هزینه تولید محصولات دامی در خراسان شمالی باید کاهش یابد

بجنورد- ایرنا- رییس گروه مطالعات اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی گفت: هزینه تولید محصولات دامی و کشاورزی در استان زیاد است که باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

 محسن قلیزاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها»  اظهار داشت: اکنون دامداران و کشاورزان استان با کم آبی و کاهش نزولات جوی مواجه هستند و ضعف پوشش گیاهی به همراه تغییر غیرقانونی اراضی ملی به کشاورزی کم بازده از موانع تولید این حوزه محسوب می شود.

وی افزود: اکنون بخش قابل توجهی از منابع طبیعی استان بدون هیچ‌گونه نظارتی به اراضی کشاورزی دیم تبدیل می شود که بازده اقتصادی زیادی ندارد و این مورد موجب ضعف پوشش گیاهی و کمبود علوفه برای دامداران استان می شود.

قلیزاده با بیان اینکه هزینه تولید در بخش دامداری استان افزایش یافته است، تصریح کرد:  قیمت خوراک دام در استان تحت تاثیر تحریم ها حدود ۶ برابر افزایش داشته است بطوریکه قیمت جو از ۱۴۰۰ تومان ۲ سال گذشته به حدود هفت هزار تومان افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: از طرفی محصولات تولیدی دامداران بخشی از کالاهای اساسی است و دولت نیز نسبت به افزایش این کالاها حساسیت بیشتری نشان می دهد و اجازه آزادسازی این اقلام را نمی دهد، این درحالی است که تولیدات دامداران با هزینه بیشتری تولید می شود و با سود کمتری به فروش می رسد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت باید انحصار در محصولات دامی را کاهش دهد، بیان کرد: دولت قیمت محصولات دامی را تعیین می کند، این در حالی است که بهای تولید شده بیش از فروش تمام می شود و در نهایت حاشیه سود تولید کننده نیز کاهش می یابد و این موجب می شود انگیزه برای تولیدات دامی نیز از بین می رود.

وی نداشت بانک اطلاعات قوی دام را مانع دیگری در این حوزه دانست و گفت: هر چند که پلاک کوبی دام در استان ما انجام شده است، ولی اجرای این طرح به صورت کارشناسی انجام نشده است.

قلیزاده ادامه داد: در صورت پلاک کوبی دقیق می توان بر اساس سن دام، خوراک را نیز سهمیه بندی کرد.

خراسان شمالی با دارا بودن ۲ میلیون و ۵۲۶ هزار واحد دامی یکی از قطب های دامداری کشور است.

خراسان شمالی سومین استان گران کشور است

رییس گروه مطالعات اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی در ادامه با بیان اینکه خراسان شمالی بر اساس اطلاعات مرکز آمار سومین کشور گران کشور است، افزود: این استان بر اساس اطلاعات شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی جزو گران ترین استانهای کشور است.

وی تصریح کرد: شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) معیار سنجش تغییرات قیمت کالاها و خدماتی است که توسط خانوارهای شهرنشین ایرانی به مصرف می رسد و این شاخص به عنوان وسیله‌ای برای اندازه‌گیری سطح عمومی قیمت‌ کالاها و خدمات مورد مصرف خانوارها، یکی از بهترین معیارهای سنجش تغییر قدرت خرید پول داخل کشور به شمار می رود.

قلیزاده بیان کرد: این موضوع بیانگر این است که هزینه های تولید در استان خراسان شمالی بیشتر است و زنجیره تولید را برای سرمایه گذار افزایش می دهد.

کمبود صنایع مادر در خراسان شمالی

قلیزاده در ادامه صنایع مادر را از نیازهای مهم و اساسی برای توسعه استان دانست و گفت: صنایع جامع و مادر صنایعی هستند که با تعداد وسیعی از فناوری‌ها سروکار دارند، حجم و قطعات مورد استفاده در آنها بسیار است و با صنایع دیگر ارتباطات زیادی دارند.

وی گفت: صنایع مادر نه به معنای بزرگی فیزیکی بلکه از نظر تعداد و گستردگی فناوری‌های مرتبط با این صنایع دارای اهمیت است و باید زمینه حضور سرمایه گذاران در این حوزه فراهم شود.

به گفته قلیزاده؛ آلومینای جاجرم، لوله گستر اسفراین، پتروشیمی بجنورد، سیمان بجنورد، آبمیوه و قند شیروان از صنایع مادر استان خراسان شمالی محسوب می شوند که به نسبت سایر استانها کمتری است.

وی بیان کرد: باید توجه کنیم که تکمیل زیرساخت های ریلی و بزرگ راهی استان لازمه راه اندازی صنایع مادر است و باید این زنجیره با همکاری دولت و بخش خصوصی تکمیل شود.

خراسان شمالی با ۸۶۳ هزار نفر جمعیت در شمال شرق کشور واقع است که ۴۴ جمعیت آن در روستاها ساکن هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha