وزیر اسبق عراقی موضع ایران در مذاکرات هسته‌ای را عالی توصیف کرد
باقر جبر الزبیدی

بغداد - ایرنا - "باقر جبر الزبیدی" که طی سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶ میلادی سمت‌های مختلفی از جمله وزیر کشور، دارایی، حمل و نقل، مسکن و عمران را در دولت‌های مختلف عراق برعهده داشت، موضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات اخیر هسته‌ای در وین اتریش را عالی توصیف کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، باقر جبر الزبیدی دبیرکل جریان «انجاز» عراق به تلویزیون عراقی «دجله» گفت: شخصا شیفته موضع ایران در مذاکرات اخیر هسته ای شدم زیرا موضع جمهوری اسلامی در این دوره بسیار عالی ترسیم شده است.
وی اضافه کرد که ایرانی ها در این مذاکرات به خوبی توانسته اند که روند مذاکرات را فقط بر قضیه برنامه هسته ای و برداشته شدن تحریم ها متمرکز کنند و اجازه ندادند که مسائل حاشیه ای مطرح شود.
الزبیدی پیش بینی کرد که اگر ایران بتواند شروط خود را در این دور از مذاکرات اعمال کرده و تحریم ها برداشته شود، در این صورت برای مذاکره در خصوص برنامه موشکی نیز آمادگی وجود خواهد داشت.
وی با اشاره به شناخت شخصی که از شرایط داخلی ایران دارد، مدعی شد: ایران در خصوص مذاکره درباره برنامه موشکی خود مشکلی ندارد، منتهی اول باید مذاکرات هسته ای به نتیجه برسد.
این شخصیت سیاسی عراق افزود که طرف ایرانی می خواهد، آمریکا را به پایبندی تعهداتش مجبور کند.
وی خاطرنشان کرد که توافق برجام در ۲۰۱۵ با دولت اوباما به امضا رسید و مهمترین مسوول آمریکایی که در آن برهه این توافقنامه را پیش می برد، شخص جو بایدن بود و ایران از این قضیه کاملا اطلاع دارد.
الزبیدی در خصوص این سوال که آیا ایران از برنامه موشکی خود چشم پوشی می کند؟ تاکید کرد: با شناختی که از ایرانی ها دارم آنها حتی به اندازه یک سرانگشت از این برنامه عقب نشینی نخواهند کرد، زیرا برنامه موشکی آنها باعث شده رژیم صهیونیستی روی یک پا بایستد و از نظر آنها برنامه موشکی باعث موازنه قدرت در منطقه شده است.
وی پیش بینی کرد که ایران در مذاکرات احتمالی درباره برنامه موشکی قضایای مهمتری از جمله برنامه تسلیحاتی و موشکی رژیم صهیونیستی و سلاح های هسته ای در منطقه را مطرح کند.

سنجار و الولید نقطه ولادت داعش جدید در عراق است 
وزیر اسبق کشور عراق در بخش دیگری از این مصاحبه تلویزیونی با فاجعه آمیز خواندن اتفاقات جاری در سنجار واقع در غرب موصل و گذرگاه الولید در استان الانبار گفت: سنجار و گذرگاه الولید نقطه ولادت نسل جدید گروه تروریستی داعش هستند.
عضو سابق مجلس اعلای عراق، مهمترین کشورهای متهم به بازآفرینی نسل جدید داعش در عراق را آمریکا، عربستان سعودی، امارات و ترکیه معرفی کرد.
به گفته وی، آنها در حال دستچین کردن افراد برجسته از میان ۱۳ هزار تروریست داعشی بازداشتی در سوریه هستند تا در آینده هر کدام از این افراد بخشی از هسته های نسل جدید داعش را بر عهده بگیرند.
وزیر اسبق کشور عراق با تصریح بر اینکه نسل جدید داعش با نام جدید متولد خواهد شد، گفت: در سنجار این باز آفرینی داعش جدید با هماهنگی ترکیه انجام می شود.
باقر جبر الزبیدی با تاکید بر اهمیت منطقه سنجار افزود: داعش جدید که از سنجار به حرکت در خواهد آمد، به استان های صلاح الدین، کرکوک و حتی اربیل حمله خواهد کرد.
وی در خصوص گذرگاه مرزی الولید نیز گفت: داعشی ها در زمان حاضر در حال تجمع عشایر اردنی در این منطقه هستند و اغلب عشایر از منطقه «الزرقاء» و منطقه بیابانی «الریان» هستند.
شخصیت برجسته سیاسی عراقی افزود که طرح جدید بازآفرینی نسل جدید داعش به مراتب خطرناکتر از طرح ۲۰۱۴ است و این بار به طور ویژه بغداد، کربلا و نجف اشرف مورد هدف قرار گرفته است.
الزبیدی در پاسخ به این سوال که آیا دستگاه های اطلاعاتی عراق از این گزارش های امنیتی خبر دارند گفت: آنها اطلاع دارند، اما کاری نمی کنند و تنها الحشد الشعبی در این خصوص دست به کار شده است.
وی یکی از علل حضور ۲۰ هزار نیروی رزمی الحشد الشعبی در منطقه سنجار را در راستای خنثی کردن این طرح عنوان کرد.
به گفته وی، اکنون کوه سنجار دارای اهمیت ژئوپلتیک است و نباید اجازه داد که ترکیه بر آن مسلط شود.
الزبیدی در خصوص توافق سنجار بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق در اواخر ۲۰۲۰ نیز گفت که این توافق هیچ اعتبار و اهمیتی ندارد، زیرا همچنان ایزدی های سنجار و حزب کارگران کرد ترکیه (پ. ک.ک) بیشترین حضور و نفوذ را در آنجا دارند و حاضر به تن دادن به این توافق نیستند.
وی همچنین نسبت به سیاست های دولت جو بایدن در عراق هشدار داد و گفت که اصولا گروه تروریستی داعش در ۲۰۱۴ توسط سه شخصیت مهم شکل گرفت که شامل «باراک اوباما» رییس جمهوری وقت، «جو بایدن» معاون رییس جمهوری وقت و «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه وقت آمریکا بود.
به گفته وی، برای همین «دونالد ترامپ» در جریان رقابت های انتخاباتی ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا، در مناظره تلویزیونی، هیلاری کلینتون را که نامزد ریاست جمهوری در آن دوره بود، به عنوان یکی از عوامل مهم شکل گیری گروه تروریستی داعش عنوان کرد.
وی همچنین نقش و نفوذ سه کشور ترکیه، عربستان سعودی و امارات را در امور داخلی عراق بسیار خطرناک توصیف کرد.
الزبیدی گفت که نقش امارات به مراتب بسیار خطرناکتر است و «طحنون بن زاید» مشاور عالی امنیت ملی امارات در اوضاع داخلی عراق بدون هیچ مانعی جولان می دهد.
وی ادامه داد که این اتفاقات و بازآفرینی داعش را کاملا به وضوح دارد می بیند و در این خصوص با سفیر سوریه در بغداد و برخی از فرماندهان امنیتی عراق گفت وگو کرده است.
به گفته وی، سوریه می تواند در خنثی سازی این توطئه جدید به عراق کمک کند.
به گزارش ایرنا باقر جبر الزبیدی پیش از این نیز در توئیت هایی که در صفحه شخصی خود منتشر کرده بود، در خصوص بازآفرینی و ظهور مجدد گروه تروریستی داعش هشدار داده و گفته بود که نسل جدید داعش از خود داعش در ۲۰۱۴، خطرناکتر خواهد بود.
تاکنون دستگاه های امنیتی عراق در خصوص اظهارات باقر جبر الزبیدی، اظهار نظری نکرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha