چراغپور: ضعف فوتبال اعراب نقطه قوت ما است

ایرنا- تهران- کارشناس فوتبال کشورمان با اشاره به شرایط و وضعیت کنونی لیگ قهرمانان آسیا گفت: دانش و بهره‌گیری از علوم روز دنیا باعث شده تیم‌های ایرانی جهش چمشگیری داشته باشند و خوشبختانه نقطه قوت ما، نقطه ضعف فوتبال کشورهای عربی است و این مساله به ما کمک بسیاری می‌کند.

جلال چراغپور روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر نگاهی به فوتبال کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته باشیم از قطر گرفته تا عربستان می‌بینیم که فوتبال آن ها یک اشکال نهادینه دارد و در ارکان خود معایبی دارند که با حضور مربیان خارجی و بازیکنان کشورهای دیگر سعی دارند این منافذ و حفره ها را پوشش دهند.

وی ادامه داد: خوشبختانه نقطه ضعف فوتبال کشورهای عربی با نقطه قوت فوتبال ایران همپوشانی دارد و این مساله باعث شده نسبت به آن ها برتری داشته باشیم. هر چه از لحاظ برنامه ریزی در سنوات گذشته ضعیف بودیم الان بهتر شده و اوضاع خوبی داریم که این مساله کمک حال فوتبال ما شده است. مربیان جوانی آمدند که هم از بابت درک و فهم زبان در سطح عالی هستند و هم ارتباطات خوبی با مربیان خارجی دارند که اثرات آن را در فوتبال می‌بینیم. یحیی گل محمدی، فرهاد مجیدی و جواد نکونام از جمله همین مربیان هستند که خود را با فوتبال روز تطبیق داده و سعی می کنند شیوه های مدرن را دنبال کرده و می بینیم که نتایج خوبی هم کسب می کنند.

کارشناس فوتبال کشورمان ادامه داد: ۵ کتاب در مورد شیوه تمرین و برنامه ریزی در فوتبال اروپا وجود دارد که مخصوص مربیان نامدار است و همین کتاب ها امروز در اختیار مربیان جوان و کاربلد کشورمان است که با توجه به آشنایی که به زبان دارند به خوبی از اطلاعات و مطالب آن بهره می برند. در این کتاب ها در خصوص اجرایی کردن شیوه تمرینات در شرایط و فضاهای مختلف صحبت شده و امروز این دانش در فوتبال ما مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال گلی که نادری برای استقلال به ثمر رساند اثر و نتیجه همین دانش، تمرینات و اجرای درست آن در حین مسابقه بود و شاهد هستیم که این دانش در فوتبال ما اجرایی شده است.

چراغپور تاکید کرد: فوتبال امروز دنیا برای خودش تصمیم می گیرد، خیلی از مربیان هستند که نمی خواهند از چرخه کار خارج شوند اما خود فوتبال تصمیم می گیرد که چه کسانی باشند و چه افرادی باید بروند. ما امروز شاهد نسلی از مربیان جوان هستیم که شانسی به وجود نیامده و حاصل یک جریان و تفکر است.

وی در مورد بازی های این مرحله لیگ قهرمانان آسیا گفت: بازی های خوبی را شاهد هستیم هر چند به همان دلایلی که گفتم منتظر این وضعیت بودیم. مشکل اصلی مرحله بعدی خواهد بود که با تیم های ژاپنی و کره ای بازی داریم چرا که آن ها خیلی زودتر از ما به این دانش و تخصص دست پیدا کرده و آن را به صورت اجرایی در زمین بازی مورد استفاده قرار داده اند هر چند تیمی مانند پرسپولیس در دوره قبلی نشان داد ظرفیت و توانایی مقابله با آن ها را داریم و باید دید در مرحله بعد چه چیزیدر انتظار فوتبال ما است.

کارشناس فوتبال کشورمان خاطر نشان کرد: این مساله ای است که باید کمیته آموزش فوتبال به آن توجه اساسی داشته باشد اما آن چه من از برگزاری دوره ها شنیدیم خوشایند نیست و امیدوارم هر چه زودتر، مطالب روز دنیا به مربیان تدریس شود. متاسفانه فوتبال آسیا علم تولید نمی کند و ما بیشتر کپی برداری می کنیم، آن هم از دانشی که پس از سال ها استفاده در فوتبال اروپا در اختیار ما قرار می گیرد و این خوب نیست.

وی ادامه داد: در فوتبال مبحثی داریم که می گوید من بازی می کنم اما اجازه نمی دهم تو بازی کنی، این یک استراتژی است و امروز می بینیم که دروازه بانان دیگر مانند گذشته توپ های کاشته شده را بلند ارسال نمی کنند و با پاس های کوتاه و دقیق در بازی‌سازی نقش اساسی دارند. پاس به جناحین یا مرکز زمین از جمله مواردی است که این روزها دروازه بانان در دستور کار خود قرار داده اند و خوشبختانه گلرهای ایرانی در این امر عملکرد خوبی دارند.

چراغپور تصریح کرد: پرس کردن بازیکنان حریف به دلیل انرژی زیادی که می برد چندان به صلاح نیست ضمن آن که یک بازیکن سرعتی و تکنیکی را نمی شود به همین راحتی ها تحت فشار قرار داد اما با پرکردن فضاهای موجود و مراقبت از بازیکنان با فاصله مناسب، اجازه اجرای برنامه های هجومی را می توان از یک تیم گرفت که این مساله امروز در فوتبال به خوبی اجرا می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha