افزایش قیمت تضمینی ضامن تولید بیشتر محصول راهبردی گندم است

همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان، افزایش قیمت تضمینی خرید گندم را اقدامی سودمند در راستای حمایت از تولید ملی دانست و گفت: این تصمیم دولت بی تردید موجب تشویق کشاورزان برای تولید بیشتر و با کیفیت تر محصول راهبردی گندم خواهد شد.

«ظاهر پورمجاهد» روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افزایش نرخ تضمینی به پنج هزار تومان موجب می شود کشاورزان در سال‌های آتی محصول بیشتری کشت کرده و تحویل دولت بدهند.

وی با اشاره به خشکسالی حاکم در کشور، افزود: چنانچه شرایط آب و هوایی به همین روال باشد بی تردید در میزان تولید، برداشت و تحویل گندم دچار مشکلاتی می‌شویم که افزایش قیمت تضمینی برای جلوگیری از مسائل پیش رو به ثمر نشست. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان خاطرنشان کرد: پیش از این قیمت خرید تضمینی گندم در مصوبه دولت و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت جهادکشاورزی به ازای هر کیلوگرم چهار هزار تومان اعلام شده بود که طبق اعلام وزیر جهادکشاورزی هزار تومان به این مبلغ افزوده شد.

پورمجاهد تصریح کرد: گندم در سال ۱۴۰۰ بر اساس این نرخ و با رعایت شیوه‌نامه تعیین میزان اُفت محصول که ابلاغ خواهد شد، از گندمکاران خریداری می‌شود.

به گفته او دستورالعمل اولیه خرید گندم توسط شرکت غله و بازرگانی کشور به استانها ابلاغ شده است که در استان همدان نیز مقدمات خرید گندم در حال آماده سازی است.

پارسال ۴۳۹ هزار تن گندم به نرخ تضمینی از کشاورزان استان همدان خریداری و یک هزار و ۱۷۲ میلیارد تومان بهای آن نیز به گندمکاران پرداخت شد.

قیمت خرید تضمینی در سال ۹۹ به ازای هر کیلوگرم گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =