۳۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۴۹
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 84302966
۰ نفر

برچسب‌ها

اروپا نگران قدرت روزافزون چین در اقیانوس هند و آرام
ناو هواپیمابر شار دو گل فرانسه

تهران – ایرنا - تارنمای یویورونیوز در گزارشی  نوشت: اتحادیه اروپا در نظر دارد به منظور محافظت از منافع خود در منطقه اقیانوس هند و اقیانوس آرام در زمینه‌های گوناگون و نیز مقابله با قدرت روزافزون چین، طرح افزایش نفوذ خود در این منطقه را به اجرا در آورد.

به گزراش روز سه شنبه ایرنا، یورونیوز درادامه نوشت: در چارچوب این طرح، ۲۷ عضو اتحادیه اروپا با هدایت فرانسه، آلمان و هلند قصد دارند روابط خود را با کشورهایی مانند هند، ژاپن و استرالیا گسترش دهند.

یورونیوز افزود: وزرای خارجه اتحادیه اروپا که روز گذشته در یک نشست ویدیوکنفرانسی شرکت کرده بودند، با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه گفتند: «اتحادیه اروپا معتقد است که باید بر پایه اصول ارتقاء دموکراسی، حاکمیت قانون، حقوق بشر و حقوق بین‌الملل، تمرکز راهبردی و حضور و اقدامات خود را در اقیانوس هند و آرام تقویت کند؛ دیپلمات‌های اروپایی با این حال اصرار دارند که این طرح راهبردی، «ضد چین» نیست.

این رسانه اروپایی در ادامه این گزارش نوشت: وزرای خارجه اروپا در نشست مجازی خود توافق کردند که تنظیم سند ۱۰ صفحه‌ای مربوط به این طرح با توضیحات راهبردی دقیق‌تر در ماه سپتامبر پیگیری شود؛ آنها گفته‌اند که خواهان همکاری با «شرکای همفکر» خود برای حمایت از حقوق بنیادین در منطقه هند و اقیانوس آرام هستند.

این گزارش می افزاید: این طرح به معنای ایفای نقش دیپلماتیک بیشتر اتحادیه اروپا در مورد مسائل اقیانوس هند و اقیانوس آرام، سرمایه‌گذاری و حضور نیروی انسانی بیشتر اروپا در منطقه و احتمالاً حضور امنیتی بیشتر با اعزام کشتی از طریق دریای چین جنوبی یا قرار دادن اروپاییان در گشت‌های استرالیا خواهد بود، اگرچه در باره همه جزئیات هنوز موافقت نشده است.

 دیپلمات‌های اروپایی مدعی هستند کشورهای منطقه اقیانوس هند و آرام خواستار فعال شدن اتحادیه در این منطقه هستند تا بتوانند رونق تجاری را حفظ کرده و مطمئن باشند که در بازی انتخاب میان دو رقیب، یعنی پکن و واشنگتن درگیر نمی‌شوند.

در سند اتحادیه اروپا همچنین گفته شده است که این اتحادیه می‌خواهد با چین پیمان سرمایه‌گذاری امضا کند. هر دو طرف در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی بر سر امضای چنین قراردادی به توافق کلی دست یافتند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha