دفتر تبلیغات باید نقش جریان‌سازی در حمایت از مبلغان داشته باشد

قم- ایرنا - معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی گفت: نمی‌خواهیم در کنار مجموعه‌های دیگر از مبلغان حمایت کنیم، بلکه طبق دستور رهبر معظم انقلاب باید نقش جریان سازی و شبکه‌سازی را بر عهده داشته باشیم.

به گزارش دوشنبه شب روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد شیخ‌الاسلامی با تشریح رویکردهای این معاونت در زمینه حمایت از مبلغان، افزود: در حال حاضر حدود ۱۵ تا ۲۰ نوع حمایت از مبلغان انجام می‌دهیم.

وی مساله حمایت‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از مبلغان فعال در عرصه فضای مجازی، هنر و رسانه را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: تلاش کرده‌ایم تا حمایت‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از مبلغان را جهت‌دهی و ساماندهی کنیم.

وی گزینش گری اجتماعی را از اولویت‌های این معاونت برشمرد و گفت: شاخص‌های گزینش گری از موارد مهم در حوزه سبک زندگی و رفتار انسانی است که ما در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده و محتوای مربوطه را آماده کرده‌ایم و از مبلغان خواسته‌ایم در این عرصه فعالیت کنند

شیخ‌الاسلامی با اشاره به دیدار عوامل دفتر تبلیغات اسلامی با رهبر معظم انقلاب در سال ۹۷ و تاکیدات ایشان بر مساله فضای مجازی، اضافه کرد: نزدیک به سه سال است که مساله فضای مجازی در دفتر وارد عرصه جدیدی شده و پیشران این حرکت نیز فرمایشات رهبری در دی‌ماه ۹۷ بود.

وی ادامه داد: فهم آسیب‌های نوع فعالیت فعالان عرصه فضای مجازی همسو با سیاست‌های نظام، شناخت ظرفیت‌های دفتر تبلیغات اسلامی در این زمینه و مجموعه‌ای از ایده‌های نو که بتواند دفتر را وارد فاز جدیدی کند، سه مساله ای بود که طی سال‌های گذشته صورت گرفت و در نهایت منجر به تشکیل معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه شد.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد اصلی ما در عرصه فضای مجازی، هنر و رسانه‌این بوده است که تلاش کنیم نواقص مجموعه‌های فعال در عرصه فضای مجازی را برطرف کنیم؛ بسیاری از گروه‌های فعال در این عرصه، با منطق حاکم بر فضای مجازی آشنا نبوده‌اند و باید دانست که اگر کسی در فضای مجازی خارج از فضای منطقی فعالیت کند دچار آسیب خواهد شد.

مدیرکل فضای مجازی معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی نیز گفت: ما در تلاش هستیم در زمینه مشکلاتی که در رابطه با «انتخاب» و «گزینش گری فرهنگی» وجود دارد، فعالیت داشته باشیم و بینش اسلامی را در مورد آن‌ها در جامعه رشد دهیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی حاجیانی با اشاره به دغدغه‌های مشترک و جمعی کنشگران فضای مجازی در زمینه‌های فرهنگی و مذهبی، گفت: گروه‌های مختلفی در فضای مجازی در حال فعالیت بوده و طلاب نیز از این فضا مستثنی نیستند و فعالیت‌های خود را در یک زیست مجازی در قالب پلتفرم‌های مختلف دنبال می‌کنند.

وی با بیان این‌که شعار اجتماع فعالان رسانه‌ای نوین «به انتخاب تو» است، ادامه داد: این شعار مرجع فعالیت‌های سایبری دوستان خواهد بود، برای این‌که تبیین بیشتری در رابطه با این موضوع در عرصه‌های فرهنگی صورت بگیرد، زیرا امروز متاسفانه در جامعه با مساله «انتخاب» و «گزینش گری فرهنگی» با مشکل مواجه هستیم.

وی بیان کرد: ما در تلاش هستیم در زمینه مشکلاتی که در رابطه با «انتخاب» و «گزینش گری فرهنگی» وجود دارد، فعالیت داشته باشیم و بینش اسلامی را در مورد آن‌ها در جامعه رشد دهیم.

حاجیانی اضافه کرد: ما در فضای مجازی با نوعی «منطق حاکم» مواجه هستیم که بر اساس آن‌ها باید طرح‌ریزی‌ها صورت بگیرد؛ یکی از این منطق‌ها «هوشمند شدن سازمان‌ها» است و این بدین معنا است که یک سازمان با شیوه سنتی هیچ کارآمدی برای حکمرانی، مدیریت، سازمان‌دهی و حتی کمک به فضای مجازی ندارد، ازاین‌رو ضروری است تا در این زمینه گام مهمی را در هوشمند سازی سازمان برداریم.

وی افزود: این گام برداشته شده است و ما در طرح‌ریزی «شهر فرهنگی – مذهبی مجازی» که الان در دست اقدام داریم کار را جلو برده‌ایم و نقش‌های متعددی را در این زمینه تعریف کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: جدای از تولیدگران محتوای فضای مجازی، باید نقش‌هایی که طلاب و مبلغان در حوزه‌های متعدد فضای مجازی بر عهده دارند را نیز مشاهده کرده، به رسمیت بشناسیم و از آن‌ها حمایت کنیم؛ این فعالیت را دنبال می‌کنیم تا نقش‌های مختلف در تکمیل همدیگر اقدام کرده و حوزه جریان سازی را در فضای مجازی تقویت کنند.

حاجیانی همچنین به تشریح جزئیات مساله «شهر مجازی» پرداخت و تأکید کرد: درصدد آن هستیم که فضای مجازی را همچون یک شهر در نظر بگیریم تا کلیه قوانین و قواعد شهروندی بر آن بار شود و مسائل جدیدش مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

مسئول کمیته رمضان معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی نیز گفت: در فراخوان ماه رمضان و در کمیته رمضان معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی از نظر محتوایی، اولویت موضوعی خود را مشخص کرده‌ایم و با شعار محوری «به انتخاب تو» آن را پیش برده‌ایم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد رحیمی با اشاره به فراخوان «اجتماع فعالان رسانه‌ای نوین»، ابراز کرد: ما در این فراخوان کار ویژه‌هایی را تعریف کرده‌ایم که از این میان می‌توان به «همکاری و تعامل میان فعالان» و«کار ویژه‌های مربوط به کسانی که صرفاً کاربر هستند» اشاره کرد.

وی اضافه کرد: علاقه‌مندان برای ثبت‌نام در فراخوان «اجتماع فعالان رسانه‌ای نوین» می‌توانند به سایت اشراق مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند.

وی خاطرنشان کرد: در دوره جدید از فعالیت‌های خود ضمن تکیه بر فعالیت‌های سابق، یعنی تولید و توزیع محتوا، اجتماع فعالان رسانه‌ای نوین را رقم زده‌ایم و کار ویژه‌هایی را برای آن‌ها تعریف کرده‌ایم که عبارت از هم‌افزایی و ایجاد تعامل میان فعالان رسانه‌ای نوین و مواردی از این قبیل است.

وی با بیان این‌که ما برای ورود طلاب به فضای مجازی، آموزش‌هایی در سطوح مختلف داریم، بیان کرد: برای کسانی که صرفا کاربر فضای مجازی هستند و می‌توانند به کنشگران فعال و مبلغان کمک برسانند، به‌صورت روزانه ماموریت هایی تعریف شده و در دسته‌بندی‌های مختلف ضمن حمایت از صفحات ارزشی، پاسخگویی و یا رصد، ساماندهی می‌شود./

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha