دیدار معاون بین الملل وزارت خارجه کشورمان با مدیرکل سازمان منع سلاح‌ها

تهران – ایرنا- معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه بیست و پنجمین کنفرانس سالانه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی با فرناندو آریاس مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ملاقات کرد.

به گزارش ایرنا، محسن بهاروند معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این ملاقات زمینه‌های ارتقاء همکاری بین سازمان و جمهوری اسلامی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بهاروند همچنین در این جلسه بر ضرورت اجرای کامل، مؤثر و بدون تبعیض کلیه مفاد کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و رعایت تعهد کشورها در کنوانسیون پیرامون تبادل مواد و تجهیزات شیمیایی برای استفاده‌های صلح آمیز، رفع موانع تجارت بین کشورهای عضو و عدم اعمال تحریم‌های اقتصادی بین کشورهای عضو تأکید کرد.

وی ضمن اشاره به اینکه ایران بزرگترین کشور قربانی سلاح شیمیایی در تاریخ معاصر است، تأکید نمود که به‌رغم گذشت بیش از سه دهه از تجربه تلخ بکارگیری سلاح شیمیایی توسط رژیم صدام علیه نظامیان ایران و همچنین علیه غیر نظامیان ایرانی و حتی عراقی، هنوز مشاهده رنج مصدومین شیمیایی اجازه نمی‌دهد که این خاطره دهشتناک فراموش شود؛ بخصوص اینکه دسترسی کامل مصدومین شیمیایی به داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز آنها در اثر تحریمهای یکجانبه ظالمانه با مشکلات زیادی روبرو می‌شود.

بهاروند اضافه کرد ایران استفاده از اسلحه شیمیایی را در هر نقطه از جهان و تحت هر شرایطی محکوم می‌کند و به آرمانهای کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی وفادار است و به آن احترام می‌گذارد.

معاون وزیر خارجه کشورمان همچنین اظهار داشت: بی‌تردید جهان عاری از سلاح شیمیایی بدون انهدام کامل ذخایر سلاح‌های شیمیایی امکان پذیر نیست.

وی ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده آمریکا بعنوان تنها کشوری که رسما از این تسلیحات برخوردار است به تعهدات خود عمل کرده و تسلیحات شیمیایی این کشور هر چه سریعتر تحت نظارت کامل سازمان منع سلاحهای شیمیایی معدوم گردند.

معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه کشورمان از مدیر کل سازمان خواست که مساعی جمیله خود برای دسترسی کامل مصدومین شیمیایی کشورمان به همه داروها و تجهیزات مورد نیاز و بی‌اثر کردن تحریمهای ظالمانه بر این امر را با قوت بیشتری ادامه دهد.

بهاروند همچنین بر حفظ ماهیت فنی و تخصصی سازمان منع سلاحهای شیمیایی تأکید و نسبت به استفاده سیاسی از مکانیزمهای این سازمان توسط بعضی کشورها هشدار داد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha