انتشار دوباره بوی نامطبوع کارخانه الکل‌سازی در اهواز و کارون

اهواز - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کارون با بیان اینکه کارخانه الکل‌سازی رازی متعهد به راه‌اندازی تصفیه‌خانه پساب تا نیمه نخست امسال است، گفت: انتشار بوی نامطبوع ناشی از پساب این کارخانه تا زمان راه‌اندازی تصفیه خانه این کارخانه ادامه خواهد داشت.

عباس ظاهری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره بوی نامطبوع پساب الکل‌سازی که در ۲ روز گذشته دوباره در اهواز و کارون منتشر شده، توضیح داد: این بوی نامطبوع ناشی از روش سنتی کارخانه الکل‌سازی رازی برای دفع پساب است.

وی افزود: این بوی نامطبوع اهالی مناطق اطراف کارخانه و شهروندان شهرستان کارون را آزار می‌دهد و با گرم شدن هوا، در صورت وزش باد اثرات آن تا برخی محله‌های اهواز را نیز فرامی‌گیرد.

ظاهری اضافه کرد: تلاش‌ زیادی برای حل مشکل بوی نامطبوع و تصفیه پساب الکل‌سازی با استفاده از روش‌های جدید داشتیم و جلسات متعددی نیز با مسوولان کارخانه الکل‌سازی برگزار شد. همچنین پیگیری‌ زیادی از مجاری قانونی انجام شده و جلساتی با معاون دادستان اهواز در حقوق عامه تشکیل و بازدیدهایی انجام شد که در نهایت منجر به اجرای تصفیه‌خانه پساب در این کارخانه شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون ساخت حوضچه‌های تغلیظ پساب خمیرمایه و الکل‌سازی رازی ۵۵ درصد پیشرفت دارد و مسوولان متعهد شده‌اند که این طرح تا شهریور امسال به بهره‌برداری برسد.

ظاهری با بیان اینکه تا زمان اتمام تصفیه‌خانه انتشار بوی نامطبوع ادامه دارد، گفت: این بوی نامطبوع ناشی از حوضچه‌های پساب الکل‌سازی به وسعت ۴۰ هکتار (هشت حوضچه پنج هکتاری) است.

بر اساس این گزارش، در ۲ روز گذشته با گرم شدن هوا، بوی نامطبوع پساب کارخانه الکل‌سازی (ویناس) همچون سال‌های گذشته تا شعاع چند کیلومتری منتشر شده و شهروندان کارون و اهواز را آزار می‌دهد.

اهوازی‌ها از حدود سال ۹۰ با معضل بوی نامطبوع روبه رو بودند که در تابستان شدت می گیرد. خرداد ۹۳ بود که اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گزارش داد، منشا بوی نامطبوع ویناس کارخانه الکل سازی رازی (از صنایع جانبی شرکت توسعه نیشکر) است و دادگاه مدیرعامل این کارخانه را به ۲ سال حبس و چهار ماه تعلیق از فعالیت محکوم کرد. با تعهد این شرکت مقرر شد برای رفع این مشکل اقدام شود.

کارخانه الکل سازی در شبانه‌روز ۱۰۰ مترمکعب تولید فاضلاب دارد. تا سال ۹۳ وسعت حوضچه‌هایی که محل تخلیه فاضلاب الکل سازی (ویناس) بود، به ۴۰ هکتار می‌رسید که ۶۰۰ هزار مترمکعب ویناس در آنها جمع شده بود.

اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، مهر ۹۸ با انتقاد از محقق نشدن تعهدات کارخانه الکل‌سازی رازی در ساماندهی ویناس، گفته بود که درخواست به جریان افتادن پرونده این شرکت به مراجع قضایی اعلام شده است.

به گفته وی، کارخانه الکل سازی خرمشهر نیز به دلیل تخلیه ویناس به محیط زیست با مشکلات مشابهی روبه روست.

کارخانه الکل سازی رازی در سال ۸۶ و خمیر مایه نیز در سال ۹۰ به بهره‌برداری رسید.این کارخانه در شهرستان کارون در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر اهواز، قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =