وزارت بهداشت اقلیم کردستان عراق: قاچاق واکسن کرونا به ایران شایعه است

بغداد - ایرنا - وزارت بهداشت اقلیم کردستان عراق قاچاق واکسن کرونا از این خطه شمال عراق را به ایران تکذیب کرد و آن را شایعه بر اساس ساخت و پرداخت شبکه‌های اجتماعی دانست .

به گزارش چهارشنبه ایرنا از بغداد؛ شبکه های اجتماعی یک ویدیو کلیپ از دوز واکسن های "Pfizer - Biontech" را منتشر کردند که ادعا می‌شد از منطقه کردستان به ایران قاچاق شده است.

وزارت بهداشت اقلیم کردستان عراق امروز با انتشار بیانیه‌ای رسما اعلام کرد؛ هرگونه ارتباط با یک کلیپ ویدیویی از نشت یک جعبه واکسن Pfizer به یکی از کشورها مردود است.

همچنین از نظر این وزارتخانه کلیپی که در آن نام کانال بی بی سی با علامت جعلی به نام وزارت بهداشت کردستان وجود داشت هم مردود است.
وزارت بهداشت اقلیم گفته "به محض پخش این ویدئو کلیپ ، تیم های نظارتی در وزارت بهداشت شروع به انجام تحقیقات مقدماتی در هماهنگی و ارتباط با وزارت بهداشت فدرال عراق ، تحت نظارت وزیران بهداشت عراق و کردستان و نماینده از شرکت تولید کننده واکسن Pfizer کردند"
در بیانیه مذکور به این نکته اشاره شده است که "تحقیقات نشان داده است که هیچ پایه ای برای این موضوع وجود ندارد و این بیانیه می خواهد برخی از حقایق را برای افکار عمومی روشن کند".
وزارت بهداشت اقلیم گفته واکسن فایزر هیچگونه فرم و مهری برای اقلیم کردستان ندارد زیرا مستقیماً به منطقه ارسال نمی شود بلکه فقط از طریق وزارت بهداشت عراق (بصورت متمرکز از بغداد) انجام می‌شود. همچنین این وزارت خانه رچسب های موجود در ویدیو را بی اعتبار عنوان کرد.

براساس اعلام این وزارتخانه به دلیل شرایط نگهداری واکسن ها در دمای خاص اساسا امکان قاچاق آنها وجود ندارد.
در این بیانیه ابراز نگرانی شده که تلاش هایی برای کارشکنی و ایجاد اضطراب در بین شهروندان انجام می شود، هدف آنها فقط هرج و مرج و ایجاد لکه سیاه با هدف خرابکاری در سیستم ارسال و توزیع واکسن در اقلیم کردستان عراق به شکلی که هدف آن ارسال نکردن این خدمات بشردوستانه برای شهروندان باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =