آثار گرانبهای سعدی درحافظه تاریخی جهان مایه مباهات پارسی‌زبانان است

تهران- ایرنا- سفیر ایران در تاجیکستان به مناسبت اول اردیبهشت، روز گرامیداشت سعدی شاعر بلندآوازه کشورمان، گفت: نام سعدی و آثار گرانبهایش دیر زمانی است که حافظه تاریخی جهان را مزّین ساخته و این افتخار سترگ تا امروز و همیشه تاریخ، مایه مباهات همه ما پارسی‌زبانان است.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در تاجیکستان، محمد تقی صابری روز سه‌شنبه با سرودن ابیاتی از سعدی شیرازی (۶۰۶ – ۶۹۰ هجری قمری)شاعر بزرگ کشورمان با عنوان «سعدیا خوشتر از حدیث تو نیست /تحفه روزگار اهل شناخت/ آفرین بر زبان شیرینت/ کاین همه شور در جهان انداخت» گفت: روز اول اردیبهشت در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز بزرگداشت سعدی، نامگذاری شده است و این نشان از اهتمام کشورمان در تجلیل از مشاهیر فرهنگی و نقش این شاعر نامدار در فرهنگ و تمدن ایران زمین است.

سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان افزود: صمیمانه «یاد روز سعدی» را به تمامی علاقه‌مندان این شاعر بزرگ به ویژه هموطنان ایرانی و مردم هم فرهنگ و هم­ زبان تاجیک و همه دوستداران زبان پارسی تبریک می­­‌گویم. به گفته صاحبنظران نمی‌شود چیزی از «زندگی» گفت که سعدی به آن اشاره نکرده باشد، به قول سعدی که می‌گوید نگفتند حرفی زبان‌آوران/ که سعدی نگوید مثالی بر آن.

صابری خاطرنشان کرد: تجلیل سعدی فقط تجلیل شعر و نثر نیست بلکه تجلیل اخلاق، حکمت و معرفت است. آثار حکیم بلندآوازه شیراز سرشار از انسانیت، همدلی، دوستی، عشق و احترام به فضیلت‌ها است و شرافت آدمی را در گرو احسان، نیکوکاری و یاری مردم می‌داند.

وی تصریح کرد: سعدی شیرازی سال‌های زیادی را در سفر به شهرها و کشورهای جهان سپری کرد و حاصل تجربیات خود را با نگارش نظم و نثر فاخر پارسی برای همیشه در تاریخ فرهنگ و ادب جهان ماندگار کرد. گفته‌های او همیشه تازگی دارد و سادگی بیان از ویژگی‌های آثار سعدی است.

سفیر  ایران در تاجیکستان عنوان کرد: نام سعدی و آثار گرانبهایش دیر زمانی است که حافظه تاریخی جهان را مزّین ساخته و این افتخاری سترگ است که تا امروز و همیشه تاریخ، مایه مباهات همه ما پارسی‌زبانان است.

صابری افزود: غزلیات این شاعر بزرگ در بوستان و کلام شیرین و نثر بی‌بدیلش در گلستان همواره همانند عطر بهار، ساری و جاری است و بدون شک، پیام‌های انسان دوستانه و اخلاق محور سعدی، می‌تواند در جهان آکنده و خسته از خشونت و افراط گرایی امروز، بیشتر مورد توجه همه مردم جهان قرار گیرد.

وی سخنان خود را با شعری از سعدی به پایان رساند:

بنی آدم اعضای یک پیکرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار

 دگر عضوها را نماند قرار

مرکز سعدی‌شناسی ایران از سال ۱۳۸۱ روز اول اردیبهشت ماه را روز سعدی اعلام کرد و در اول اردیبهشت ۱۳۸۹ و در اجلاس شاعران جهان در شیراز، نخستین روز اردیبهشت ماه از سوی نهادهای فرهنگی داخلی و خارجی به عنوان روز سعدی نامگذاری شد

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha