۵۰۰ پرونده فساد در دادگستری کردستان رسیدگی شد

سنندج‌ - ایرنا - رییس کل دادگستری کردستان گفت: سال گذشته به ۵۰۰ پرونده فساد در دادگستری استان رسیدگی شد که در میان آنها تخلفات اداری، مفاسد بانکی و فرار مالیاتی هم بوده است.

به گزارش ایرنا حجت‌الاسلام سیدحسین حسینی روز سه‌شنبه در نشست خبری اظهار داشت: به تخلفات شهرداری و شوراها، مفاسد اداری و تخلفات ۲ مدیرکل استان، به تمام واگذاری‌های راه‌ و شهرسازی و تخلفات اداره پست یکی از شهرستان‌ها ورود شده است.

وی افزود: به تخلفات برخی از فرمانداران هم رسیدگی شده که تخلف یک فرماندار قطعی شده است و به زودی رسیدگی به پرونده یکی از فرمانداران به پایان می‌رسد.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه رسیدگی به تخلفات و مفاسد برخی بانک‌ها هم از جمله برخوردها با موضوع فساد بوده است اظهار داشت: ۲ پرونده کلان به ارزش ۳۰ هزار میلیارد ریال که سو استفاده از ارز دولتی بوده و ۲ هزار میلیارد ریال فرار مالیاتی که ۹۰۰ میلیارد ریال آن نقدا وصول شده و مابقی به زودی وصول می‌شود.

وی با بیان اینکه به تعهدات ارزی برخی صادرکنندگان ورود شده است اضافه کرد: آزادسازی ۴۴.۵ هکتار اراضی تحت تولیت راه و شهرسازی بوده، آزادسازی ۷۶۲ هکتار اراضی ملی تحت تولیت منابع طبیعی، آزادسازی ۲۹ هکتار اراضی بستر رودخانه،‌ آزادسازی سه هکتار اراضی زراعی و باغات و اهتمام به تثبیت اراضی ملی و دولتی با صدور سند از دیگر اقدامات دادگستری در سال گذشته بوده است.

رییس کل دادگستری کردستان با اشاره به عملکرد این دستگاه در سال گذشته گفت: ۱۰۴ هزار پرونده موجودی پرونده‌های ابتدای سال گذشته بوده، ۲۴۴ هزار پرونده در هشت ماهه گذشته از ابتدای سال وارد دادگستری شده که ۲۳۷ هزار پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته و ۱۱۱ هزار پرونده مانده است و بنابراین هفت هزار پرونده عملکرد منفی بوده و این تعداد به موجودی پرونده‌های استان اضافه شد.

 وی با اشاره به دوره‌ای که مسوولیت ریاست دادگستری استان را برعهده‌ گرفت اظهار داشت: در چهار ماهه پایان سال هم در ابتدای آذر ۱۱۱ هزار پرونده موجودی پرونده‌های استان بوده که ۱۲۸ هزار مورد در چهار ماه وارد دادگستری شده و ۱۳۸ هزار پرونده از این تعداد رسیدگی شده ۱۰۲ پرونده موجودی دادگستری بوده و حدود ۱۰ هزار پرونده عملکرد مثبت داشته و از موجودی دادگستری استان کم شده است.

حجت‌الاسلام حسینی ابلاغ الکترونیک را یکی از فعالیت‌های مهم دستگاه قضایی دانست و اضافه کرد: یکی از سیاست‌های مهم هوشمندسازی دستگاه قضایی بود و یکی از پایه‌های اجرای این سیاست، ثبت ثنا است.

وی با بیان اینکه در ابتدای سال ۹۹، میزان صدور ابلاغ الکترونیکی ۸۶ درصد که در پایان هشت ماهه اول پارسال به ۸۷.۵ درصد رسید، افزود: در پایان اسفند و طی چهار ماه به ۹۰ درصد رسید و در پایان سال گذشته به ۹۵ درصد می‌رسد.

 رسیدگی به پرونده‌های معوق

حجت الاسلام حسینی با اشاره به اینکه قبلا پرونده‌های قبل از دی ماه ۹۷ را معوق می‌دانستند یادآور شد: در پایان سال ۱۳۹۹ بیش از ۹۶ درصد این پرونده‌ها مورد رسیدگی قرار گرفت.

اقدامات در حوزه مبارزه با قاچاق

وی تاکید کرد: با زحمات مراجع امنیتی و انتظامی در سال ۱۳۹۹ اقدامات خوبی در مبارزه با قاچاق سازمان یافته است.

حجت‌الاسلام حسینی گفت: کشف باند قاچاق طلا و ارز با حدود ۵۴ شمش طلا، ۱۷ کیلو طلا و ۴۳۰ هزار دلار، قاچاق کولرهای گازی به ارزش ۱۳۰ میلیارد ریال، کشف قاچاق ۳۰ خودروی لوکس، کشف قاچاق تلفن همراه و لوازم پزشکی از ایران، کشف باند قاچاق مشروبات الکلی، کشف ۲ هزار و ۵۰۰ راس دام سبک و کشف قاچاق سلاح و مهمات از جمله مواردی که سال گذشته کشف شده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات زیادی در مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری انجام شده است اظهار داشت: مبالغه در بیان فساد درست نیست و اثر معکوس دارد تکرار شنیده‌ها یک نوع مبالغه است.

رییس کل دادگستری کردستان با بیان اینکه بدون دلیل و سند نباید در مورد مفاسد صحبت شود یادآور شد: اگر افراد دلیل و سندی ندارند موارد را به صورت محرمانه به دادگستری منعکس کنند.

حجت‌الاسلام حسینی افزود: اقدامات در حوزه نواحی منفصل شهری بویژه نایسر با تشکیل یک کارگروه با حضور دستگاه‌های مختلف آغاز شد.

وی گفت: بازگشایی ورودی نایسر، بهسازی معابر نایسر، جابجایی تیرهای برق، تامین روشنایی، تکمیل شبکه زیرساختی فاضلاب، تامین نهال مورد نیاز شهرداری توسط منابع طبیعی ، تکمیل ۲ مدرسه ۱۸ و ۹ کلاسه تا مهر ۱۴۰۰، مقدمات احداث ۲ مدرسه دیگر توسط خیرین و سازمان برنامه و بودجه در این کارگروه تصویب شد.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به برنامه این دستگاه در حوزه اقتصاد مقاومتی اضافه کرد: سال گذشته از تعطیلی ۱۲ واحد تولیدی جلوگیری شده و یا تعطیل بوده و شروع به کار کرده است.

 وی با بیان اینکه ۴۰ درصد زندانیان استان در نوروز به مرخصی رفتند افزود: ۵۰ درصد محکومان در زندان اقتصاد مولد دارند و مشغول به کار هستند.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه از اقدامات خوب دستگاه قضایی انجام داده محکومینی که مستحق عفو بودند را مورد عفو قرار داد گفت: یک هزار و ۳۰۴ زندانی با ارفاقات قانونی آزاد شدند که تعدادی از آنها زندانیان امنیتی بودند.

وی با بیان اینکه آزادی زندانیان امنیتی نگاه همراه با رافت نظام و جذب حداکثری  را نشان می‌دهد افزود: تعدادی دیگر از زندانیان امنیتی مستحق عفو در عید فطر آزاد می‌شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha