یزدی‌ها پارسال ۱۶۰ هزار میلیارد ریال محصول کشاورزی تولید کردند

یزد - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به محدودیت های منابع آبی، ارزش اقتصادی یک میلیون و ۸۹۶ هزار تن فرآورده های زراعی، باغی، گلخانه ای و دامی استان را ۱۶۰ هزار میلیارد ریال ذکر کرد و گفت که این میزان تولید حاصل نلاش  مستقیم ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ کشاورز، دامدار و بهره بردار  است.

سید ابوالفضل وکیلی عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این میزان تولید شامل ۵۹۵ هزار تن محصول زراعی، ۲۸۲ هزار و ۴۵۹ تن محصول باغی ، ۵۸۵ هزار تن محصولات گلخانه ای و ۴۳۳ هزار تن محصولات دامی است.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده درآمد کشاورزان استان مربوط به پسته ، انار، زردآلو ، زعفران ، گیاهان دارویی ، بادام ، انگور، زیتون و خرماست، اظهار کرد: کشاورزان و دامداران با توجه به تداوم ۲۰ سال پدیده خشکسالی و کاهش بارندگی با رعایت الگوهای نوین آبیاری برای افزایش محصول و بهره وری بیشتر از آب مجازی تلاش می کنند.

کشاورزان در تغییر الگوهای کشت و آبیاری نوین برای افزایش محصول و بهره وری بیشتر از آب مجازی تلاش کنند

این مسوول بخش کشاورزی یزد با اشاره به تنوع تولید بخش کشاورزی و دامداری خاطرنشان کرد: فعالیت ۱۱۷ هزار و ۸۰۰  بهره‌بردار و اشتغال ۱۳ درصد جمعیت شاغل در این بخش حکایت از ظرفیت بالای کشاورزی دارد.

وکیلی ادامه داد: در استان یزد ۳۲ رشته شغلی مشمول شاخص‌های اقتصاد مقاومتی شناخته شد که ۲۷ درصد( ۹ رشته) مربط به بخش کشاورزی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد خاطرنشان کرد: بر مبنای آمار،  میانگین رشد فعالیت کشاورزی کشور۳۷.۳ درصد است که این عدد در  استان یزد ۴۴.۳ درصد و به عبارتی هفت درصد بیشتر از میانگین کشوری است .

وی خاطرنشان کرد: با وجود محدودیت های اقلیمی و کمبود منابع آبی، سطح زیرکشت محصولات کشاورزی در استان یزد کمتر از یک درصد سطح اراضی قابل کشت کشور است.

این مسوول بخش کشاورزی یزد ، ادامه داد: هم اکنون بخش کشاورزی ۲.۴۳ درصد از سهم ارزش فعالیت های اقتصادی کشور را به خود اختصاص داده در حالی که این میزان برای بخش صنعت۲.۷۷ درصد است .

تجهیز ۳۱ هزار هکتار اراضی یزد به سیستم آبیاری نوین

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد با تاکید بر اجرای طرح های آبیاری نوین در بخش کشاورزی، افزود: این استان با کسب رتبه ۱۵ کشوری در اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار گامی مهم برای استفاده از ظرفیت منابع آب و خاک کسب کرد که فرایند آثار آن به زودی در جهش تولیدات کشاورزی آشکار می شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۷۰ تاکنون برای استفاده و بهره وری بهتر از منابع آبی  ۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی به آبیاری نوین تجهیز شد.

یزد با ۷۳ هزار هکتار وسعت  و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در منطقه گرم و خشک ناحیه مرکزی ایران که کم آب و کم بارش است، قرار دارد، ۸۷ درصد جمعیت آن در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی  می کنند.

چندی قبل شرکت آب منطقه ای یزد، مصرف آب حوزه کشاورزی را ۷۰۰ میلیون مترمکعب، شرب و بهداشت را ۱۱۰ میلیون مترمکعب و صنعت را ۶۵ میلیون مترمکعب اعلام کرد که این استان با بیلان منفی حدود ۳۰۰ میلییون مترمکعب روبروست.

متوسط بارندگی سالانه یزد کمتر از ۱۱۰ میلیمتر  ومیزان تبخیر آن سه تا چهار هزار میلیمتر تخمین زده می شود.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha