۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۲
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84304172
۰ نفر

برچسب‌ها

بارندگی در خلخال کاهش یافت

اردبیل- ایرنا - رئیس اداره هواشناسی خلخال گفت: میزان بارندگی‌های فروردین ماه امسال در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۵۷۳ درصد کاهش یافت.

فرامرز فرض الله پور  روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در حالی که میزان بارندگی فروردین ماه سال گذشته شهر خلخال ۸۰/۱ میلیمتر در اداره هواشناسی این شهرستان  به ثبت رسیده است، این میزان با ۵۷۳ درصد کاهش در پایان فروردین ماه امسال به ۱۱/۹ میلیمتر رسید.

وی اظهار کرد: با توجه به میانگین بارندگی اولین ماه سال در بلند مدت این شهر که ۵۶/۴ میلیمتر است میزان بارندگی فروردین ماه امسال خلخال در مقایسه با میزان بلند مدت ۳۳ ساله این شهر نیز ۳۷۳ درصد کاهش نشان می‌دهد .

رییس اداره هواشناسی خلخال گفت:کاهش شدید میزان بارندگی نخستین ماه سال ۱۴۰۰ تاثیر شدیدی بر کاهش آب‌های سطحی از جمله چشمه‌ها ،دبی آب رودخانه‌ها و جریان های سطحی این شهرستان گذاشته و کاهش رطوبت همراه با افزایش دما و وزش طولانی مدت باد گرم در منطقه تاثیر شدیدی بر پوشش گیاهی مراتع وچراگاه های طبیعی شهرستان داشته است.

فرض الله پور اظهار کرد: علاوه بر کاهش میزان بارندگی‌ها در فروردین ماه امسال افزایش دمای هوای این شهر نیز در نخستبن ماه از سال ۱۴۰۰ قابل توجه بوده و میانگین دمای فروردین ماه امسال در مقایسه با زمان مشابه سال قبل هفت درجه گرمتر شده است .

وی گفت: در حالی که حداکتر دما در گرمترین روز فروردین ماه سال قبل ۱۹/۲ درجه و همچنین میانگین دمای نخستین ماه سال گذشته ۱۰/۸ درجه بوده این میزان در فروردین ماه امسال بترتیب به ۲۵/۲ و ۱۶/۶ ارتقا یافته است .

با کاهش بارندگی‌های نخستین ماه از فصل بهار در خلخال زنگ خطر خشکسالی در این شهرستان به صدا در آمده و موجبات نگرانی کشاورزان دیم کار منطقه را فراهم ساخته است .

به گزارش ایرنا ،علاوه بر کاهش دبی آب همه رودخانه‌های فصلی منطقه هم اکنون دبی آب روخانه هروچای بعنوان بزرگترین رودخانه این شهرستان به پایین‌ترین سطح خود کاهش یافته است و کاهش این حجم از آب رودخانه در اوایل فصل بهار در نوع خود کم سابقه است .

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha