افزایش قیمت تضمینی خرید گندم، پشتیبانی عملی از تولید

استانها – ایرنا- افزایش قیمت تضمینی خرید گندم علاوه بر اینکه گامی در راستای تامین امنیت غذایی کشور به شمار می‌رود، حمایت دولت از گندم‌کاران در شرایط تحریم و کرونا با تمام موانع پیش‌رو را نشان می‌دهد و به تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در پشتیبانی از تولید و تحقق شعار سال کمک می‌کند.

هر ساله در زمان برداشت محصول، خرید تضمینی گندم از کشاورزان توسط دولت صورت می‌گیرد تا علاوه بر حمایت از گندم‌کاران ، افزایش میزان تحویل گندم به مراکز خرید از سوی کشاورزان و بی‌نیاز شدن کشور از واردات به دلیل ارتقا تولید، از خروج این محصول به خارج از کشور جلوگیری و دست دلالان و واسطه‌ها را در این حوزه کوتاه کند. 

تعیین قیمت خرید تضمینی گندم که از مدت‌ها قبل در دستور کار قرار داشت، سرانجام براساس قانون جدید تعیین نرخ محصولات استراتژیک کشاورزی، مصوبه شورای عالی اقتصاد و با حمایت رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم به پنج هزار تومان افزایش پیدا کرد.

طبق این مصوبه مبلغ یک هزار تومان به هر کیلوگرم گندم معمولی و در دور دوم خرید تضمینی اضافه شد و این درحالی است که پیش از این، قیمت هر کیلوگرم گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود و سپس با حمایت دولت به چهار هزار تومان افزایش پیدا کرد.

این افزایش قیمت که در ۲ گام رخ داد خبر خوبی برای تولیدکنندگان گندم است و آن‌ها را در سال تولید، مانع زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها امیدوارتر از قبل می‌کند .

بر اساس آمارها، قیمت گندم در آغاز فعالیت دولت یازدهم ۴۰۰ تومان در هر کیلو بود که در پایان فروردین سال ۱۴۰۰ این نرخ به کیلویی پنج هزار تومان رسید که نشان از رشد چند برابری قیمت این محصول دارد؛ در سال های اخیر با وجود مشکلات مختلف اقتصادی نظیر تورم  و تحریم‌های ظالمانه ،تقویت حوزه کشاورزی و حفظ امنیت غذایی جامعه از اولویت‌های دولت بوده است، حمایت های دولت از بخش کشاورزی تنها به افزایش نرخ گندم در این سالها ختم نشده و در بخش آب، آبیاری مدرن، تجهیزات و ماشین آلات هم کمک شایانی به این حوزه کرده است.

به طور قطع  این اقدام دولت علاوه بر توجه به منویات رهبر معظم انقلاب در بخش کشاورزی حمایت از  ۸۰۰ هزار کشاورز گندم کار دیم است که می توانند تولید به صرفه و اقتصادی داشته باشند.

رییس جمهوری: کشاورزان با نشاط بهتری می توانند فعالیت کنند

رییس جمهوری امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: ‌بیش از ۳۰ میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه شده که حرکت بسیار خوبی در این چند سال بوده و بیش از ۳۰ درصد در این هفت سال افزایش یافته است. البته بعضی‌ها به کارهای زیربنایی دولت در بخش‌های مختلف و کشاورزی توجه ندارند، در حالی که کشاورزی در این بخش مدرنیزه شد و می‌توان با مشاهده آمار پیش از دولت و بعد از دولت یازدهم آن را مقایسه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با بیان این که در سال ۹۲ ابتدای دولت یازدهم قیمت گندم کیلویی۴۰۰ تومان بود، گفت: در ابتدای سال ۱۴۰۰ گندم کیلویی چهار هزار تومان شده یعنی قیمت گندم ۱۰ برابر شده است البته کمک‌های فراوان دیگری به کشاورزان در بخش آب، آبیاری مدرن، ماشین آلات شده است.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه امسال شرایط ما شرایط خوبی نیست و در خشکسالی هستیم، گفت: تصمیم گرفتیم برای این که کشاورزان را به خاطر تورم و فشار زندگی تشویق کنیم، علاوه بر چهار هزار تومانی که برای خرید گندم تعیین شده است، هزار تومان هم به عنوان جایزه آنهایی که سریعتر گندم را  در اختیار دولت قرار می‌دهند اضافه کنیم که عملا قیمت گندم کیلویی پنج هزارتومان می‌شود. الان کشاورز ما نسبت به آغاز سال ۹۲ می‌تواند با یک نشاط بهتری فعالیت کند. 

وی با تاکید بر این که توجه ویژه ای به امنیت غذایی و دنیای پس از کرونا کرده ایم، گفت: البته غیر از جایزه هزار تومانی برای گندم تصمیماتی هم درخصوص آزاد کردن کالاها از گمرک گرفتیم.سه میلیون تن کالا در گمرک داریم که بخشی بزرگی از آن کالاهای اساسی است.

افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تحقق شعار سال

به گفته  مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ،افزایش یک‌هزار تومانی قیمت خرید تضمینی گندم گامی مثبت و حمایت از گندم‌کارانی است که در شرایط سخت تحریم دست از تلاش برای تأمین نان مردم برنمی‌دارند.
 هوشنگ افسردیر اظهار داشت : این تصمیم در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری و تحقق شعار سال مبنی بر «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» بوده است.

افزایش قیمت راهی برای نزدیک شدن به تولید کنندگان

رییس هیات مدیره سازمان مردم‌نهاد توسعه کشاورزی مردم هم درباره میزان مفیدبودن افزایش یک‌هزار تومانی قیمت خرید تضمینی گندم گفت : معتقدم این افزایش قیمت سبب شده به تولیدکنندگان نزدیک‌تر شویم.

علیرضا الوندی درباره نقش این افزایش قیمت در تأمین امنیت غذایی توضیح داد: افزایش فعلی قیمت گندم باعث می‌شود کشاورزان اشتیاق بیش‌تری برای در اختیار قرار دادن محصولات خود به دولت پیدا کنند و علاقه برای رفتن به سمت بخش خصوصی کم‌تر می‌شود.

تامین گندم مورد نیاز با اولویت خرید داخلی

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه تامین گندم مورد نیاز کشور با اولویت خرید داخلی در دستور کار است ، گفت: ۱۵۰ هزار تن از این محصول تا ۳۰ فروردین‌ماه خریداری شده و ۵۵۷ میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده است.

یزدان سیف  در خصوص تحویل گندم خریداری شده کشاورزان به شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: یک هزار و ۲۰۰ مرکز از جمله مراکز بخش خصوصی، تعاونی های روستایی، کارخانجات آرد و بخش دولتی استقرار پیدا کرده اند تا مشکلی در روند تحویل محصول وجود نداشته باشد..
وی  با بیان اینکه در زمان برداشت محصول در هر استان سامانه خرید تضمینی گندم در دسترس قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: بعد از سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس، خوزستان بازگشایی شده است و کردستان آخرین استانی است که در مهرماه می تواند از طریق سامانه، محصول برداشت شده کشاورزان را تحویل بگیرد.


پیگیری استانداران استان‌های گندم‌کار و مکاتبه با وزیران کشور و جهاد کشاورزی نیز در تحقق و عملی شدن این تصمیم بی‌تاثیر نبوده و بیانگر اهتمام عملی و جدی دولت برای رفع دغدغه و نیاز کشاورزان در تحقق تولید داخلی است.

خبرنگاران ایرنا در استان‌های مختلف کشور در گفت و گو با فعالان حوزه کشاورزی و مسوولان مربوطه، به بررسی اقدام دولت در افزایش نرخ خرید تضمینی گندم و دستاوردهایی که این اقدام می‌تواند برای کشور و کشاورزان به دنبال داشته باشد، پرداختند.

افزایش قیمت خرید گندم بهترین مشوق برای گندم‌کاران است

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی گندم بهترین مشوق برای گندم کاران بوده و ضمن اثرگذاری در افزایش بهره وری، پشتیبانی عملی از تولید است.

اکبر کرامتی بیان کرد: کشاورزان رغبتی برای نگهداری محصول خود نداشتند که افزایش قیمت خرید تضمینی می‌تواند انگیزه ای برای نگهداری بهینه و افزایش راندمان تولید و بهره وری محسوب شود.

افزایش قیمت گندم، گام عملی دولت در حمایت از تولید است

استاندار گلستان هم با اشاره به تصویب افزایش قیمت گندم از ۴۰ به ۵۰ هزار ریال گفت که این تصمیم دولت، نماد عملی و گام مثبت دولت در حمایت از تولید داخلی است.

هادی حق شناس اظهار داشت: با این مصوبه دولت شاهد افزایش رغبت کشاورزان برای تحویل گندم مازاد مصرفی به شرکت های دولتی خواهیم بود و استفاده از گندم به عنوان علوفه دام تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

وی بیان کرد: هر چند افزایش ۱۰ هزار ریالی قیمت گندم بخشی از دغدغه کشاورزان را برطرف کرده اما تا رسیدن به قیمت مطلوب و آرمانی کشاورزان فاصله دارد.

حمایت دولت از افزایش قیمت خرید تضمینی گندم موجب استمرار تولید می‌شود

نایب رییس بنیاد توانمندسازی گندم‌کاران ایران با قدردانی از حمایت دولت در افزایش قیمت خرید تضمینی گندم گفت که این تصمیم سبب ایجاد انگیزه در کشاورزان برای تحویل محصول به دولت شده و استمرار روند تولید را به دنبال خواهد داشت.

علی‌قلی ایمانی افزود:با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت تضمینی گندم در سال زراعی جاری نسبت به سال قبل، مسوولیت گندم‌کاران برای مشارکت در تولید و خودکفایی این محصول راهبردی سنگین تر می شود.

کشاورزان گناوه ای نگران دریافت مابه التفاوت فروش محصول گندم نباشند

مدیر جهادکشاورزی گناوه نیز  افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را  اقدام امید بخشی برای کشاورزان در زمینه افزایش تولید و اطمینان از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های دولت دانست و گفت : قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم در سال گذشته چهار هزار تومان بود که به استناد آخرین مصوبات، قیمت آن به ازای هرکیلوگرم به پنج هزار تومان افزایش یافت که این خبر خوبی برای کشاورزان شهرستان گناوه است.

عباس تخم افشان افزود: آن دسته از کشاورزانی که گندم خود را به سیلو تحویل داده‌اند نگران دریافت مابه‌التفاوت مبلغ فروش محصول خود نباشند و به حساب بانکی آنان واریز خواهد شد.

افزایش قیمت تضمینی ضامن تولید بیشتر محصول راهبردی گندم است

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان، افزایش قیمت تضمینی خرید گندم را اقدامی سودمند در راستای حمایت از تولید ملی دانست و گفت: این تصمیم دولت بی تردید موجب تشویق کشاورزان برای تولید بیشتر و با کیفیت تر محصول راهبردی گندم خواهد شد.

ظاهر پورمجاهد اظهار داشت: افزایش نرخ تضمینی به پنج هزار تومان موجب می شود کشاورزان در سال‌های آتی محصول بیشتری کشت کرده و تحویل دولت بدهند.

اقدام دولت در افزایش قیمت تضمینی خرید گندم لازم و به موقع بود

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه اقدام دولت در افزایش یک هزار تومانی قیمت تضمینی خرید گندم را شایسته، لازم و بسیار به موقع دانست و گفت: این اقدام دولت قطعا می‌تواند گامی در راستای افزایش تولیدات این محصول باشد.

ایرج صفایی اظهار داشت: مبلغ تعیین شده جدید برای خرید تضمینی گندم از سوی دولت را به قیمت مطلوب نزدیک و آن را در افزایش انگیزه کشاورزان برای تولید این محصول بسیار موثر ارزیابی کرد.

دولت به گندم کاران انگیزه تولید داد

همچنین رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به اینکه گندم کالای استراتژیک و نیاز اصلی کشور است، گفت: افزایش قیمت تضمینی این محصول از سوی دولت موجب ایجاد انگیزه و رغبت در میان کشاورزان برای تولیدات بیشتر و با کیفیت‌تر می‌شود.

ناصر مرادی با اشاره به اینکه اکنون زمان برداشت گندم در مناطق گرمسیری است، افزود: افزایش هزار تومانی قیمت تضمینی گندم به نفع کشاورزان است و در آغاز فصل برداشت خوبی خوبی برای آنها محسوب می شود.

او البته گفت اگر این افزایش قیمت در زمان کاشت محصول اعمال می شد کشاورزان بیشتری تمایل به کشت گندم داشتند و منجر به افزایش تولید این محصول می شد.

نرخ جدید، میزان خرید گندم در کشور را ۲ میلیون تن افزایش می‌دهد

 نایب رییس اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: اعلام نرخ جدید و افزایش یافته خرید تضمینی گندم، میزان خرید این محصول در کشور را بیش از ۲ میلیون تن افزایش خواهد داد.

جلال محمودزاده  با مثبت خواندن افزایش یک هزار تومانی خرید گندم از سوی دولت افزود: با این اقدام و افزایش میزان خرید گندم، دولت می‌تواند از واردات ۲ میلیون تن از این محصول استراتژیک جلوگیری کند.  

افزایش قیمت خریدتصمینی گندم نشان از پشتیبانی دولت از کشاورزان است

نماینده کشاورزان خبره استان کردستان هم گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم به ۵۰ هزار ریال نشان از حمایت و پشتیبانی دولت از تولید داخلی و قشر زحمتکش کشاورز است.

سیدحسین رحیمی اظهار داشت: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری ۴۰ هزار ریال تعیین شده بود که با اعتراض کشاورزان با توجه به افزایش هزینه‌های تولید این محصول اصلاح قیمت مذکور در دستور کار دولتمردان قرار گرفت.

وی اضافه کرد: با افزایش قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم به ۵۰ هزار ریال گام مثبت و موثری از سوی دولت برای حمایت و پشتیبانی از تولید داخلی و قشر زحمتکش کشاورز برداشته شده است.

افزایش قیمت خرید گندم، دست دلالان را کوتاه کرد

نماینده اداره کل غله استان فارس در شهرستان لارستان نیز در این زمینه گفت: مصوبه اخیر دولت و شورای عالی اقتصاد مبنی بر افزایش و اصلاح قیمت خرید گندم از چهار هزار تومان به پنج هزار تومان در شرایط کنونی و سال زراعی جاری، امید کشاورزان را بالا برد و به همان میزان نیز دست دلالان را کوتاه کرد.

عبدالهادی سمیعی لاری اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی  با تیزبینی و رویکرد کمک و تعامل مثبت با کشاورزان اقدام به افزایش قیمت خرید گندم از کشاورز در سال زراعی جاری کرد.

وی با بیان اینکه برداشت و فروش محصولات زراعی از هفته جاری در سطح جنوب فارس و لارستان آغاز شده است، گفت: خبرهای رسیده حاکی است که استقبال کشاورزان از افزایش قیمت این محصول و همچنین فروش آن به مراکزدولتی بسیار خوب و مثبت بوده است.

سمیعی لاری بیان کرد: البته این افزایش قیمت همچنین تا حدودی می تواند خسارات ناشی از خشکسالی و کم بارشی محسوس امسال در مناطق جنوبی فارس را نیز جبران کند و کشاورزان از این بابت نیز خوشحال هستند.

سخن آخر :

افزایش قیمت خرید تضمینی گندم که با حمایت دولت و رییس جمهوری رخ داد، نشان می‌دهد که حضور تولیدکنندگان در کنار مسئولان برای اصلاح قوانین خرید محصولات کشاورزی تا چه اندازه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

گندم‌کاران نیز  باید با استفاده از این حمایت دولت، برای مدیریت مزرعه، افزایش بهره وری و راندمان تولید در واحد سطح اقدام کنند.

افزایش انگیزه برای کشت این محصول و جلوگیری از قاچاق از  نتایج قابل انتظار پس از افزایش قیمت خرید تضمینی گندم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =