تزریق هفتگی انسولین، درمان دیابت را متحول می‌کند

تهران- ایرنا - محققان با انجام دو آزمایش بالینی بین‌المللی دریافتند درمان دیابت نوع ۲ با استفاده از شیوه جدید تزریق هفتگی انسولین به اندازه تزریق روزانه این دارو موثر است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، محققان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس ساوت وسترن واقع در آمریکا در یکی از این تحقیقات که با مشارکت ۲۰۵ بیمار دیابتی در هفت کشور مختلف انجام شد، بیماران دو هفته تحت نظر بودند، سپس ۱۶ هفته تحت درمان قرار گرفتند و در نهایت ۵ هفته دیگر تحت نظر محققان بودند. در این تحقیق میزان اثرگذاری سه شیوه مختلف درمان با انسولین با دوزها و در بازه‌های زمانی مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت.

در تحقیق دیگری ۱۵۴ بیمار در پنج کشور در بازه‌های زمانی مشابه جنبه‌های مختلف شیوه جدید تزریق هفتگی انسولین و همچنین مناسب‌ترین رویکرد تغییر رویه تزریق روزانه به تزریق هفتگی مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

بر اساس نتایج این تحقیقات تزریق هفتگی انسولین یک شیوه انقلابی است که موجب کاهش فشار درمان با انسولین و افزایش میزان پیروی بیماران از رویکرد درمانی شده و یک جایگزین مناسب برای روش متداول تزریق روزانه این دارو محسوب می‌شود.

بدن ما به صورت طبیعی مقداری قند را ذخیره کرده و به منظور تامین انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه، جذب قند از رژیم غذایی نیز ضروری است. اما زمانی که میزان قند خون از مقدار مشخصی تجاوز می‌کند، منجر به بروز عارضه‌ای موسوم به قندخون می‌شود. قند خون می‌تواند به اندام‌ها آسیب زده و مشکلات متعددی را برای سلامتی ایجاد کند. اغلب عوامل بروز این وضعیت شناسایی شده و راهکارهای مختلفی برای مدیریت آن ارائه شده است. وعده‌های غذایی کوچکتر، تمرین بدنی و سبک زندگی سالم برای مدیریت دیابت ضروری است.


آخرین آمار منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت در مورد دیابت:
-تعداد افراد مبتلا به دیابت از ۱۰۸ میلیون در سال ۱۹۸۰، به بیش از ۴۲۵ میلیون نفر رسیده است.
-شیوع جهانی دیابت در افراد بالای ۱۸ سال، از ۴.۷ درصد در سال ۱۹۸۰، به ۸.۵ درصد در سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است.
-سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر است.
-دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.
-در سال ۲۰۱۶میلادی، ۱.۶ میلیون مرگ، مستقیم به دیابت مربوط بود  و ۲.۲ میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از ۷۰ سال گزارش شده است.
- بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۶ میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.
-رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع ۲ هستند.
- بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به‌راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.
-از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.
-از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه‌های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش‌های اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Diabetes Care منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =