آیت الله عیسی قاسم: راه خروج از بحران بحرین تعیین قانون اساسی جدید است

تهران- ایرنا- رهبر شیعیان بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد که راه خروج از بحران کنونی این کشور توافق میان حکومت و مخالفان برای تعیین قانون اساسی جدید است.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای مرأة البحرین، در بیانیه آیت الله شیخ «عیسی قاسم» آمده است: از آنجا که مردم چیزی که آنها را به توقف جنبش اعتراضی خود ترغیب کند، نمی‌یابند و شاهد افزایش سیاست سرکوب، دیکتاتوری و به حاشیه راندن خود توسط حکومت هستند، به مسیر جنبش اعتراضی ادامه می‌دهند حتی اگر برای آن هزینه دهند.

وی گفت: هیچ راهی برای خروج از وضعیت موجود وجود ندارد، مگر اینکه حکومت با مخالفان به توافقی برای تعیین قانون اساسی جدید و ایجاد نهادهای مبتنی بر آن دست یابد تا حقوق شهروندان مصون بماند و جایگاه حاکمیتی آنها در سیاست کشورشان به رسمیت شناخته شود.

رهبر شیعیان بحرین تاکید کرد: راه حل  در سرعت بخشیدن به اصلاحات تا حدی است که مردم از آن راضی باشند و در آن قدرت، عزت، آسایش، امنیت و منفعت برای همه وجود داشته باشد.

آیت الله قاسم افزوده است: در بحرین یک بحران سیاسی و حقوقی وخیمی وجود دارد که پیامدهای آن هم برای مردم و هم حکومت خطرناک است.

وی اضافه کرد: اینکه زندان‌ها مملو از مردم کشور باشد، اقدامی بی فایده است که حتی به نفع هدف سیاسی ناعادلانه‌ای که حکومت در نظر گرفته است، نیز نخواهد بود.

در بخش دیگری از بیانیه رهبر شیعیان بحرین آمده است: وضعیت زندان‌ها عامل تشدید اعتراضات و برافروخته شدن احساسات خشم مردم بحرین است و اگر هدف از شلوغ کردن زندان‌ها با هزاران آزاده، تبدیل کردن مسأله از مطالبه حقوق سیاسی و مدنی به مطالبه آزادی زندانیان است، فریادهای زندانیان آزاده از داخل زندان در مطالبه حقوق ملت دلیل قاطع شکست این توطئه است.

آیت الله قاسم ادامه داد: امروز حکومت روز به روز از مردم خود دورتر شده و به انزوای آن افزوده می‌شود و آن را از نظر داخلی و خارجی تضعیف می‌کند و حتی در میان کشورهای دوست که به آنها متکی است تا حد زیادی جایگاه خود را از دست می‌دهد و به جای اینکه درگیر سیاست سازندگی کشور شود، اسیر دغدغه‌های امنیتی با مردمش شده است.

بحرین از ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل خلیفه است.

مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند. ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها کشته و هزاران زخمی داشته است.

رژیم آل خلیفه همچنین صدها بحرینی را نیز سلب تابعیت کرده است. گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل خلیفه را به دلیل سرکوب مخالفان محکوم کرده‌ و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌ است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =