نرخ جدید، میزان خرید گندم در کشور را ۲ میلیون تن افزایش می‌دهد

مهاباد- ایرنا- نایب رییس اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: اعلام نرخ جدید و افزایش یافته خرید تضمینی گندم، میزان خرید این محصول در کشور را بیش از ۲ میلیون تن افزایش خواهد داد.

جلال محمودزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با مثبت خواندن افزایش یک هزار تومانی خرید گندم از سوی دولت افزود: با این اقدام و افزایش میزان خرید گندم، دولت می‌تواند از واردات ۲ میلیون تن از این محصول استراتژیک جلوگیری کند.  

وی اظهار داشت: براساس قانون جدید تعیین نرخ محصولات استراتژیک کشاورزی و تغییر اعضای شورای قیمت گذاری، افزایش نرخ خرید تضمینی گندم برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی در دستور کار قرار گرفت و روز گذشته دولت با افزایش هزار تومانی قیمت خرید گندم موافقت کرد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش قیمت خرید تضمین گندم حرکت سازنده‌ای بود که در نهایت به نفع دولت تمام خواهد شد، ادامه داد: قیمت جدید موجب افزایش میزان تحویل گندم به مراکز خرید از سوی کشاورزان و کاهش قاچاق آن به خارج از کشور می‌شود.

وی گفت: با توجه به اینکه امسال با مشکل کمبود بارش و در نهایت کاهش تولید گندم نیز روبرو هستیم، این افزایش نرخ تضمینی گندم می تواند همچنین کشور را از واردات گندم نیز بی‌نیاز کند.

محمودزاده، نیاز سالانه گندم کشور را ۱۱ میلیون تن عنوان کرد و اظهار داشت: براساس پیش بینی های انجام شده امسال بین چهار تا پنج میلیون تن گندم را با نرخ هر کیلوگرم ۱۰۰ هزار ریال از خارج وارد می‌کردیم که با افزایش نرخ تضمینی به ۵۰ هزار ریال، میزان نیاز به واردات به مراتب کمتر خواهد شد.

به گزارش ایرنا، روز گذشته در راستای تحقق شعار سال در بخش کشاورزی و پشتیبانی از تولید، با موافقت رییس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد با توجه به کمبود شدید بارندگی و حمایت از کشاورزان گندمکار مبلغ یک هزار تومان به قیمت تضمینی گندم (۴۰۰۰ تومان) به عنوان جایزه تحویل تقدیم شود.

سال گذشته هشت میلیون تن گندم از کشاورزان کشور خریداری و بالغ بر ۱۳۰ هزار میلیارد ریال بابت آن پرداخت شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha