۳۰ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۳۲
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 84300900
۰ نفر

برچسب‌ها

قزاقستان الفبای روسی را کنار می گذارد

تهران – ایرنا – قزاقستان تا سال ۲۰۲۳ الفبای سیریلیک روسی را کنار می گذارد و به استفاده از الفبای لاتین باز خواهد گشت، اما این اقدام ممکن است با خطراتی فرهنگی و اجتماعی همراه باشد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از آسیا نیوز ایتالیا، این تصمیم را وزارت آموزش قزاقستان روز ۱۶ آوریل / ۲۷ فروردین اعلام کرد. این تصمیم اما ریسک تغییرات بزرگ در شرایط باسوادی در کشور و همچنین ایجاد شکاف نسلی را به همراه دارد. پس از فروپاشی شوروی، جمهوری های مختلف پساشوروی بخصوص در آسیای میانه بسیاری از بنیادهای ایدئولوژیک و سیاسی را از دست دادند و همچنین مدلهای اجتماعی و مدنی هم دچار فروپاشی شد.

بحث مربوط به الفبا از سالها پیش در قزاقستان مطرح بوده و در چشم انداز سال ۲۰۲۳ تکمیل نگارش زبان قزاقی با الفبای لاتین در حال آماده سازی است.

این تصمیم خیلی محبوب نیست و به عنوان خواسته نخبگان محسوب می شود. این تغییر که از سال ۲۰۱۲ پیشنهاد شده است، در سال ۲۰۱۷ به درخواست رئیس جمهور نورسلطان نظربایف آغاز شد.

کنار گذاشتن الفبای روسی دشواری ها و تناقض‌های زیادی با خود به همراه می آورد که این مسائل با سطح آموزشی اکثریت مردم شروع می شود که تا حد زیادی به زبان روسی و الفبای روسی مرتبط است. نسل جدید نیز از نسلهای قبلی جدا خواهد شد و همچنین بین گروههای قومی کشور نیز فاصله جدید الفبایی را به فاصله های زبانی اضافه خواهد کرد.

حتی شهروندانی که امروز با زبان قزاقی حرف می زنند برای شناسایی آن با الفبای لاتین مشکلاتی خواهند داشت زیرا قواعد تلفظی در دو الفبا بسیار متفاوت است. در زمان شوروی کتابهای زیادی چاپ شده است و کشورهای استقلال یافته امکانات و توان ادامه سیاستهای انتشاراتی را ندارند، بنابراین نسلهای آینده محکوم به خواندن کمتر و کمتر کتاب هستند.

لاتین سازی الفبا می تواند به نزدیکی بیشتر به ترکیه و سایر کشورهای همسایه که از همین شکل نوشتاری استفاده می کنند منجر شود اما خطر  ایجاد اغتشاش (زبانی) بالا است و می تواند به بحران هویت ملی قزاق منجر شود. در ۳۰ سال گذشته هیچکدام از کشورهایی که نوشتار روسی را کنار گذاشته اند مزایای واقعی به دست نیاورده اند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =