هوای بندرعباس و جاسک برای دومین روز ناسالم اعلام شد

بندرعباس- ایرنا- رییس مرکز سنجش محیط زیست هرمزگان گفت: هوای دو شهرستان بندرعباس و جاسک به دلیل شدت گرد و خاک برای دومین روز متوالی برای همه گروه ها ناسالم است.

مریم سلیمی زاده روز چهارشنبه با اعلام این خبر به رسانه ها اظهار داشت: امروز شاخص کیفیت هوای بندرعباس ۱۵۴ و هوای جاسک ۱۵۸ است که این میزان برای همه گروه ها ناسالم است.

وی با بیان اینکه کیفیت هوا با عدد کمتر از ۱۰۰ مورد تایید است، افزود: روز گذشته نیز هوای بندرعباس با شاخص ۱۵۳ و جاسک با ۱۵۶ ناسالم برای تمام گروه‌ها اعلام شده بود.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

به دنبال بروز وضعیت هوای ناسالم در شهرستان های بندرعباس و جاسک، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: شهروندان این شهرها بویژه گروه های حساس با توجه به سطح آلودگی هوا و ناسالم بودن آن از خانه هایشان خارج نشوند.

دکتر فاطمه نوروزیان افزود: کودکان، سالمندان، زنان باردار، بیماران قلبی، ریوی و تنفسی جزوه گروه های حساسی هستند که باید تا حدامکان از خانه خارج نشوند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد:ریزگردهای موجود در هوا در شرایط ناسالم ، ممکن است زمینه ساز حمله های آسمی، قلبی و ریوی، بیماری های عفونی تنفسی، آلرژیک و آلودگی های چشمی شود که این مشکلات در شرایط امروز جامعه و با توجه به شیوع ویروس کرونا می تواند بسیار مشکل ساز شود و از همین رو توصیه به مردم به ویژه گروه های حساس به اجتناب از خروج از منزل است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha