امسال بیش‌از ۱۲۰۰ تن عسل در اشنویه برداشت می‌شود

مهاباد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی اشنویه گفت: این شهرستان از تولیدکنندگان مهم عسل در آذربایجان‌غربی است وپیش‌بینی می‌شود در صورت مساعد بودن شرایط آب‌وهوایی امسال حدود یک‌هزار و ۲۲۰ تن عسل در این شهرستان تولید شود.

مرادرسول انصاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مقدار عسل از ۷۶ هزار کندوی مدرن و بومی مستقر در ییلاق‌های اشنویه تولید می‌شود،

وی ادامه داد: علاوه بر این مقدار عسل، ۷۹ تن موم، ۴۰۰ کیلوگرم بره موم و ۵۶ کیلوگرم گرده از زنبورستان‌های این شهرستان برداشت می‌شود.

مدیر جهادکشاورزی اشنویه با اشاره به خارج‌سازی پرورش زنبور عسل از فرآیند تک محصولی اظهار داشت: زنبورداران این شهرستان علاوه بر عسل، فرآورده‌های جانبی آن از جمله ژل رویال، گرده و زهر زنبور عسل را نیز برداشت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در این شهرستان ۳۳۴ زنبوردار فعالیت می کنند، ادامه داد: امسال نیز ۳۱ زنبوردار مهاجر از شهرستان های ارومیه، خوی، چایپاره، مراغه به مدت پنج ماه در مراتع ییلاقی این شهرستان مستقر هستند و به طور مستقیم زمینه اشتغال برای ۵۰۰ نفر ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: مهارت زنبورداران در پرورش و تغذیه مناسب زنبور، مساعد بودن شرایط آب و هوایی، وضعیت مطلوب مراتع و کوچ به موقع به مناطق جنوب کشور از جمله عوامل افزایش میزان تولید عسل در این شهرستان است.

به گزارش ایرنا، اشنویه با داشتن ۱۲ هزار هکتار باغ، مراتع ییلاقی مناسب و آب وهوای مساعد یکی از شهرستان های مستعد برای پرورش عسل است.

این شهرستان با بیش از ۷۴ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha