حدادعادل: زبان فارسی را تنها با آثار سعدی و حافظ می‌توان از نو ساخت

شیراز- ایرنا- رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در عظمت سعدی و حافظ همین بس که استادان گفته‌اند اگر به فرض محال روزی همه آثار مکتوب به زبان فارسی نابود شود و فقط آثار سعدی و دیوان حافظ باقی بماند، می‌توان زبان فارسی را با همین قوت و توانایی از آثار این ۲ شاعر بنا کرد و دوباره ساخت.

به گزارش ایرنا، غلامعلی حدادعادل، چهارشنبه در آیین یادروز سعدی که به شکل مجازی برگزار شد افزود: درباره بزرگی این ۲ شاعر همین بس که اگر شما به هر فارسی زبان آشنا به ادبیات فارسی بگویید نام ۲ شاعر را بیان کند عموما سعدی و حافظ را نام می‌برند.
عضو هیات علمی گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران گفت: گلستان به اندازه‌ای هنرمندانه طراحی شده که حتی دانش‌آموزان دبستانی را به سمت خود می‌کشاند و نیاکان ما چه در ایران و چه در دیگر کشورهای فارسی زبان آنچه که به عنوان زبان فارسی از سعدی آموخته‌اند، درس زندگی و اخلاق است.شیخ اجل سعدی شیرازی از مفاخر بزرگ ایران زمین و تمام فارسی زبانان در سراسر دنیا است.


وی گفت: وقتی صحبت از ثروت و داشته‌های یک ملت می‌شود معمولا ذهن‌ها متوجه ذخایر مادی مانند منابع زیرزمینی و معادن و دریاها و جنگل‌ها می‌شود.
حداد عادل ادامه داد: البته اینها ثروت و مهم هستند اما مهمتر از اینها ثروت و دارایی‌های فرهنگی و معنوی است که به یک ملت می‌آموزد چگونه از آن دارایی‌ها استفاده صحیح کند.
رئیس فرهگستان زبان و ادب فارسی اظهار داشت: اگر ملتی دارایی‌ها و توانایی‌های مادی خود را در راه عبث صرف کند هم خودش را به نکبت و لعنت دچار می سازد و هم دیگران را عذاب می‌دهد.
عضو هیات علمی گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران تصریح کرد: از آن جهت بزرگانی مانند سعدی ماموریت دارند که به ما بیاموزند در دنیا چگونه زندگی سعادتمندانه داشته باشیم.
حدادعادل اظهار داشت: سعدی با زبان شیرین و هنر والا توانسته است مفاهیم آرمانی اخلاقی را در کتاب بوستان، واقعیت‌های زندگی را در کتاب گلستان و آرزوها، تخیلات، تعشقات و تفضلات را در غزلیات خود بیان کند، شاید به جرات بتوان گفت که شیرین تر از آن در زبان فارسی پدید نیامده است.
وی ادامه داد: برای استان فارس افتخار بزرگی است که ۲ شاعر بزرگ زبان فارسی یعنی سعدی و حافظ هردو به فاصله یکصد سال از یکدیگر در شیراز به دنیا آمده و در شیراز از دنیا رفته‌اند.

اول اردیبهشت‌ماه در تقویم رسمی کشور به نام یادروز سعدی نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =