بیش از سه میلیون راس دام برای کنترل آبله در خوزستان ایمن‌سازی شد

اهواز- ایرنا - مدیر کل دامپزشکی خوزستان گفت:پارسال سه میلیون و ۲۰۰ هزار راس گوسفند و بز برای کنترل بیماری آبله درخوزستان ایمن‌سازی شد.

دکتر مصطفی کنارکوهی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:با انجام عملیات مایه کوبی علیه بیماری آبله ، از شیوع این بیماری کشنده دامی در دامداری‌های صنعتی و سنتی خوزستان جلوگیری شد.
وی با بیان اینکه مایه کوبی دام‌ها در روستاها از جمله اقدام‌های مؤثر در کنترل و پیشگیری این بیماری است گفت:مایه کوبی(واکسیناسیون) دام‌های استان توسط کارشناسان دامپزشکی انجام شده است.
مدیرکل دامپزشکی خوزستان ادامه داد: دامپزشکی در کنار فعالیت بهداشتی، قرنطینه‌ای و پیشگیری، اقدامات آموزشی و ترویجی را برای افزایش آگاهی دامداران در خصوص خطر بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام در دستور کار دارد.
کنارکوهی از عموم دامداران در مناطق عشایری و روستایی خوزستان خواست در صورت مشاهده تلفات غیرعادی در گله‌های دام ، مراتب را شبکه دامپزشکی شهرستان‌ها اطلاع دهند.
وی همچنین از دامداران خواست همکاری لازم را با اداره‌های دامپزشکی و گروه‌های واکسیناسیون داشته باشند و برای هماهنگی و اطلاع از زمان واکسیناسیون دام خود به اداره دامپزشکی یا مراکز مایه کوبی مراجعه کنند.
به گزارش ایرنا آبله گوسفند و بز یک بیماری ویروسی بسیار واگیر، و بیشتر کشنده (به ویژه در دام‌های جوان) است و این بیماری به دلیل درصد واگیری زیاد می‌تواند تلفات و خسارت زیادی به دامداران روستایی و عشایری تحمیل کند.
استان خوزستان با داشتن حدود سه میلیون راس دام سبک و ۴۰۰هزار راس دام سنگین در رتبه پنجم کشوری قراردارد.
خوزستان همه ساله در ایام کوچ قشلاقی عشایر میزبان حدود ۲.۵راس دام سبک از هشت استان کشور است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha