واکسیناسیون رایگان طیور آذربایجان غربی علیه بیماری نیوکاسل آغاز شد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: اجرای مرحله سوم طرح واکسیناسیون رایگان طیور روستایی و عشایری علیه بیماری نیوکاسل در استان آغاز شد.

سید امید خلیل زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مرحله سوم طرح ملی واکسیناسیون طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل با هدف کنترل و پیشگیری از این بیماری با استفاده از واکسن غیر بیماری زای مقاوم به حرارت تولیدی موسسه رازی بصورت رایگان  در سطح استان اجرا می شود.

وی بیان کرد: با توجه به برنامه ریزی های سازمان دامپزشکی کشور مقرر شده این طرح در سطح تمام استان های کشور به مرحله اجرا در آید، بر این اساس در استان آذربایجان غربی نیز در فاز سوم این طرح ۶۰۰ هزار قطعه طیور روستایی و عشایری با اعتبار بیش از چهار میلیارد ریال ایمن سازی می شوند.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: در اجرای فاز اول ۱۶۰ هزار قطعه طیور  و در فاز دوم نیز ۱۰۰ هزار  قطعه طیور بومی و روستایی بر علیه این بیماری ایمن سازی شده اند.

وی افزود: طیور بومی و روستایی یکی از مخازن مهم ویروس نیوکاسل است به طوری که ویروس می تواند در بسیاری از موارد در این پرندگان بدون بروز علائم بالینی حاد و تلفات چرخش کرده و یا بعد از درگیری این پرندگان را به مخزن تبدیل کند.

نیوکاسل از بیماری های مسری طیور است؛ عامل این بیماری ویروسی از خانواده «پارامیکسوویریده» است که در مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد و در مدت زمان سه ساعت در ۵۶ درجه سانتی‌گراد غیرفعال می‌شود.

این ویروس در PH اسیدی توانایی مقاومت ندارد و غیرفعال می‌شود ولی عامل این بیماری برای مدت زمان نسبتا طولانی در مدفوع زنده می‌ماند.

بسیاری از گونه‌های پرندگان وحشی و اهلی، میزبان این بیماری هستند و در این میان مرغ‌ها آسیب‌پذیرترین و مستعدترین پرندگان در برابر این بیماری بوده و اردک و بوقلمون کمترین آسیب‌پذیری را در برابر بیماری نیوکاسل دارند.

سرفه‌کردن و نفس‌نفس زدن، بال‌های افتاده و آویزان، پاهای کشیده، پیچیدگی سر و گردن، افسردگی و توقف فعالیت‌های عادی و فلج شدن کامل پرنده از عوامل این بیماری است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha