۳۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۱۳
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84303143
۱۰ نفر

برچسب‌ها

رییس جمهوری چاد کشته شد

تهران - ایرنا - ارتش کشور آفریقایی چاد اعلام کرد که «ادریس دِبی» رئیس‌جمهور این کشور بر اثر جراحت‌های وارده در درگیری ها کشته شده است.

براساس بیانیه ارتش چاد رئیس جمهوری ۶۸ ساله این کشور بطور ناگهانی و در جریان درگیری‌های چند روز پیش با شورشیان در شمال این کشور درگذشته است اما علت آن هنوز مشخص نیست.

دبی دو روز آخر هفته گذشته برای بازدید از نیروهای نظامی به خط مقدم درگیری‌های با شورشیان در مرز چاد با لیبی رفته بود.

درگیری این شورشیان با ارتش چاد در روز شنبه آغاز شد.

گفته شده ۵ سرباز در جریان این درگیری‌ها کشته و ۳۶ نفر هم زخمی شدند.

سخنگوی ارتش چاد هم روز سه‌شنبه در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که ادریس دبی بر اثر شدت جراحات جان باخته است.

این فرمانده ارشد ارتش در بیانیه‌ای که در تلویزیون خوانده شد، تصریح کرد: ادریس دبی اینتو، رئیس جمهوری، رئیس کشور و فرمانده عالی نیروهای مسلح برای دفاع از تمامیت ارضی کشور پا به میدان نبرد گذاشت و آخرین نفس‌های خود را در این راه کشید. با تاسف عمیق به مردم چاد اعلام می‌کنیم که «مارشال چاد» روز سه‌شنبه بیستم آوریل ۲۰۲۱ چشم از جهان فرو بست.

خبر کشته شدن دبی تنها چند روز پس از آن منتشر شد که وی در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  این کشور در ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) با کسب ۷۹.۳۲٪  آرا ، مجددا رئیس جمهوری شد.

ادریس دبی که که از ۳۰ سال پیش تاکنون بر مستند قدرت قرار داشت از متحدان نزدیک فرانسه به حساب می‌آمد.

رسانه های چاد اعلام کردند که پارلمان و دولت این کشور منحل شده است و شورای نظامی به ریاست محمد ادریس دبی ( پسر رییس جمهوری مقتول) به مدت ۱۸ ماه اداره کشور را بر عهده خواهد گرفت . 

به دنبال کشته شدن رئیس جمهور چاد  شورای نظامی این کشور با اعلام اینکه مرزهای هوایی و زمینی برای مدت نامعلومی بسته می شود از منع رفت و آمد در این کشور خبر داد.

ارتش چاد هم اعلام کرد که بر برگزاری انتخابات عادلانه ریاست جمهوری نظارت خواهد کرد.

این کشور شاهد اوج  درگیری های جدیدی بین دولت و گروه های مسلح است زیرا شورشیان «جبهه تغییر و توافق» مستقر در مرزهای شمالی با لیبی پس از حمله به یک نقطه مرزی در روز انتخابات خواستار پایان دادن به ریاست جمهوری دبی شده بودند.
دبی در نتیجه یک شورش مسلحانه در سال ۱۹۹۰ قدرت را به دست گرفت.  او یکی از سرسخت ترین رهبران آفریقا و متحد نزدیک قدرتهای غربی است که با اسلامگرایان تندرو در آفریقای غربی و مرکزی می جنگند.
وی علاوه بر اینکه در صحرای شمالی با شورش های مکرری روبرو بود به سبب مدیریت ناکارامد بر ثروت نفتی با نارضایتی مردم و سرکوب مخالفان نیز دست و پنجه نرم می کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha