پاکستان خواستار انعطاف طالبان در آستانه نشست صلح افغانستان شد

اسلام‌آباد - ایرنا - پس از امتناع طالبان از حضور در نشست صلح در ترکیه، پاکستان از این گروه خواست تا روند تعامل و مذاکره را ترک نکرده و نسبت به مهلت جدید خروج نظامیان آمریکا از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر انعطاف نشان دهد.

به گزارش ایرنا، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان در جریان سفر رسمی خود به امارات متحده عربی، روز سه‌شنبه طی گفت وگو با خبرگزاری رویترز در ابوظبی گفت: طالبان در تصمیم گیری مستقل است اما اسلام‌آباد هر کاری را انجام خواهد داد تا این گروه را برای ماندن در روند صلح متقاعد کند.

منابع آگاه می‌گویند، پاکستان در حال تحت فشار قرار دادن شبه نظامیان طالبان برای بازگشت به میز مذاکره است، درحالی که این گروه تصمیم اخیر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نظامی از افغانستان مطابق یک بازه زمانی تا ۱۱ سپتامبر را نپذیرفته و نسبت به عواقب انحراف واشنگتن از پیمان صلح دوحه هشدار داد.

قریشی که سفر منطقه‌ای خود به ۴ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران را از شنبه گذشته آغاز کرده، گفت که هیچ گونه تماس جدیدی با طالبان نداشته است اما به این گروه توصیه می‌کند که از روند صلح خارج نشود زیرا این به نفع آنان است.

وی هشدار داد که هرگونه بن بست در تلاش‌های صلح افغانستان منجر به تشدید خشونت‌ها در این کشور، جنگ داخلی و سرازیر شدن پناهجویان افغان خواهد شد.

وزیر امور خارجه پاکستان اظهار داشت: تاریخ خروج نیروهای خارجی مشخص شده و این فرآیند از روز اول ماه مه آغاز و تا ۱۱ سپتامبر ادامه خواهد یافت، بنابراین یک بازه زمانی تدوین شده است.

وی افزود: طالبان تا حد زیادی به هدف خود مبنی بر عقب نشینی نیروهای خارجی از افغانستان دست یافته و بهتر است نسبت به مهلت جدید (۱۱ سپتامبر) انعطاف نشان دهد.

نشست صلح ترکیه که قرار است از روز ۲۴آوریل /۴ اردیبهشت / به مدت ۱۰ روز برای تعیین سرنوشت صلح، تعیین نوع نظام، آینده دولت و تقسیم قدرت در افغانستان با نظارت سازمان ملل برگزار شود با انصراف طالبان از شرکت در این نشست در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه پاکستان قرار است پس از سفر به ایران و قطر برای حضور در نشست صلح افغانستان به ترکیه برود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha