۳۰ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۵۷
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84302259
۱ نفر

برچسب‌ها

فعال زن سعودی برنده جایزه حقوق بشری اروپا شد

تهران – ایرنا - جمعیت پارلمانی شورای اروپا روز دوشنبه جایزه "واتسلاو هاول" را به «لجین الهذلول» فعال سعودی که به تازگی از زندان آزاد شده اعطا کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، جمعیت پارلمانی شورای اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد، جایزه ۶۰ هزار یورویی واتسلاو هاول به لجین الهذلول اعطا شده است.

شورای اروپا هر ساله با همکاری مشترک دفتر "واتسلاو هاول" و "موسسه شارت ۷۷ " در پراگ، این جایزه را به افراد و موسساتی که در دفاع از حقوق بشر تلاش داشته‌اند، اعطا می‌کند.

این جمعیت افزوده: الهذلول یکی از رهبران جنبش زنان سعودی است، زیرا کمپین پایان دادن به سیستم مردسالاری را به راه انداخت، او همچنین علیه ممنوعیت رانندگی زنان و ارائه بیشترین حمایت به زنانی که در معرض بدرفتاری در عربستان هستند، فعالیت کرد.

مقام های سعودی دهم فوریه لجین را بعد از سه سال بازداشت آزاد کردند، اتهام های وارده به او اخلال در امنیت کشور است در حالی‌که او به دلیل اظهارات مرتبط با دفاع از حقوق بشر بازداشت شده بود.

از ابتدای به قدرت رسیدن دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، عربستان سعودی در صدد حل مسئله بازداشت شدگان به ویژه زنان برآمد و گروهی از آنها از جمله «لجین الهذلول» را آزاد کرد.

مقام های عربستان تاکنون آمار رسمی از شمار زندانیان سیاسی و حقوق بشری این کشور گزارشی منتشر نکرده‌اند اما بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی میدل ایست، سازمان‌های بین المللی حقوق بشری آمار زندانیان سیاسی در عربستان را حدود ۳۰ هزار نفر گزارش کرده‌اند که در شرایط دشواری از جمله انواع شکنجه و بدرفتاری قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha