۳۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۵۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84303307
۰ نفر

برچسب‌ها

چین خواستار تصحیح رویکرد هسته ای ژاپن شد

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادعای ژاپن مبنی بر اینکه استانداردهای تصفیه آب نیروگاه های هسته ای چین و کره جنوبی در مقایسه با ژاپن در سطح پائین تری قرار دارد را تکذیب کرد و از توکیو خواست رویکرد هسته ای خود را تصحیح کند.

به گزارش ایرنا، «ونگ ون بین»  روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن افزود: چنین اظهاراتی از سوی ژاپنی ها با هدف انحراف اذهان عمومی صورت می گیرد آن هم در شرایطی که آنچه طرف ژاپنی در شرایط فعلی باید انجام دهد گیج کردن عموم به بهانه فرضیه هایی که به اشتباه علمی تلقی می شوند، نیست بلکه روبه رو شدن با تردیدها و مخالفت های مطرح شده از سوی جامعه بین المللی با داشتن نگرشی علمی و همچنین اجرای جدی تعهدات بین المللی و اصلاح اشتباه یکجانبه خود در زمینه تخلیه آب آلوده ناشی از حادثه نیروگاه هسته ای فوکوشیما و جلب اعتماد کشورهای همسایه و جامعه بین الملل با انجام اقدامات عملی است.

بر اساس گزارش رادیو بین المللی چین، ژاپن در بیانیه ای اعلام کرده بود چین و کره جنوبی در مقایسه با کشور آنها، استانداردهای سطح پائین تری برای تصفیه آب آلوده نیروگاه های هسته ای دارند و بنابراین، انتقاد چین و کره جنوبی از ژاپن غیرمنطقی است.

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که آب آلوده نیروگاه هسته ای فوکوشیما در ژاپن اساسا با عملیات عادی تخلیه در یک نیروگاه هسته ای متفاوت است؛ عملکرد طبیعی نیروگاه های هسته ای مطابق با استانداردهای پذیرفته شده در سطح بین الملل پیش می رود و بعد از تصفیه و آزمایش رعایت این استانداردها، تخلیه به روشی سازمان یافته انجام می شود و اینها فاضلاب های رادیو اکتیوی نیستند.

بر اساس اظهارات ونگ ون بین، عملکرد نیروگاه های هسته ای در سراسر جهان در طول سال های اخیر همواره ایمن و قابل کنترل صورت گرفته است اما حادثه هسته ای فوکوشیما بالاترین سطح از یک حادثه هسته ای محسوب می شود و آب آلوده آن همان آب خنک کننده قلب تخریب شده رآکتور است که حاوی مقدار زیادی رادیو اکتیو تولید شده در اثر شکاف هسته ای است.

این دیپلمات ارشد چینی افزود: این نوکلئیدها در اصل در طبیعت وجود ندارند و سابقه ای مربوط به انتشار آنها در جهان نیز وجود ندارد و بنابراین، تاثیرات و پیامدهای آنها بر شرایط زیست محیطی دریا و بهداشت همگانی را نمی توان نادیده گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha