جمهوری آذربایجان 552 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به اروپا صادر کرد

باکو - ایرنا - کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان روز سه شنبه گزارش داد که این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی 552 میلیون و 580 هزار متر مکعب گاز طبیعی به اروپا صادر کرده است . 

 به گزارش ایرنا به نقل از اطلاعیه کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان، 435 میلیون و 14 هزار متر مکعب از مجموع گاز صادراتی به اروپا به کشور ایتالیا تحویل داده شده است .

در سه ماه نخست سال جاری میلادی 57 میلیون و 848 هزار متر مکعب گاز طبیعی جمهوری آذربایجان به یونان و 59 میلیون و 718 هزار متر مکعب نیز به بلغارستان صادر شده است .

بر اساس این اطلاعیه، جمهوری آذربایجان در سه ماه نخست سال جاری میلادی همچنین 4 میلیارد و 118 میلیون و 611 هزار متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه و یک میلیارد و 494 میلیون و 258 هزار متر مکعب به گرجستان صادر کرده است .

گاز طبیعی جمهوری آذربایجان به کشورهای اروپا از طریق «دالان گازی جنوب» شامل خطوط لوله قفقاز جنوبی (جاک جمهوری آذربایجان و گرجستان)، «ترانس آناتولی» (خاک ترکیه) و «ترانس آدریاتیک» (خاک یونان، آلبانی، بستر دریای آدریاتیک و خاک ایتالیا) صادر می‌شود .

صادرات گاز طبیعی جمهوری آذربایجان از طریق این دالان انرژی به کشورهای اروپا در آخرین روز سال گذشته میلادی ( 31 دسامبر ) آغاز شده و این کشور قرار است در مرحله نخست سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از میدان «شاه دنیز» در دریای خزر، به اروپا صادر کند .

جمهوری آذربایجان میدان گازی شاه دنیز را در همکاری با کنسرسیوم شرکت‌های خارجی به پیمانکاری «بریتیش پترولیوم» (بی پی) توسعه می‌دهد و شرکت ملی نفت ایران نیز سهم 10 درصدی در طرح توسعه این میدان انرژی دارد .

به گزارش کمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان در سه ماه نخست سال جاری میلادی در مجموع 7 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در این کشور استخراج شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل 12 درصد افزایش داشته است .

استخراج نفت جمهوری آذربایجان نیز در سه ماه نخست سال جاری میلادی 8 میلیون و 800 هزار تن بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5.3 درصد کاهش یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha