استقبال داوطلبان شوراها نشانه علاقه به سرنوشت کشور است

بیرجند - ایرنا - رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: استقبال کم‌نظیر داوطلبان در مرحله نام‌نویسی انتخابات شوراهای شهر و روستا، نشانگر علاقه مردم به سرنوشت کشور و نظام است.

"ناصر خوش خبر" روز سه‌شنبه در هفتمین نشست ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی به آمار بالای ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره کرد و گفت: علیرغم همه تبلیغات منفی استقبال داوطلبان کم‌نظیر بود و مردم نشان دادند همچنان به سرنوشت کشور و نظام‌شان علاقه‌مند بوده و پای کار هستند.

وی درخصوص روند افزایشی ابتلا به کرونا ابراز نگرانی کرد و افزود: تلاش ستاد انتخابات کشور در تهیه واکسن برای عوامل برگزاری انتخابات ادامه دارد اما در شرایط سخت تحریم نباید به این موضوع دلخوش باشیم و همچنان رعایت پروتکل‌ها و فاصله اجتماعی باید در دستور کار باشد تا شرایط استان در زمان برگزاری انتخابات مطلوب باشد و شاهد مشارکت حداکثری و حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رأی باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: با وجود شرایط سخت تحریم ظالمانه و مشکلات اقتصادی که دولت با آن مواجه است، مطمئنا انتخابات ۲۸ خرداد امسال به بهترین نحو برگزار خواهد شد.

وی گفت: ما به عنوان ستاد انتخابات وظیفه داریم تمام قد از فرمانداران و بخشداران برای برگزاری انتخاباتی شکوهمند حمایت کنیم، زیرا فلسفه ستاد انتخابات سیاست‌گذاری، حمایت و پشتیبانی است.

خوش خبر بررسی مشکلات شهرستان‌ها در برگزاری انتخابات پیش‌رو را ضروری خواند و خاطرنشان کرد: باید جلسات ستاد انتخابات را به سمتی ببریم که با حضور فرمانداران موانع، امکانات و تجهیزات شهرستان‌ها و شعب اخذ رأی آنالیز و تحلیل شود تا قبل از موعد انتخابات نسبت به رفع موانع احتمالی چاره‌اندیشی شود.

وی افزود: رؤسای کمیته‌های ذیل ستاد انتخابات، جلسات خود را به صورت منظم و به شکل مجازی با شهرستان‌ها برگزار کنند و راهکارهای عملیاتی جدید را مورد ارزیابی قرار دهند.

رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: احزاب، گروه‌های سیاسی، رسانه‌ها و کنشگران اجتماعی باید فعال شوند و با ایجاد انگیزه، زمینه حضور پرشور مردم در انتخابات ریاست جمهوی و شوراهای اسلامی شهر و روستا را فراهم آورند.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری و دبیر ستاد انتخابات خراسان جنوبی نیز گزارشی از آمار نهایی داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا همچنین روند بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های اجرایی ارائه کرد.

مهدی قهرمانی گفت: در مجموع رکورد آمار ثبت‌نام طی دوره‌های گذشته از آغاز تاسیس استان خراسان جنوبی با افزایش حدود ۱۰ درصدی پشت سر گذاشته شد.

وی با اشاره به رشد هفت درصدی مشارکت بانوان روستایی در این دوره اظهار داشت: این موضوع علاوه بر اینکه بیانگر شور و شعور مردم در تعیین سرنوشت خویش است، تلاش همه گروه‌ها به ویژه فرمانداران و بخشداران را نشان می‌دهد.

 تعداد نهایی ثبت‌نام‌کنندگان برای عضویت در شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری خراسان جنوبی ۵ هزار و ۳۴۸ نفر اعلام شد که از زمان تاسیس استان تاکنون چنین آماری در انتخابات شوراهای روستایی و عشایری نبوده است.

از مجموع ۹۱۸ روستا و تیره عشایری واجد شرایط تشکیل شورا در خراسان جنوبی آمار ثبت‌نام‌کنندگان در ۹۱۰ روستا به حد نصاب رسید در حالی که دوره گذشته در ۲۵ روستای استان شورا تشکیل نشد و تعداد روستاهای بدون شورا در این دوره به هشت روستا کاهش یافت.

ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری از روز دوشنبه ۱۶ فروردین آغاز شد و به مدت هفت روز تا روز یکشنبه (۲۲ فروردین) ادامه داشت.

نام‌نویسی داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهر نیز همزمان با سراسر کشور از روز چهارشنبه ۲۰ اسفند سال گذشته به مدت یک هفته تا ساعت ۲۴ روز ۲۶ اسفند انجام شد.

۶۰۷ نفر در مهلت تعیین شده برای ثبت‌نام متقاضیان حضور در شوراهای اسلامی شهرهای استان ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۱۰ نفر انصراف دادند و براساس آخرین آمار برای هر کرسی شورای شهر در استان خراسان جنوبی حدود چهار رقیب انتخاباتی حضور دارند.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد امسال همزمان با سراسر کشور در ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha