۳۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۱
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 84301030
۱ نفر

برچسب‌ها

رد پای صف های طولانی نانوایی ها خراسان شمالی در عادات رمضانی

بجنورد-ایرنا- استان خراسان شمالی که تا چند روز گذشته به دلیل افزایش تقاضا برای نان به خصوص ساعات پایانی روزهای رمضان با صف های طولانی در پشت گیشه های نانوایی مواجه بود، با افزایش زمان پخت، سهمیه آرد و تشویق مردم به تهیه نان در طول روز فروکش کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اگرچه بخش زیادی از صف های طولانی جلوی نانوایی ها در چند روز اخیر و با فرارسیدن ماه مبارک رمضان به دلیل موکول شدن تهیه نان به ساعات پایانی روز و دم اذان به علت فرهنگ نان گرم سفره افطاری بود، اما با افزایش ساعت پخت و کشیک نانوایی ها در سطح شهرهای استان خراسان شمالی، این روزها دیگر خبری از آن صف های طولانی نیست و وضعیت به حالت عادی برگشت.
حذف برنامه کاهش سهمیه نانوایی ها در رمضان 
برخی از صاحبان نانوایی ها در استان خراسان شمالی می گویند: هر سال طبق یک برنامه از پیش تعیین شده، شرکت غله سهمیه آرد نانوایی ها را بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش  داشت و براساس این تصمیم گیری ساعت کار نانوایی نیز در ماه رمضان کاهش می یافت و معمولا نیز پخت ساعات اولیه پخت حذف می شد.
به گفته این نانواها این برنامه چند ده ساله  اخیر ماه رمضان، در روزهای اخیر به دلیل افزایش تقاضا برای نان از سوی مسوولان مرتبط حذف شد و مردم نیز با دیدن شلوغی صف در ساعات پایانی روز، نانشان را در ساعات متفاوت تهیه می کنند و با این برنامه ریزی دو جانبه مسوولان و مردم صف نانوایی ها خلوت شد.
البته صاحبان نانوایی ها ممنوع کردن توزیع نان یارانه ای در قالب بسته بندی در سوپر مارکت ها و پیش بینی برخورد سنگین با متخلفان احتمالی در این ارتباط را از دیگر مواردی اعلام کردند که باعث شد تا صف های طولانی برای گرفتن نان در استان خراسان شمالی کاهش یابد. 
عرضه خارج از شبکه آرد و نان 
مدیر اجرایی اتحادیه نانوایان بجنورد  توزیع نان یارانه ای را در سوپرمارکت ها و برخی فروشگاه های بزرگ شهر را دلیل اصلی احساس کمبود نان و تشکیل صف در نانوایی ها اعلام کرد و گفت : براساس مصوبه اخیر استان با نانوایی هایی که نان یارانه ای را در اختیار فروشگاه ها و سوپرمارکت ها قرار دهند، برخورد خواهد شد.
رضا قاسمیان اظهار داشت: در ماه رمضان سال جاری با وجود این که می بایست طبق روال همه ساله سهمیه آرد نانوایی ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش می یافت، این برنامه از دستور کار خارج شد و سهمیه ها مانند قبل از رمضان پخت می شود.
وی موکل کردن خرید نان به ساعات پایانی روز و دم افطار را دلیل دیگری برای کمبود نان در استان و صف های طولانی موقتی در برابر نانوایی ها اعلام کرد و از روزه داران خواست نان خود را به ساعات آخر روز موکول نکنند.
قاسمیان در مورد ورود نان بسته بندی از استان های همجوار اظهار داشت : در شرایط فعلی با توجه به اینکه یک واحد نانوایی در بجنورد نان مورد نیاز سوپری ها را تامین می کند،  به نظر می رسد که  نیازی به وارد کردن نان بسته بندی از استان های همجوار نیست.
مدیراجرایی اتحادیه نانوایی ها فروش خارج از شبکه آرد را در استان خراسان شمالی را تایید کرد و اظهار داشت: این مشکل در نانوایی های روستایی بیشتر نمود دارد و نیاز به نظارت بیشتر و برخورد شدید با متخلفان دارد.
قاسمیان گفت: در برخی از روستاها به دلیل گرانی قیمت علوفه، دامداران نان را جایگزین نهاده دام کرده و نان برخی از نانوایی ها در اختیار دامداران قرار می گیرد.
تعطیلی خودسرانه نانوایی ها
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی تعطیلی خودسرانه نانوایی ها و کاهش سهمیه و فرهنگ نان گرم برای سفره افطار را از دلایل اصلی صف های طولانی در نانوایی های این استان در روزهای گذشته بیان کرد و گفت: برخورد با تعطیلی خودسرانه و حذف کاهش سهمیه ماه رمضان باعث شد تا نان در ساعات مختلف در نانوایی ها پخت و در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد و این برنامه ریزی نقش زیادی در کاهش صف ها داشت.
سیدجلال موسوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  اضافه کرد : در ماه رمضان سال جاری بر خلاف سنوات گذشته سهمیه آرد نانواها برای جلوگیری از تشکیل صف کاهش نداشت و همانند روزهای عادی سهمیه آرد توزیع می شود تا مردم در دریافت نان مشکل نداشته باشند.
مدیرکل غله استان خراسان شمالی موکل شدن تهیه نان به دم افطار را از دلایل اصلی صف های طولانی این روزهای نانوایی های این استان اعلام کرد و از روزه داران خواست تا نان را به طور متناوب در طول روز تهیه کنند.
موسوی اظهار داشت : در شرایط فعلی مشکلی برای تامین آرد و نان شهروندان استان خراسان شمالی وجود ندارد و از چند روز گذشته نیز با تنظیم زمان پخت تا حد زیادی از صف های طولانی برابر نانوایی ها کاسته شد و ابراز امیدواری کرد تا این روند بعد از ماه رمضان نیز ادامه یابد.
وی  ضمن تایید فروش خارج از شبکه آرد در برخی نانوایی های این استان گفت: حجم فروش آرد خارج از شبکه از سوی نانوایی ها در حدی نیست که بتواند کمبود جدی ایجاد کند و صف های طولانی را در نانوایی ها شامل شود.
موسوی بالا بودن نرخ علوفه دامی، اختلاف قیمت آرد یارانه ای با آزاد را از دلایل اصلی سر درآوردن نان و آرد برخی از نانوایی ها به خصوص مناطق روستایی در خشک پزی ها و حتی دامداری های این استان اعلام کرد و اظهار داشت : با تشدید نظارت با مشکل فروش خارج از شبکه نان و حتی آرد در نانوایی ها برخورد می شود و نانواها موظفند تا نان را با کیفیت پخت و در اختیار مردم قرار دهند.
به گفته وی در این ارتباط با ۳۵ نانوایی متخلف که بیشتر مردم به شهرهای بحنورد و آشخانه بود، برخورد شد و از مردم نیز خواست عرضه خارج از شبکه آرد یارانه ای را به اطلاع دستگاههای نظارتی برسانند.
در استان خراسان شمالی با جمعیت ۸۶۳ هزار نفری بیش از یک هزار ۳۰۰ نانوایی فعالیت دارند و براساس آمارهای موجود، سرانه مصرف آرد در این استان  ۹.۵  کیلوگرم است که حدود دو کیلوگرم از سرانه کشوری بالاتر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha