نامزدهای احتمالی و همکاری مشروط با سازوکارهای جمعی

تهران- ایرنا- برخی نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری از هر دو جریان، همکاریشان با سازوکارهای جمعی انتخاباتی را به شروطی منوط ‌می‌کنند؛ اما و اگرهایی که بیشتر روند و چگونگی اجماع و تصمیم‌گیری را مدنظر قرار می‌دهد.

حدود ۲ ماه مانده به روز برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، نام‌های مختلفی به عنوان نامزدهای احتمالی در فضای سیاسی کشور مطرح است. برخی چهره‌های سیاسی به صراحت از قصد خود برای حضور در انتخابات سخن گفته‌اند. افزون بر این، نام‌های بسیاری در جریانات گوناگون به عنوان نامزد احتمالی مطرح شده که البته خود هنوز از قصدشان برای ورود به گود رقابت‌ها سخنی نگفته‌اند، با این حال تحلیل‌ و تفسیرهای زیادی حول محور نامزدی آنان در فضای رسانه ای کشور مطرح می‌شود.

با توجه به تاثیر ترکیب، تعدد و چینش نامزدهای انتخاباتی در مسائلی چون راهبردها و تاکتیک‌های انتخاباتی جریان‌های سیاسی، کیفیت برگزاری انتخابات، میزان مشارکت و .... رصد موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرهای نامزدهای احتمالی انتخابات، مورد توجه ناظران است.

بر این مبنا خبرگزاری ایرنا، قصد دارد به صورت مداوم، اخبار و تحولات در این زمینه را رصد کند. در ۲۴ ساعت گذشته، مهمترین رویدادهای این حوزه بررسی شده است.

از نامزدهای احتمالی اصولگرا چه خبر؟

*محمد: نحوه اجماع نباید بر اساس تحمیل اشخاص باشد

«سعید محمد» که نام او در میان ۱۰ گزینه دعوت شده شورای وحدت وجود دارد، در سومین جلسه از سلسله جلسات میز انتخاباتی جمهور اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که با عنوان « تحول در حکمرانی، عدالت و کارآمدی» برگزار شد، گفت: دعوت شورای وحدت را قبول می کنیم، اما نحوه اجماع را نه بر اساس تحمیل اشخاص، که براساس نظرسنجی‌های نزدیک انتخابات انجام خواهیم داد.

 محمد همچنن اظهار داشته است: بحث امروز کشور ما بحث مدیریت است، از رئیس جمهور شما باید مدیریت بخواهید و چیز دیگری نخواهید و من در بحث مدیریت صاحب سبک، توانمند و دارای رتبه‌های بین المللی هستم. در بین عزیزانی که تا به امروز مطرح شده اند، خودم را اصلح می دانم.

*ضرغامی: بنای ورود به سازوکارهای مرسوم را ندارم

پس از نامه‌نگاری آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی رییس جامعه روحانیت مبارز کشور به ۱۰ نامزد اصولگرا از جمله «عزت الله ضرغامی» برای ارائه برنامه، ضرغامی با انتشار عکس‌نوشته‌ای در کانال اطلاع‌رسانی خود اعلام کرد: ضمن احترام به همه نامزدها، رقبا، تشکل‌های سیاسی و تشکر از تلاش آنان برای مشارکت هر چه پرشورتر مردم در همه انتخابات، بنای ورود به سازوکارهای مرسوم را ندارم.

*نیکزاد: از من پر رزومه‌تر در قوه مجریه در بین کاندیداها نیست

«علی نیکزاد» نامزد احتمالی اصولگرایان در مصاحبه‌ای به بیان پیشینه و تجربه کاری خود پرداخته و گفته: از من پر رزومه تر در قوه مجریه در بین کاندیداها نیست . من کارمند، مدیر و مدیرکل ، رئیس سازمان ، معاون استاندار و استاندار  معاون وزیر کشور و وزیر بودم . استاندار نماینده عالی نظام و رئیس جمهور در یک استان است . استاندار فرابخشی کار می کند و رئیس شورای تامین استان است ، استاندار در مباحث فرهنگی سیاسی و عمرانی وارد می شود . من از کارمندی تا وزارت را در قوه مجریه رفته ام . در نهادهای وابسته به رهبری هم بودم در قوه مقننه هم کار کردم و یک سابقه و یک لیسانس هم در حوزه قضایی دارم و تا حدودی می شناسم . البته همه چیز نسبی است. برادران دیگر هم شاید در فرهنگ بوده اند در عمران نبوده اند. شما اگر کسی را می شناسید که در رده عالی عمرانی  و سیاسی و فرهنگی بوده است ما تسلیمیم . من قوه مجریه را کاملا می شناسم و با بقیه حوزه ها هم، چون مسئولیت ملی و منطقه ای داشتم آشنا هستم .

از نامزدهای احتمالی اصلاح‌طلب چه خبر؟

*رهامی: اگر نهاد اجماع‌ساز مانند شورای نگهبان عمل کند با آنها همکاری نمی‌کنم

«محسن رهامی» که پیش از این از آمادگی خود برای نامزدی در انتخابات خبر داده بود، با اشاره به تهیه برنامه و کابینه دولت خود، گفت: اگر نهاد اجماع ساز در تعیین گزینه اصلاحات برای انتخابات بخواهد مثل شورای نگهبان عمل کند، با آنها همکاری نمی کنم.

عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در رابطه با نوع تعامل خود با نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان، گفت: در آیین نامه این نهاد آمده است که اصلاح طلبانی که قصد حضور در انتخابات ریاست جمهوری دارند، برنامه های خود را  ارائه کنند تا این برنامه ها در این نهاد بررسی شده و در نهایت یک گزینه به مردم معرفی شود. من هم برنامه های خود را به این نهاد ارائه کرده و با آنها همکاری می کنم. البته نوع رفتار آنها هم مهم است. اگر خواسته باشند مثل شورای نگهبان عمل کنند با آنها همکاری نمی کنم اما اگر براساس ارزیابی برنامه ها در مورد افراد تصمیم گیری کنند، من همکاری خواهم کرد. به هر حال قواعد بازی سیاسی باید رعایت شود.

این فعال سیاسی با بیان اینکه برنامه های من برای اداره کشور در حوزه های مختلف از چندین ماه قبل تهیه شده است و حتی چندین وزیر خود را هم انتخاب کرده ام، خاطرنشان کرد:  اگر خودم موفق شدم این برنامه ها را اجرا می کنم اما اگر فرد دیگری موفق شد، این برنامه ها را در اختیار او قرار می دهم.

*مطهری و دفاع از وزیر شدن زنان و اهل تسنن اصلح

«علی مطهری» که از قصد خود برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ خبر داده، در گفت وگویی رسانه‌ای از وزیر شدن زنان دفاع کرد و گفت: وزیر زن اگر اصلح باشد حتما باید وجود داشته باشد زیرا آثار خوبی دارد و نشان‌دهنده آن است که ما خانم‌ها را هم مشارکت می‌دهیم حتی من با وزیر شدن اهل تسنن اگر اصلح باشند و تخصص داشته باشند مشکلی ندارم و می‌شود از آن‌ها استفاده کرد.

مطهری همچنین رد صلاحیت خود برای مجلس یازدهم را خطای سهوی شورای نگهبان خواند و بیان داشت: هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای رد صلاحیتم وجود نداشت. تا حدی هم این تصمیم حاصل برخوردی بود که ما در شورای نگهبان با آن‌ها داشتیم؛ یعنی بعد از رد صلاحیت، بنده را دعوت کردند و در جلسه‌ای که با حضور یکی از حقوقدانان شورای نگهبان که کارشناس پرونده بود برگزار شد بعد از حرف‌های کلی موارد مورد نظرشان را گفتند و سه مورد از اظهار نظرات بنده را به عنوان خلاف نظر نظام ذکر کردند که در انتها من از حرف‌های گفته شده ناراحت شدم. تعجب کرده بودم که چطور ممکن است یک عضو حقوقدان شورای نگهبان که ممکن است استاد دانشگاه هم باشد چنین نگاهی دارد و همانجا گفتم متاسفم و حیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت و جلسه را ترک کردم! اگر در آن جلسه حرف‌های آن‌ها را درست می‌دانستم و مواضعشان را قبول می‌کردم به احتمال قوی صلاحیت من تایید می‌شد. لذا به نظر من دلیل قانع کننده‌ای برای رد صلاحیت من وجود ندارد. در عین حال من به عنوان انجام وظیفه وارد شدم و هر اتفاقی بیفتد راضی هستم. البته شورای نگهبان حتما باید برخی رویه‌های خودش را تغییر دهد و مشارکت هم بیشتر می‌شود.

از نامزدهای مستقل چه خبر؟

غرضی و وعده تثبیت ارزش پول ملی

«محمد غرضی» که از تمایلش به نامزدی درانتخابات خبر داده، در مصاحبه‌ای به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود پرداخته و گفته است: من پول ملی را تثبیت طلایی می‌کنم. اکنون ریال با دلار مقایسه می‌شود. من سال‌ها روی این موضوع مقاله نوشتم و کار کردم. هرکس هزار تومان دستش باشد، معادل یک مقدار طلاست. هرکس یک هزار تومانی بیاورد، معادلش به او طلا می‌دهم. وقتی ارزش پول ملی تثبیت شود، هیچ احتیاجی به باندبازی‌ها نداریم.

غرضی در بخش دیگری از مصاحبه خود مدعی شد: آقای روحانی هیچ اعتباری در جامعه نداشت. آقای هاشمی خدا رحمتش کند و از سر تقصیراتش بگذرد، آقای خاتمی، آقای ناطق‌نوری و حاج حسن آقا پشت ایشان ایستادند. اتفاقاً آقای هاشمی برای من پیغام فرستاد. آقای هاشمی برای من پیغام فرستاد. من پاسخ ندادم. می‌دانستم که می‌خواهد جریان گذشته یعنی ۶۷، ۷۸ و ۸۸ را تکرار کند. اگر تمام دنیا را هم به من بدهند، من حاضر نیستم خونی ریخته و اشکی از چشم کسی سرازیر شود. جوابش را ندادم، در نتیجه رفت دنبال روحانی.

*نامزد نظامی جدید این بار از ارتش و با دغدغه‌های عدالت اقتصادی، زنان، محیط زیست

سرتیپ «محمدحسن نامی» وزیر پیشین ارتباطات و رییس سابق سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در نشستی خبری اعلام کاندیداتوری کرد.

نامی در تشریح برنامه‌های خود برای ریاست جمهوری و با بیان اینکه در حال حاضر برای رسیدن به یک ایران سرفراز باید برنامه خوبی داشته باشیم، اظهار کرد: ما منابع خوبی نسبت به سایر کشورهای جهان داریم و اینکه چگونه از آنها و از جامعه نخبگی کشور استفاده کنیم تا بتوانیم کشور را به سمت تعالی ببریم نیاز به برنامه‌ریزی دارد.ضرورت ایجاب می‌کند که ما برای رسیدن به یک آمایش مطلوب بتوانیم از استادان و کارشناسان برای این مهم و رسیدن به یک توسعه پایدار عمل کنیم.

نامی گفت: فرقی نمی‌کند مردم کجای کشور هستند، وظیفه دولت این است که درآمدهای کشوری را در میان همه مردم جامعه تقسیم کند. هرکسی باید در حد معقول از یک سبد متوسط برای امرار معاش برخوردار شود حتی اگر کار نمی‌کند. این حق هر ایرانی محسوب می‌شود. باید برای جوانان اشتغال، مسکن و تسهیل ازدواج را فراهم سازیم.

وی یادآور شد: ما باید به حضور بانوان در بخش‌های مدیریتی کشور توجه داشته باشیم. آنان بیشترین حضور در کشور و کم‌ترین بهره از مدیریت را دارند که باید این خطا را برطرف کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به وضعیت محیط زیست اظهار کرد: حتماً دولت آینده باید حداقل سالی ۳۰ هزار هکتار به سطح فضای سبز اضافه کند. همچنین بهره‌گیری از تمامی ثروت کشور برای مردم است و این کار شدنی است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha