درخواست تشکل‌های شاهد برای تمدید زمان ثبت‌نام آزمون استخدامی ایثارگران

تهران - ایرنا - جمعی از تشکل‌های شاهد و ایثارگر با صدور بیانیه‌هایی، خواستار تمدید زمان ثبت نام آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان و ایثارگران تا نیمه ماه اردیبهشت شدند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا، جمعی از تشکل‌های شاهد و ایثارگر با صدور بیانیه های متعدد درخواست کردند با توجه به مشکلات عدیده و مسائل مربوط به شرایط کرونایی کشور مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان و ایثارگران تا نیمه ماه اردیبهشت جاری تمدید شود.

ثبت نام آزمون استخدامی خاص فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد و بالاتر از روز ۲۴ فروردین در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد و تا روز ۳۱ فروردین‌ماه ادامه داشت.

پیرو انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام در تاریخ ۲۴-۰۱-۱۴۰۰، با توجه به اعلام سازمان اداری و استخدامی کشور مبنی بر اضافه شدن شغل محل‌های جدید به دفترچه راهنمای مذکور (به شرح ذیل)، به اطلاع متقاضیان این آزمون می‌رساند، به منظور فراهم نمودن تسهیلات بیشتر برای آن دسته از متقاضیانی که تا این تاریخ (۳۱-۰۱-۱۴۰۰) برای ثبت نام اقدام ننموده‌اند، ترتیبی اتخاذ گردیده است که بتوانند تا روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۵ نسبت به ثبت‌نام خود اقدام نمایند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور، زمان برگزاری آزمون طی اطلاعیه‌ای در روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۲/۱۲ در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود.

تشکل هیئت فرزندان شهدای اسلام

تشکل هیئت فرزندان شهدای اسلام به عنوان یکی از بزرگترین اجتماع خانواده های معظم شهدا در نامه ای خطاب به ریاست سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کرد: ضمن تشکر و قدردانی از جنابعالی و همکاران خدوم شما بابت هماهنگی های انجام شده  جهت ثبت نام آزمون سراسری استخدامی خاص فرزندان شهید و فرزندان جانبازان بالای ۷۰ درصد خواستار تمدید مهلت ثبت نام تا نیمه ماه اردیبهشت را دارد.

این تشکل ضمن تشکر از سازمان استخدامی کل کشور با توجه به مشکلاتی اعم از بیماری برخی از خانواده های گرامی شهدا بر اثر ابتلا به  ویروس منحوس کرونا و همچنین تاکید ستاد کرونا مبنی بر عدم خروج از منزل در پیش گیری از این ویروس اعلام داشته روند ثبت نام ایثارگران معظم مختل شده به همین منظور عدم دسترسی این عزیزان به اینترنت و  لزوم استفاده از کافی نت برای ثبت نام باعث شده تعدادی از مشمولین این طرح که از مشکل بیکاری و عدم شغل مناسب  رنج می‌برند نتوانند در سامانه سنجش ثبت نام کنند.  از این رو از هیئت محترم دولت، سازمان استخدامی کل کشور و سازمان سنجش و آموزش کشور  تقاضامندیم ضمن تمدید ۱۰ روزه ثبت نام آزمون استخدامی خاص فرزندان شهید و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد امکان شرکت در این آزمون را برای ایثارگران واجد شرایط مهیا بفرمایید.  

جمعیت یادگاران اسوه های ایثار

جمعیت یادگاران اسوه های ایثار نیز از سعید اوحدی معاون رییس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش آموزش کشور خواستار تمدید مهلت ثبت نام آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد تا نیمه  اردیبهشت ماه جاری شدند.  

این تشکل شاهد و ایثارگر  در ادامه بیانیه خود  آورده است: ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و با تشکر از همه مسئولانی که در وضع قوانین و تکمیل فرآیند جذب فرزندان شهدا و جانبازان، اقدامات ارزشمندی را به انجام رساندند، از آن مقامات محترم خواهشمندیم مهلت ثبت نام آزمون را تا اواسط اردیبهشت ماه تمدید نمایند.

اهم دلایل این درخواست به شرح زیر است: 
۱ - استقرار  وضعیت قرمز کرونایی در بسیاری از شهرها و به تبع آن دورکاری کارمندان، امکان تکمیل پرونده های ناقص  فرزندان شهدا و جانبازان را زمان‌بر نموده و برخی از آنان هنوز پیگیر کامل نمودن و اخذ موارد ناقص پرونده ها از دستگاههای ذیربط  هستند.
۲ - ابهامات موجود در دفترچه و سوالات متعدد فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد، که بعضا هنوز پیگیر جواب برخی سوالات هستند. البته به لطف همکاران خدوم بنیاد درحال پاسخگویی و رفع ابهام هستند.

۳ - گسترش شدید بیماری کرونا و ابتلای برخی مخاطبان قانون فوق الذکر به این بیماری.
لذا با عنایت به لزوم استفاده همه فرزندان شاهد و جانبازان بالای ۷۰ درصد از این قانون در اقصی نقاط کشور و برخورداری آنان از عدالت و تساوی نسبت به حاضرین در شهرهای بزرگ، لطفا دستورات لازم در خصوص  تمدید مهلت ثبت نام تا اواسط اردیبهشت ماه صادر فرمایید.

در پایان ضمن تشکر  ویژه از جناب آقای  اوحدی،  انتظار است ایشان  به نحو ویژه نسبت به درخواست های ارسالی از ایثارگران سراسر کشور مبنی بر تمدید مهلت ثبت نام، پیگیری لازم را مبذول نموده و همچون گذشته منعکس کننده و مطالبه گر خواسته های بحق، این قشر گرانقدر باشند.

 دیگر تشکل های ایثارگری هم مانند جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نو اندیش خدمتگزار این درخواست را مطرح کرده اند.

پنجم اردیبهشت آخرین مهلت ثبت نام اعلام شده

بنا به گفته مسئولان بنیاد شهید،  سازمان امور استخدامی و وزارت علوم هم با تمدید مهلت ثبت نام تا پنجم اردیبهشت جاری موافقت کرده اند اما این تشکل ها مهلت بیشتری تا نیمه اردیبهشت ماه خواسته اند.  

این در حالی است که سعید اوحدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز ۲۶ فروردین در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس هماهنگی خوبی که با وزارت علوم، سازمان سنجش و به خصوص سازمان اداری استخدامی انجام شد، خوشبختانه دفترچه آزمون استخدامی فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد منتشر شد و این عزیزان یک هفته فرصت دارند فرم مربوطه را تکمیل و ارسال کنند.

وی افزود: متقاضیان باید قبل از ثبت نام به سامانه سجایای بنیاد شهید و امور ایثارگران مراجعه و آخرین وضعیت اطلاعات خود را بررسی و تطبیق دهند.

هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیش از ۵۰ دستگاه به منظور استخدام ایثارگران

معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: صدور دستور دکتر روحانی که امکان استخدام همزمان ۱۶ هزار نفر از عزیزان جامعه ایثارگری را فراهم می‌کند در طول سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده که مستلزم هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیش از ۵۰ دستگاه بود.

اوحدی همچنین روز دوشنبه در سومین نشست شورای معاونین بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال جاری با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی ویژه ایثارگران گفت: صدور دستور دکتر روحانی که امکان استخدام همزمان ۱۶ هزار نفر از عزیزان جامعه ایثارگری را فراهم می‌کند در طول سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: این اقدام پیش از اتمام زمان قانون برنامه ششم توسعه صورت می‌گیرد که مستلزم هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیش از ۵۰ دستگاه بود. این تعداد در مرحله نخست ۱۲ هزار نفر بود که با پیگیری‌های صورت گرفته به ۱۶ هزار نفر افزایش یافت و امکان افزایش این ظرفیت‌ها نیز وجود دارد. ایثارگران عزیز باید این نکته را نیز مدّنظر داشته باشند که این فرایند استخدامی تنها منحصر به دوره فعلی نخواهد بود و در مراحل بعدی نیز امکان جذب و استخدام این عزیزان فراهم می‌شود.

معاون رییس جمهور با تأکید بر اهمیت پیگیری پرونده‌های حقوقی ایثارگران گفت: برای این منظور می‌توان علاوه بر امکانات موجود در بنیاد شهید و امور ایثارگران از ظرفیت‌های خود جامعه ایثارگری نیز کمک گرفت.  

با تکمیل شغل محل‌های جدید از طرف دستگاه‌های یاد شده تعداد فرصت‌های استخدامی افزایش قابل توجهی خواهد داشت

محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران به ارائه توصیه‌ها، توضیحات و نکاتی در خصوص آزمون استخدامی اختصاصی فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد با بیان اینکه آزمون استخدامی اختصاصی فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد در حال حاضر به ۴۷ دستگاه و به میزان ۱۲۱۹۰ شغل محل اختصاص دارد افزود: با تکمیل شغل محل‌های جدید از طرف دستگاه‌های یاد شده تعداد فرصت‌های استخدامی افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

وی افزود: برای شرکت ایثارگران مشمول در این آزمون ضمن ابلاغ بخشنامه به ادارات کل استانی از آنان خواسته شده به هر طریق ممکن اطلاع رسانی لازم به ذینفعان جهت ثبت نام در این آزمون به عمل آید که لازم است در این راستا نکاتی مهم و ضروری مورد توجه دقیق و جدی مشمولین قرار گیرد.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص این نکات گفت: همه مشمولان عزیز باید قبل از ورود به سایت و ثبت نام از وضعیت بیکاری خود در سامانه جامع اطلاعات یکپارچه ایثارگران (سجایا) اطمینان حاصل کنند و در صورتی که وضعیت شغلی آنان به دلیل عدم مراجعه به بنیاد «بیکار» ثبت نشده باشد باید سریعاً نسبت به ثبت و یا تغییر آن اقدام کنند. بدیهی است افرادی که دارای شغل بوده و در سامانه مزبور «شاغل» ثبت شده‌اند اجازه شرکت در این آزمون را نخواهند داشت و در زمان ثبت نام و ثبت ایثارگری به عنوان «فرد غیرمجاز» جهت شرکت در آزمون شناخته خواهند شد.

پاکدل با تأکید بر اهمیت مطالعه کامل دفترچه آزمون توسط داوطلبان به منظور اطلاع از شرایط مربوط به احراز شغل محل‌های انتخابی، بومی بودن و... افزود: هریک از مشمولین مجاز هستند حداکثر سه شغل محل را متناسب با شرایط احراز آن شغل محل‌ها به ترتیب اولویت خود انتخاب کنند. بعد از اعلام نتیجه آزمون و اعلام قبولی در یکی از شغل محل‌ها، حتی اگر امتیاز شغل محل‌های بعدی را به دست آورده باشند امکان تغییر و جابجایی در شغل محل‌های دیگر وجود ندارد.

وی افزود: انتخاب شغل محل‌ها باید بر اساس شرایط احراز آن‌ها و مدرک تحصیلی متقاضی باشد و چنانچه به اشتباه این انتخاب صورت پذیرد حق هیچ‌گونه اعتراضی وجود نخواهد داشت. همچنین هریک از متقاضیان برای بهره‌مندی از امتیاز «بومی بودن» باید شرایط احراز خود را با توضیحات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون مطابقت و دقیقاً بر اساس توضیحات دفترچه اقدام کنند. بدیهی است چنانچه بر اساس امتیاز بومی بودن پذیرفته شوند و نتوانند مستندات لازم را جهت صحت ادعای خود ارائه کنند آن دستگاه از پذیرش و استخدام آنان جلوگیری خواهد کرد.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: داوطلبان عزیز در صورت پذیرفته شدن در هریک از شغل محل‌های انتخابی، موظف به ارائه تعهد محضری مبنی بر خدمت در آن محل به مدت حداکثر ۱۰ سال به دستگاه مربوطه هستند و امکان جابجایی آنان از طرف دستگاه یا بنیاد شهید و امور ایثارگران به هیچ عنوان وجود ندارد.

پاکدل با بیان اینکه چنانچه هریک از افراد شرکت کننده در این آزمون، در آزمون‌های استخدامی فراگیر یا آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی شرکت کرده و به عنوان فرد پذیرفته شده قطعی معرفی شده باشند، در هر مرحله از فرآیند استخدام که باشند از پذیرش آن‌ها جلوگیری خواهد شد افزود: سؤالات آزمون برای همه سطوح و مقاطع مختلف به صورت عمومی و غیرتخصصی خواهد بود. همچنین با توجه به اینکه در بسیاری از شغل محل‌های تعیین شده توسط دستگاه‌ها شرط جنسیت اعلام نشده، انتخاب آن شغل محل‌ها برای تمام ایثارگران امکان‌پذیر است، اما متقاضیان باید در انتخاب نوع شغل محل‌هایی که جنسیت مرد یا زن به لحاظ نوع شغل ذکر شده مهم و ضروری است، دقت لازم را داشته باشند.

وی افزود: این اولین آزمون بند «ج» ماده ۸۷ است و هنوز فرصت کافی تا پایان برنامه ششم توسعه و تعیین تکلیف مابقی مشمولین وجود دارد. همکاران بنیاد شهید و امور ایثارگران در استان‌ها نیز مشکلات مربوط به ثبت‌نام و فرآیند آن را رصد می‌کنند و گزارش‌های خود را به منظور اصلاح و برنامه‌ریزی آتی به ستاد مرکز بنیاد اعلام خواهند کرد.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه بنیاد تمام تلاش خود را به منظور جذب و استخدام عزیزان مشمول این قانون در دستگاه‌های اجرایی انجام می‌دهد افزود: با توجه به اینکه قانون‌گذار به استخدام همه فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد در بند «ج» ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه تأکید داشته و با عنایت به تأکیدات و پیگیری‌های فراوان مهندس اوحدی رییس محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران چنانچه مشمولین این بند از قانون به دلیل عدم ارائه رشته تحصیلی آن‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی در آزمون یاد شده موفق به ثبت نام در این آزمون نشوند و یا پس از شرکت در آزمون در شغل محل انتخابی خود پذیرفته و قبول نشوند، پیگیری لازم جهت احقاق حق آن‌ها و استخدامشان تا پایان برنامه ششم انجام خواهد گرفت.

پاکدل افزود: همانطور که اشاره شد این آزمون به صورت اختصاصی و برای نخستین بار به این شکل برگزار می‌شود قطعاً در اجرا دارای اشکالاتی است که بنیاد شهید و امور ایثارگران با همکاری و هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور و همچنین از طریق دستگاه‌های مربوطه تمام تلاش خود را جهت رفع مشکلات به کار خواهد گرفت.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بیان تاریخچه‌ای از فرایند شکل‌گیری این آزمون پرداخت و گفت: دولت بر اساس بند «ج» ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه مکلف است تا پایان زمان این برنامه نسبت به جذب و استخدام همه فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد و بالاتر اقدام کند. از ابتدای سال ۱۳۹۹ همزمان با انتصاب آقای مهندس اوحدی به عنوان رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیری‌های جدی و مستمر جهت اجرای این بند قانونی انجام شد و به همین منظور مکاتبات متعددی با سازمان اداری و استخدامی و دستگاه‌های اجرایی مورد نظر با امضای رییس محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر مسئولین ذیربط انجام پذیرفته است.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: با پیگیری‌های انجام گرفته، سازمان اداری و استخدامی کشور با اجرای قانون یادشده موافقت کرد و با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران مبادرت به ارائه رشته‌های تحصیلی ایثارگران مشمول به دستگاه‌های اجرایی که دارای فراوانی در آن رشته‌ها هستند کرد.

سازمان اداری و استخدامی مجوز جذب و استخدام فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد را برای ۵۱ دستگاه صادر کرد

وی تصریح کرد: در همین راستا سازمان اداری و استخدامی مجوز جذب و استخدام فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد را برای ۵۱ دستگاه صادر کرد و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز اطلاعات مربوط به شغل محل‌های تعیین شده بر اساس رشته تحصیلی، جنسیت و محل سکونت افراد را در اختیار تمام دستگاه‌هایی که برای آنان مجوز صادر شده بود قرار داد.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص تکمیل شغل محل‌های جدید گفت: تعدادی از دستگاه‌ها از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان جنگل‌ها،  بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان پزشکی قانونی و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در حال تکمیل شغل محل‌های جدید و ثبت آن‌ها در پورتال سازمان سنجش هستند که به محض اتمام آن‌ها با هماهنگی که با سازمان سنجش به عمل خواهد آمد فرصت جدید برای باز شدن مجدد سایت جهت ثبت‌نام متقاضیان جدید و نیز ویرایش اطلاعات ثبت شده اخذ خواهد شد.

پاکدل افزود: اطلاعات تمام فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با حوزه نفت همانند سایر دستگاه‌ها در اختیار وزارت نفت قرار گرفته است و پیگیری لازم جهت ثبت شغل محل‌های مورد نظر آن وزارتخانه در پورتال سازمان سنجش در حال انجام است که تاکنون در پورتال بارگذاری نشده است و به محض حصول نتیجه به اطلاع عزیزان مشمول رسانده خواهد شد.

وی گفت: از سازمان اداری و استخدامی کشور، سازمان سنجش و تمام دستگاه‌های اجرایی که به موقع اطلاعات خود را در سایت سازمان سنجش بارگذاری کردند تشکر و قدردانی می‌کنیم و برای همه عزیزان شرکت‌کننده در این آزمون آرزوی موفقیت داریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha