افزایش قیمت تضمینی گندم، گامی دیگر در مسیر خودکفایی

اهواز - ایرنا - افزایش ۲۵درصدی قیمت تضمینی گندم توسط دولت سبب خرسندی کشاورزان گندمکار خوزستان ، ایجاد انگیزه مضاعف برای حرکت در مسیر خودکفایی کشور در تولید این محصول راهبردی و حمایت عینی دولت از تولید محصولات اساسی کشور است.

دولت برای حمایت از تولید و کمک به خودکفایی در این محصول اساسی ، قیمت تضمینی هرکیلوگرم گندم را از ۴۰هزار ریال به ۵۰هزار ریال افزایش داد تا کشاورزان در شروع عملیات برداشت گندم روحیه امیدوارانه به آینده داشته باشند.
استان خوزستان قطب نخست تولید گندم در کشور است؛ کشاورزان گندمکار استان همواره موضوع قیمت تضمینی محصولات کشاورزی به خصوص گندم را رصد کرده و می‌کنند.
با افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی در زمان کاشت این محصول اساسی در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ کشاورزان خوزستانی تمایل چندانی به کشت گندم از خود نشان ندادند ولی مسوولان ارشد وزارت جهادکشاورزی در سفر به خوزستان قول دادند موضوع افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را پیگیری کنند.
با شروع برداشت گندم از ۲۲ فروردین در خوزستان بارقه های امیدی از احتمال افزایش خرید تضمینی گندم دیده شد و مسوولان غله و تعاون روستایی خوزستان از افزایش قمیت تضمینی گندم حمایت کردند.
برخی از مسوولان جهادکشاورزی خوزستان معتقدبودند قیمت تمام شده هرکیلوگرم گندم برای کشاورز خوزستانی ۳۷هزار ریال بوده و قیمت خرید تضمینی ۴۰هزار ریالی برای کشاورزان گندمکار مقرون به صرفه نیست.
رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با استقبال از تصمیم دولت در افزایش ۲۵ درصدی خرید تضمینی گندم بیان کرد: هم اکنون کشاورزان گندمکار از این تصمیم درست و منطقی دولت خرسند هستند.
خدارحم امیری زاده با اشاره به آسیب جدید مزارع گندم دیم خوزستان ناشی از کمبود بارندگی در سال آبی جاری افزود: افزایش قیمت تضمینی گندم ثبات در تولید و تلاش برای خودکفایی در تولید این محصول راهبردی را به دنبال خواهد داشت.
وی گفت: اگر قیمت تضمینی گندم از ابتدای شروع عملیات کاشت اعلام می‌شد انگیزه کشاورزان برای کشت این محصول بیشتر می‌شد ولی با این حال افزایش کنونی قیمت گندم حمایت عملی دولت از تولید و پشتیبانی از آن است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت:افزایش قیمت تضمینی گندم به طور قطع گامی اساسی در افزایش ضریب امنیت غذایی کشور وکاهش وابستگی به واردات کالاهای اساسی است.
تورج نوروزی افزود: افزایش قیمت تضمینی گندم ضمن آنکه بهترین عیدی دولت به کشاورزان گندمکار خوزستانی است انگیزه آنان را برای افزایش تولید گندم بالا خواهد برد.
وی با بیان اینکه قیمت کنونی گندم منصفانه است و کشاورزان گندمکار راضی و مسرور از تصمیم دولت در افزایش قیمت تضمینی گندم هستند ادامه داد: کشاورزان خوزستانی همه توان خود را برای افزایش تولید این محصول در سال آینده زراعی به کار خواهند برد.
نوروزی با اشاره به اینکه افزایش نهاده های کشاورزی در سال زراعی جاری ، کشاورزان خوزستان را در وضعیت بغرنجی قرار داده بود افزود: با این وجود مجموعه جهادکشاورزی و مدیران اجرایی خوزستان تلاش کردند سطح زیرکشت گندم در استان کاهش نیابد که این چنین نیز شد.
در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ حدود ۵۷۰هزار هکتار از زمین‌های آبی و دیم خوزستان زیرکشت گندم رفت که در مقایسه با سال زراعی گذشته تفاوتی ندارد.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان به خبرنگار ایرنا گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی گندم ، تصمیمی منطقی در راستای حفظ تولید این محصول و ایجاد انگیزه برای کشاورزان گندمکار در سال آینده زراعی خواهد بود.

امید جهان نژادیان با اشاره به اینکه افزایش قیمت خرید تضمینی گندم ، دست دلالان و واسطه ها را تا حدود زیادی کوتاه خواهد کرد و افزود: با این اقدام دولت نگرانی ما در این خصوص برطرف شده است.
وی ابراز امیدواری کرد با افزایش قیمت تضمینی گندم ، روند تحویل این محصول راهبردی به مراکز خرید در خوزستان افزایش یابد.
جهانپور معماریان مدیر شعب بانک کشاورزی خوزستان نیز گفت: مابه التفاوت قیمت قبلی و فعلی گندم به زودی به حساب کشاورزان خوزستانی واریز خواهد شد.
وی گفت:امسال حدود ۵۰هزار میلیارد ریال برای خرید گندم به قیمت تضمینی پیش بینی شده که با افزایش قیمت تضمینی گندم از سوی دولت ، اعتبار تخصیصی برای خرید گندم افزایش خواهد یافت.
طبق پیش بینی سازمان جهادکشاورزی خوزستان امسال ۱.۵میلیون تن گندم در خوزستان برداشت خواهد شد که از این میزان ۱.۲میلیون تن به قیمت تضمینی خریداری خواهد شد.
با تحقق این میزان خرید تضمینی ، خوزستان برای دهمین سال متوالی جایگاه نخست کشوری را در خرید این محصول راهبردی کسب خواهد کرد.
استان خوزستان با تولید سالانه ۱۷.۵میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، دامی ، شیلات و عسل و عمل آوری ۱۳۸نوع محصول در جایگاه نخست کشوری ایستاده است.
قرار است با اجرای کامل طرح ۵۵۰هزار هکتاری رهبر معظم انقلاب میزان تولیدات سالانه بخش کشاورزی خوزستان به ۲۵میلیون تن برسد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha