۳۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۹
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 84302820
۰ نفر

برچسب‌ها

سه هکتار از عرصه های جنگلی سنندج دچار آتش‌سوزی شد

سنندج - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سنندج گفت: سه هکتار از عرصه جنگلی روستاهای "برقرو" و "لنگریز" سنندج دچار آتش سوزی شد و به پوشش گیاهی منطقه آسیب وارد کرد.

محمدرئوف نصری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این آتش سوزی سطحی بوده و به تنه درختان آسیبی جدی وارد نشده است.

وی اضافه کرد: شروع آتش‌سوزی‌ها از حدود یک و ماه نیم آینده شروع می شود اما امسال با توجه به کاهش شدید بارندگی‌ها و خشک شدن زودتر از موعد پوشش گیاهی، ممکن است آتش سوزی هم زودتر اتفاق بیفتد.

نصری با بیان اینکه ۹۷درصد آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی دارد، تاکید کرد: بخش عمده‌ای از آتش سوزی هم عمدی است که از مردم می خواهیم تا نهایت دقت را هنگام  تفریح و گردش در طبیعت داشته باشند و اگر در عرصه‌های طبیعی آتش روشن کردند، بعد از تفریح از خاموش  بودن آتش مطمئن شوند.

وی مشکل عمده در زمینه آتش سوزی مراتع را عمدی بودن آن اعلام کرد و افزود: برای این مساله تا فرهنگسازی لازم انجام نشود، با هیچ بودجه و اعتباری نمی توان آن را حل کرد.

نصری سخت‌گذر بودن عرصه های طبیعی را از دیگر مشکلات در زمان آتش سوزی برشمرد و افزود: این مساله باعث می شود تا دسترسی به مکانهایی که دچار آتش سوزی شده سخت باشد.

وی افزود: سال گذشته ۴۷ فقره آتش‌سوزی در سنندج اتفاق افتاد که ۲ فقره در عرصه های جنگلی به مساحت ۱۵.۳ هکتار و ۴۵ فقره مرتعی به مساحت ۳۴۰ هکتار بود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سنندج از تعداد آتش‌سوزی‌های مرتعی، ۲۳ فقره در محدوده و حریم شهری بود که ۷۸ هکتار را شامل می‌شد و با وجود اینکه در حوزه راه و شهرسازی بود، اما منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نسبت به اطفای آن اقدام کرد.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی کردستان هم در اطلاعیه های مختلف ضمن دعوت مردم به مشارکت فعالانه حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی از شهروندان خواسته است گزارش تخریب، آتش سوزی و تصرف اراضی ملی را به سامانه رایگان و ۲۴ ساعته ارتباطی ۱۵۰۴  و ۱۳۹ گزارش دهند.

 شهرستان سنندج ۳۶۰ هزار هکتار مرتع و جنگل دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha