فرمانده آمریکایی: روسیه، چین و ایران برای نفوذ در آفریقا فعالند

نیویورک-ایرنا- رئیس ستاد فرماندهی ایالات متحده در آفریقا مدعی شد نه فقط روسیه، که چین و ایران برای نفوذ در قاره آفریقا به طور فزاینده‌ای فعال هستند.

به گزارش ایرنا، استفن تاونسند که به همراه دیگر فرماندهان ارتش در کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافته بود، افزود: آفریقا چهارراه کره زمین است. تا سال ۲۰۵۰، از هر ۴ نفر روی کره زمین، ۱ نفر در آفریقا زندگی می کند و ظرفیت اقتصادی بالقوه‌ای دارد.

وی ادامه داد: آفریقا همچنین میزبان ۱۴ کشور از ۲۰ کشور شکننده و ضعیف جهان است.

رئیس ستاد فرماندهی آمریکا در آفریقا اضافه کرد: نه فقط روسیه که چین هم برای نفوذ در آفریقا در تلاش است؛  همچنین ایران در این قاره به طور فزاینده‌ای فعال است.

تاونسند اظهار کرد: پکن به تازگی پایگاه نظامی خود را در آنجا گسترش داده است  و یک اسکله قابل توجه که می تواند حتی ناوهای هواپیمابر آنها را در آینده پشتیبانی کند، افزوده است.

وی با بیان اینکه چینی‌ها به دنبال فرصت‌های دیگری هستند، خاطرنشان کرد: آنها همچنین در زمینه اطلاعاتی،  پیشنهادات آموزشی و فروش تسلیحاتی همکاری می‌کنند.

این فرمانده آمریکایی درباره حضور داعش در آفریقا هم گفت: برای من مشخص نیست که آیا آنها در واقع فراتر از گروه‌های محلی هستند که پرچم داعش به اهتزاز در می‌آورند یا خیر؛ اما داعش چنین چیزی را ادعا کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha