رییس کمیته بین‌المللی المپیک نیز به صف منتقدان سوپرلیگ اروپایی پیوست

تهران- ایرنا- رییس کمیته بین المللی المپیک در لفافه با اشاره به سوپرلیگ اروپایی، هشدار داد که ساختار کنونی ورزش اروپا با منفعت طلبی و تجارت محض مورد تهدید قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، براساس بیانیه منتشر شده توسط سازمان‌دهندگان این تورنمنت باشگاه‌های آث میلان، یوونتوس، اینترمیلان، رئال مادرید، بارسلونا، اتلتیکو مادرید، چلسی، آرسنال، لیورپول، منچسترسیتی، منچستریونایتد و تاتنهام به طور مشترک حضور خود را در این تورنمنت اعلام کردند.

اعلام رسمی راه‌اندازی و آغاز به کار قریب الوقوع این تورنمنت موج انتقادات را از سوی رهبران جهان، لیگ برتر انگلیس، ستارگان فوتبالی و هواداران را به همراه داشته است.

در این بین «توماس باخ» در کنگره یوفا در سوئیس اظهار داشت: موجودیت فعلی الگوی ورزشی اروپا مورد تهدید قرار گرفته و با رویکرد منفعت طلبانه‌ای صرف، به چالش کشیده شده است؛ رویکردی که ارزش‌های اجتماعی ورزش و نیازهای واقعی جهان پسا کرونا را نادیده می‌گیرد.

باخ که سازمان تحت هدایت وی مجبور شد تا به دلیل پاندمی کرونا المپیک ۲۰۲۰ توکیو را یک سال به تعویق بیاندازد، معتقد است که مدل کنونی ورزش اروپا باشگاه‌های ورزشی را قادر می‌سازد تا در تمام سطوح فعالیت کرده و عواید مالی رقابت‌های معتبر را حتی به کوچک‌ترین باشگاه های آماتوری نیز انتقال دهد.

باخ ادامه داد: این الگوی ورزشی اروپایی مورد تهدید قرار گرفته زیرا رسالت اجتماعی نهادهای ورزشی برابر اهداف کاملا مبتنی بر منفعت فراهم کنندگان و سرمایه گذاران ورزش تجاری در حال رنگ باختن و تسلیم شدن است.

«الکساندر چفرین» رییس اتحادیه فوتبال اروپا(یوفا) پروژه سوپرلیگ اروپایی را «تُف انداختن به صورت عاشقان فوتبال» توصیف کرده و به باشگاه‌ها و بازیکنانی که در این تورنمنت حضور پیدا کنند هشدار داده است که چنین اقدامی با حذف و محرومیت از رقابت‌های یوفا معادل است.

باخ تاکید کرد: در چنین فضای چندقطبی، منافع شخصی و خودخواهی‌های کوته بینانه در مواجهه با همبستگی، ارزش‌ها و قوانین مشترک ارجحیت یافته‌اند. این تجربه برای همه افراد در همه سطوح صادق و قابل اعمال است. اگر به همه موضوعات از دید تجاری نگاه شود، آنگاه رسالت اجتماعی ورزش از دست خواهد رفت.

«فلورنتینو پرز» رییس باشگاه رئال مادرید که ریاست این سوپرلیگ را برعهده دارد، تاکید کرده است که عملی شدن تهدید یوفا مبنی بر محرومیت باشگاه‌های حاضر در این تورنمنت از حضور در عرصه بین المللی و اروپایی از جمله لیگ قهرمانان، «غیرممکن» است اما جیانی اینفانتینو رییس فیفا نسبت به اقدام قوی‌تر از سوی این نهاد تهدید کرده است.

اینفانتینو نیز که در این کنگره حضور یافته، در این باره گفت: وظیفه ما این است که از الگوی فوتبال اروپا حفاظت کنیم بنابراین اگر برخی باشگاه‌ها تصمیم بگیرند که راه دیگری را در پیش بگیرند، آن‌گاه باید با عواقب تصمیم‌شان هم مواجه شوند. آنها در قبال انتخاب‌های خود مسوول هستند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha