قالیباف: همکاری با کشورهای همسایه از جمله پاکستان سیاست قطعی ماست

تهران-ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از امضای یادداشت تفاهم ایجاد بازارچه‌های مرزی بین ایران و پاکستان گفت: همکاری با کشورهای همسایه از جمله پاکستان سیاست قطعی ماست.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری خانه ملت، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان با حضور در مجلس شورای اسلامی با محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار ضمن ابراز رضایت از ارتباط خوب و صمیمی میان ایران و پاکستان، گفت: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران، همکاری نزدیک با کشورهای همسایه است.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: زمانی که می بینیم دشمنان ما با دخالت های خود، به دنبال از بین بردن ارتباطات عمیق و قلبی ما هستند، برای تقویت روابط مصمم تر می شویم.  

وی در ادامه با ابراز خرسندی از اینکه ایران و پاکستان توانسته اند روابط خوبی بین خود برقرار کنند، اظهار داشت: پیش از این در ملاقات با سفیر پاکستان در تهران بر توسعه همکاری های مرزی، تجارت و افتتاح بازارچه های مرزی تاکید کردم. اکنون از امضای یادداشت تفاهم بازارچه‌های مرزی و گشایش پایانه مرزی «پیشین-مند» خرسندیم.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به سطح مطلوب همکاری های سیاسی و امنیتی دو کشور عنوان کرد: سطح ارتباطات اقتصادی نسبت به ظرفیت های دو کشور دچار خلاء هایی است که با در نظر داشتن مشکلات تحریم و شیوع کرونا، باید از ظرفیت های بالای دو کشور بیش از پیش استفاده کرد.

قالیباف همچنین با تشکر از مواضع پاکستان برای مبارزه با اسلام هراسی بیان کرد: دولت، پارلمان و ملت جمهوری اسلامی ایران با هرگونه صدای تفرقه افکنانه میان امت اسلامی مخالف بوده و به دور از اختلافات قومی و مذهبی زندگی در سایه وحدت امت اسلامی زندگی می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری وبینار روسای مجالس کشورهای همسایه افغانستان، خاطرنشان کرد: ایده‌های مهمی برای همکاری اقتصادی و مبارزه با تروریسم مطرح و ارتقای صلح و امنیت افغانستان و منطقه در این وبینار مورد تاکید قرار گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با طرح خروج آمریکا از افغانستان، نقش همسایگان در کمک به این کشور اهمیت بیشتری یافته است؛ از این رو جمهوری اسلامی ایران همکاری با پاکستان را برای پیشبرد سازنده امور در افغانستان، کلیدی می‌داند.

قالیباف تصریح کرد: سیاست ما در قبال کشمیر همواره مشخص بوده و حقوق مردم این منطقه مورد توجه جدید ماست.

وزیر خارجه پاکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه در ماه رمضان، ماه مغفرت می‌توانیم به درون خود بنگریم، گفت: تبادلات پارلمانی باعث هماهنگی و نزدیک شدن برای درک بهتر مفاهیم شده و پارلمان‌ها می توانند ملت ها را به هم نزدیک تر کنند.

قریشی با اشاره به افتتاح پایانه مرزی پیشن-مند عنوان کرد: امروز یادداشت تفاهمی برای افتتاح بازارچه‌های مرزی به امضا می‌رسد که باعث تقویت تجارت و باز شدن بازارچه های مرزی جدید می شود.

وی همچنین از مواضع ایران در قبال کشمیر که در قالب بیانیه ای منتشر شد، تشکر و بیان کرد: در حق مردم این منطقه نقض حقوق بشر صورت می گیرد که در شرایطی که هم اکنون با شیوع کرونا در قرنطینه مضاعف هستند، بیانیه رهبر انقلاب و مسئولان ایرانی برای ما دلگرم کننده بود و این موضوع از سنگ بناهای سیاست خارجی ما محسوب می شود.

وزیر خارجه پاکستان در ادامه با اشاره به روند اتفاقات افغانستان گفت: هیچ یک نمی‌خواهیم داعش و تروریسم گسترش یابد و هر دو کشور خواستار صلح و آبادانی هستیم که این موضوع قطعا باعث تقویت روابط می شود.  

قریشی در پایان، پیام اسد قیصر رییس مجلس پاکستان مبنی بر دعوت از رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان جهت سفر به این کشور را به قالیباف ارائه کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha