مرکز پژوهش‌های مجلس برخلاف آئین نامه عمل نکند

تهران - ایرنا - عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از رییس مرکز پژوهش های قوه مقننه خواست که برخلاف آئین نامه عمل نکرده و اطلاعات علمی این نهاد را تقویت کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «محسن زنگنه» در جلسه علنی روز سه‌شنبه در تذکری با استناد به ماده ۱۴۲ آئین نامه داخلی مجلس پس از توضیحات «علیرضا زاکانی» رییس مرکز پژوهش‌های مجلس درباره عملکرد این سازمان، گفت: همزمان با وصول طرحها و لوایح توسط کمیسیون‌ها در صورت ضرورت و با تصویب کمیسیون اصلی، طرح یا لایحه به کارگروه کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ارجاع می‌شود و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس موظف است متناسب با موضوع و مواد طرح یا لایحه کارگروهی برای بررسی طرح یا لایحه ارجاعی، متشکل از کارشناسان آن مرکز و اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب‌نظر اعم از نمایندگان فعلی و ادوار مجلس، کارشناس معاونت قوانین مجلس، دیوان محاسبات، مراکز علمی و پژوهشی حوزه و دانشگاه، دستگاههای اجرائی، بخش خصوصی و دستگاه‌های مرتبط با طرح یا لایحه، تشکیل دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس  قانونگذار است و وقتی مرکز پژوهش های مجلس برخلاف آئین نامه عمل می‌کند آیا می‌توان از سایر دستگاه‌ها تقاضا کرد که بر اساس قانون عمل کنند.

نماینده مردم تربت حیدریه و مه مولات با بیان اینکه در طول یک سال گذشته ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی برای کدام یک از مسائل مهم کشور انجام شده است، اظهارداشت:  وقتی مرکزی قانونی در مجلس وجود دارد و افراد فرهیخته در مرکز پژوهش های مجلس فعالیت می کنند، ‌ چرا رییس مرکز پژوهش ها اصرار به نهادسازی دارد و در قم به دنبال این است که در حوزه مسائل اسلام مرکزی جدیدی دایر شود.

وی با بیان اینکه هدف از تشکیل مرکز پژوهش های مجلس تقویت اطلاعات علمی است، عنوان کرد: اما متاسفانه این امر مهم در مرکز کنار گذاشته شده است و اینکه در حوزه های انتخابیه مسئله چیست چه ربطی به مرکز پژوهش ها دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس به دنبال فربه و بزرگ شدن است، گفت: از آقای زاکانی تقاضا داریم از ظرفیت های خوب و جوانان فرهیخته مرکز پژوهش‌ها استفاده کرده و بر ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی تمرکز کند.

«محمدباقر قالیباف» رییس مجلس در پاسخ به تذکر  نماینده تربت حیدریه گفت: اظهارات شما در رابطه با ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی مجلس درست است و طرح‌ها و لوایح باید به کارگروه کارشناسی مرکز پژوهش ها ارائه شود اما در این ماده آمده که در صورت ضرورت و با تصویب کمیسیون این موضوع انجام شود البته برخی کمیسیون‌ها این کار را انجام می‌دهند و اغلب کمیسیون‌ها باید نسبت به این مهم توجه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون هیات امنا مصوبه‌ای برای تغییر در تشکیلات مرکز پژوهش‌ها نداشته است ولی پیشنهاد مطرح شده در این باره را پیگیری خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha