۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۴۱
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84303982
۰ نفر

برچسب‌ها

بیانیه پارلمان لیبی برای حفاظت از مرزهای این کشور با چاد

تهران- ایرنا- پارلمان لیبی با انتشار بیانیه ای از دولت و نیروهای مسلح این کشور خواست تا از مرزهای لیبی با چاد محافظت کنند.

به گزارش امروز (چهارشنبه) خبرگزاری «روسیا الیوم» در این بیانیه آمده است: مجلس نمایندگان لیبی در حال پیگیری وقایع شتاب دهنده ای است که کشور همسایه (چاد) با آنها مواجه است و در نتیجه موجب بی ثباتی امنیت یا عملیات جابجایی در منطقه است.

این بیانیه می افزاید، مجلس نمایندگان لیبی از همه طرف های مربوط به حفاظت و امنیت کشور بویژه از شورای ریاست جمهوری به عنوان فرمانده عالی نیروهای مسلح و دولت وحدت ملی می خواهد تا برای تأمین و محافظت از کشور و مرزهای جنوبی آن و حفظ حاکمیت، تمام اقدامات فوری و قاطع را انجام دهد.

مجلس نمایندگان لیبی همچنین از کمیته نظامی (۵ + ۵) خواستار سرعت بخشیدن به وحدت تشکیلات نظامی برای اطمینان از امنیت مرزها، ثبات کشور و حفظ حاکمیت آن شد.

ارتش چاد دیروز (سه شنبه) اعلام کرد که ادریس دبی رئیس جمهور این کشور پس از گذشت نزدیک به ۳۰ سال در اداره این کشور در خط مقدم در درگیری با شورشیان شمالی در مرز لیبی کشته شد.

سخنگوی ارتش چاد در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که یک شورای انتقالی که شامل گروهی از افسران ارشد ارتش است «محمد کاکا» پسر دبی را به عنوان رئیس جمهور موقت کشور انتخاب کرده است.

اخیرا درگیری های جدیدی بین دولت چاد و گروه های مسلح مستقر در مرزهای شمالی با لیبی در مورد به قدرت رسیدن مجدد دبی از سرگرفته شده بود که در روز انتخابات خواستار پایان دادن به ریاست جمهوری وی شده بودند.

مرزهای شمالی چاد با لیبی به طور مکرر شاهد شورش های مخالفان به سبب مدیریت ناکارامد دبی بوده است. با این وجود ارتش چاد از کنترل صحرای شمالی هم‌مرز با لیبی بسیار ناتوان است چرا که شورشیان افراطی‌ به راحتی در حال رفت وآمد در میان کشورهای آفریقایی هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha