۳۰ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۴۳
کد خبرنگار: 2712
کد خبر: 84300973
۰ نفر

برچسب‌ها

پژوهشگر دانشگاه بیرجند ۲ گونه جانوری جدید را کشف کرد

بیرجند - ایرنا - عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند ۲ گونه جدید از بندپایان را در خراسان جنوبی کشف و نامگذاری کرد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند، این پژوهشگر گفت: براساس بررسی‌های انجام شده مربوط به طرح‌های ‌پژوهشی روی گونه‌های جانوری مربوط به بندپایان و عنکبوت مانندها در شهرستان بیرجند، ۲ گونه جدید از ‌زیر رده کنه‌ها با نام ترومبلا چهکندنسیس (‌Trombella chahkandensis Noei,۲۰۲۱ ‌) و ‌آکیمنوترومبیوم صبوریی (‌Achaemenothrombium saboorii Noei,۲۰۲۱ ‌) در استان خراسان ‌جنوبی کشف و به دنیا معرفی شد.

دکتر جواد نوعی به محل کشف این ۲ گونه اشاره کرد و افزود: گونه اول از روستای چهکند و گونه دوم از ‌روستای رچ، خراشاد، گیوک و چهارده از توابع شهرستان بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی کشف شد.

وی عنوان کرد: اسم گونه اول از محل کشف آن روستای چهکند و اسم گونه ‌دیگر به افتخار پروفسور علیرضا صبوری (موزه جانورشناسی جلال افشار، گروه گیاه‌پزشکی، دانشکده ‌کشاورزی، دانشگاه تهران، کرج) نامگذاری شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند در توضیح کشف خود گفت: گونه‌های کشف شده از دشمنان طبیعی آفات کشاورزی محسوب ‌می‌شوند که در کنترل بیولوژیک آفات گیاهی باعث کنترل آفات زیان‌آور کشاورزی شده و همچنین باعث ‌عدم استفاده از سموم برای کنترل آفات خواهند شد.

وی افزود: نتایج این تحقیق در مجالت معتبر علمی به نام‌ Biologia ‌و International Journal of  Acarology ‌ به ترتیب در کشور آلمان و انگلستان چاپ و منتشر شد.

دکتر جواد نوعی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند است که مدرک دکترای ‌تخصصی حشره‌شناسی و گرایش سیستماتیک کنه‌ها دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =