کاهش افسران مبارزه با دوپینگ در المپیک توکیو

تهران- ایرنا- مدیر کل آژانس بین‌المللی آزمایش و سنجش (International Testing Agency ) فاش کرد که حضور کارمندان این سازمان در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا کاهش می‌یابد.

به گزارش ایرنا،  بن کوهن در این باره گفت: سازمان بین‌المللی آزمایش و سنجش پیش‌تر در همکاری با کمیته بین‌المللی المپیک قرار بود ۲۵ هزار دستورالعمل آزمایشی ضددوپینگ را برای اعضاء ارسال کند.   این سازمان با محوریت کنترل و مبارزه با دوپینگ که تا بازی‌های المپیک ادامه دارد کارگروه ویژه‌ای با عنوان گروه تخصصی آزمایش پیش از بازی‌های توکیو ۲۰۲۰  توسط این نهاد بین‌المللی تشکیل شده است.  

وی ادامه می‌دهد: این کارگروه تخصصی ترکیبی از متخصصین فدراسیون‌های بین‌المللی با رویکرد ورزش‌های انفرادی و تیمی و با استفاده از ظرفیت‌های ملی و منطقه‌ای در پنج قاره است. رسالت اصلی این کارگروه؛ تحقیق، بررسی و تدوین آیین‌نامه و دستورالعمل‌های ضددوپینگ مرتبط با ورزشکاران حاضر در بازی‌های المپیک و ورزشکاران حاضر در رویدادهای کسب‌سهمیه است و به همین منظور ما تعدادی اعتبارنامه برای متخصصان سازمان‌های ملی مختلفی داشتیم که می‌خواستیم آنها را برای شرکت در اجرای برنامه دعوت کنیم.

مدیرکل سازمان بین‌المللی آزمایش و سنجش اظهار داشت: تیمی داریم که در ابتدا تصمیم گرفته شد با بیش از ۲۵ نفر در محل بازی‌های المپیک توکیو حضور داشته باشد اما به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا اعتبار نامه‌ها کاهش یافت.  اما خوشبختانه اعتبارنامه تیم اصلی سازمان بین‌المللی آزمایش و سنجش حفظ شد.

کوهن افزود: این گروه مسئول بررسی اطلاعات موجود در مورد ورزشکارانی است که  در این بازی‌ها شرکت می‌کند. در مجموع ۲۶ هزار توصیه آزمایشی توسط این مرکز پس از به روزرسانی ارزیابی ریسک، پیش از بازی‌ها به دلیل تعویق المپیک توکیو صادر شد. در حالی که برنامه ضد دوپینگ پیش از بازی‌ها برای المپیک ریو ۲۰۱۶ یک ماه قبل از بازی‌ها آغاز شده بود و شامل ۱۵۰۰ توصیه برای هفت رشته در معرض خطر بود. این توصیه‌ها پیشتر باعث ایجاد کنترل و مونیتورینگ مازاد بر موضوع دوپینگ و در نتیجه انجام هزاران آزمایش شده است.

گروهی از متخصصان سازمان جهانی آزمایش و سنجش موسوم به  ITA حداکثر ۲۵ هزار توصیه از ۳۳ رشته ورزشی به سازمان‌های ضد دوپینگ ارایه می‌دهند تا اطمینان حاصل شود که آزمایشات موثر در سطح جهان انجام می‌شود. این نهاد قرار است با کمیته بین‌المللی در طول برگزاری بازی‌های توکیو همکاری داشته باشد.

المپیک توکیو پس از یک سال تعویق، از اول مرداد سال ۱۴۰۰ آغاز می‌شود. ورزش ایران تا کنون ۵۹ سهمیه در ۱۳ رشته مختلف برای حضور در این دوره از بازی‌ها کسب کرده است. در ۱۷ دوره برگزار شده المپیک، کاروان‌های ورزشی ایران در مجموع به ۲۱ طلا، ۲۱ نقره و ۲۷ برنز دست یافته‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =