خیز جهادکشاورزی خراسان شمالی برای افزایش خرید گندم

بجنورد- ایرنا- افزایش یکهزارتومانی نرخ خرید تضمینی گندم در هفته جاری که با استقبال بخش زیادی از گندمکاران خراسان شمالی رو برو شد، امیدواری برای افزایش خرید گندم را در این خطه شمالشرق کشور افزایش داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شرکت غله استان خراسان شمالی  متولی اصلی خرید گندم که سال گذشته به دلیل اختلاف زیاد قیمت خرید تضمینی با بازار آزاد صرفا موفق به خرید ۵۰ درصد از محصول تولیدی کشاورزان  این استان شد، با دو برابر شدن نرخ قیمت گندم در سال زراعی با تدبیر دولت و وزارت جهاد کشاورزی امیدوار است که بتواند حداقل تا ۸۰ درصد از این محصول را خریداری کند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: افزایش قیمت تضمینی گندم اقبال کشاورزان به فروش محصول به دولت در قالب خرید تضمینی را در سال زراعی جاری بیش از گذشته افزایش خواهد داد.
محمدجواد تشکری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش بینی می شود که امسال با توجه به شرایط خشکسالی ۱۸۰ هزار تن گندم از سطح اراضی این استان برداشت شود که با افزایش نرخ تصمینی گندم پیش بینی می شود ، بیش از ۷۰ درصد این محصول در اختیار دولت قرار گیرد.
وی اضافه کرد : در سال گذشته حدود ۵۰ درصد از محصول گندم کشاورزان خراسان شمالی در قالب خرید تضمینی به  شرکت بارزگانی دولتی ایران فروخته شد و به دلیل اختلاف قیمت بالا بخش زیادی از این محصول در اختیار خریداران بازار آزاد قرار گرفت.
این مدیرجهادکشاورزی استان خراسان شمالی گفت : در مجموع در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ، نرخ تضمینی گندم در سطح ملی از سوی دولت دو برابر افزایش یافت و این نرخ تا حد زیادی رضایت کشاورزان را تامین خواهد کرد.
در سال گذشته نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم دو هزار و ۷۵۰ تومان بود.
تشکری اظهارداشت : با توجه به افزایش هزینه های تولید، کشاورزان خواستار افزایش قیمت خرید تضمینی بودند که به نظر می رسد با اقدام خوب دولت و وزارت جهاد کشاورزی در افزایش نرخ خرید به پنج هزار تومان در هر کیلوگرم پیش بینی می شود که  کشاورزان نسبت به تحویل گندم در سال جاری به مراکز استقبال کنند.
وی اظهار داشت: با وجود افزایش قیمت خرید تضمینی ، قیمت جو و سایر علوفه های دامی و قیمت آزاد گندم  در سطح بازار نیز بر روند تحویل گندم به مراکز دولتی اثر خواهد گذاشت.
تشکری اظهار داشت:  در سال زراعی جاری به دلیل کاهش میزان بارندگی درخراسان شمالی ۲۰ درصد گندمزارهای آبی و ۶۰ درصد اراضی دیم استان تحت تاثیر خشکسالی قرار دارد  که پیش بینی می شود  تولید گندم از سطح کشتزار های استان ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش پیدا کند.
براساس اعلام وزیر جهاد کشاورزی  در راستای تحقق شعار سال در بخش کشاورزی و پشتیبانی از تولید، با موافقت رئیس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد با عنایت به کمبود شدید بارندگی و حمایت از کشاورزان گندمکار مبلغ یک هزار تومان به قیمت تضمینی گندم افزایش یافت تا قیمت این محصول راهبردی در قالب خرید تضمیمنی به ۵۰ هزار ریال برسد.
پیش از این قیمت مصوب خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم توسط شورای عالی اقتصاد چهار هزارتومان تعیین شده بود.

در سال زراعی جاری ۱۸۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خراسان شمالی زیر کشت گندم و جو آبی و دیم قرار گرفت که ۱۱۸ هزار هکتار از این اراضی را دیمزارهای گندم و جو تشکیل می هند.
در بازه زمانی اول مهرماه پارسال تا ۲۹ فروردین ماه امسال تنها ۹۸.۴ میلی متر بارندگی در استان ثبت شده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۵۷ درصد و نسب به دراز مدت ۵۰ درصد کاهش دارد.

این استان ۳۴۴ هزار هکتار عرصه زراعی و باغی دارد و از لحاظ تولید گندم رتبه ۱۶ را در بین استان های کشور را داراست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =