پیش بینی تولید بیش از ۶۰۰ هزار تن محصول استراتژیک کشاورزی در قزوین

قزوین -ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: در سال جاری پیش بینی می شود بیش از ۶۰۰ هزار تن محصولات استراتژیک باغی و زراعی شامل گندم، جو، کلزا، چغندر و زیتون در استان برداشت و تولید شود.

به گزارش ایرنا،بخش مهمی از امنیت غذایی هر جامعه وابسته به محصولات استراتژیک و پرمصرف زراعی از جمله گندم، جو و کلزا، چغندر است.

دولت ها همواره می کوشند تا در تولید این گونه محصولات خودکفایی داشته باشند و قسمت مهمی از سیاست های کشاورزی خود را در جهت تولید و تامین این محصولات پایه ریزی و تدوین می کنند.

در کشور ما نیز دولت از طریق روش های مختلف از جمله خرید تضمینی و پرداخت سوبسید از تولید این گونه محصولات حمایت می کند.

قزوین اگرچه کمتر از یک درصد مساحت کشور را در برگرفته اما نزدیک به چهار درصد محصولات کشاورزی ایران را تولید می کند و در این بین در تولید دست کم ۲ محصول استراتژیک شامل کلزا و زیتون از قطب های کشور به شمار می رود و همچنین به مساحت از رتبه خوبی در  تولید سایر محصولات استراتژیک همچون گندم، جو و همچنین چغندر برخوردار است.

"مجید اسماعیلی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین" در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به تشریح وضعیت کشت و پیش بینی تولید محصولات استراتژیک و مهم کشاورزی استان در سال جاری پرداخت.

ایرنا: چه میزان از اراضی کشاورزی استان قزوین امسال به زیر کشت محصولات استراتژیک رفته و پیش بینی تولیدات در این حوزه چه میزان است؟

محصولات استراتژیک زراعی و باغی در استان قزوین شامل گندم، جو، کلزا، چغندر و زیتون می شوند. 

حدود ۱۷۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر کشت محصولات زراعی استراتژیک رفته اند و همچنین سطح باغات زیتون در استان نیز ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار است.

پیش بینی تولید ۶۰۳ هزار تن محصول استراتژیک در بخش زراعی (گندم، جو، کلزا و چغندر) را برای سال جاری داریم و در بخش باغی (زیتون) نیز حدود ۳۰ هزار تن تولید محصول را پیش بینی کرده ایم.

استان قزوین در تولید ۲ محصول استراتژیک شامل کلزا و زیتون جزو قطب های کشور است و در تولید سایر محصولات استراتژیک زراعی نیز نسبت به مساحت استان از جایگاه خوبی در کشور برخوردار است.

ایرنا: براساس آمارهای اعلام شده امسال با کاهش بارندگی ها نسبت به متوسط دوره ۵۰ ساله در استان روبرو هستیم، این موضوع چه تاثیری بر تولید محصولات یاد شده خواهد گذاشت؟

به نکته مهمی اشاره کردید، میزان تولید و تحقق برنامه ها و پیش بینی ها ارتباط مستقیمی با میزان بارش ها دارد به ویژه در سطح اراضی دیم که وابستگی شدیدی به باران دارد، شاهد کاهش بارندگی ها هستیم اما امیدواریم تا در اردیبهشت ماه شاهد بارش ها باشیم در غیر این صورت ممکن است تا ۲۰ درصد بر عملکرد و تولید محصولات یاد شده تاثیر بگذارد.

البته در سال های اخیر با درایت وزارت جهاد کشاورزی و تلاش محققان و کارشناسان این حوزه استفاده از ارقام مقاوم به خشکی به ویژه در گندم در مزارع گسترش یافته که این موضوع باعث شده تا خیلی از مزارع نسبت به سالیان قبل تر کم تر تحت تاثیر تنش های آبی قرار بگیرند.

ایرنا: میزان کشت و پیش بینی تولید محصولتن استراتژیک گندم و جو در استان قزوین برای سال زراعی جاری را تشریح بفرمایید.

در سال زراعی جاری ۱۶۰ هزار هکتار از مزارع آبی و دیم استان به کشت گندم اختصاص پیدا کرد و پیش بینی تولید این محصول در استان ۳۳۵ هزار تن است که البته با تداوم کاهش بارندگی ها احتمال دارد این رقم کمتر باشد.

امسال همچتین ۳۸ هزار هکتار از مزارع استان قزوین به زیر کشت جو رفته است که پیش بینی می کنیم از این مقدار سطح زیر کشت شاهد تولید بیش از ۱۲۰ هزار تن جو باشیم.

ایرنا: دولت همه ساله اقدام به خرید تضمینی محصولاتی شامل گندم و جو می کند، برای این موضوع در استان قزوین چه برنامه ریزی ها و تدابیری اندیشیده شده است؟

تامین گندم از حیث اینکه مهم ترین و پرمصرف ترین محصول کشاورزی جامعه بوده و جو نیز از آنجا که جزو مواد اصلی خوراک دام به شمار می رود همواره از دغدغه ها و اهداف مهم دولت ها در زمینه کشاورزی و حفظ امنیت غذایی به شمار می رود.

امسال برنامه ای که برای خرید تضمینی گندم در استان پیش بینی شده ۲۲۷ هزار تن است و پیش بینی می شود ۲۲ تا ۲۵ مرکز خرید در استان نیز راه اندازی و فعال شوند.

البته باید یادآور شد با برنامه ریز های دولت شاهد رشد قابل توجه تولید گندم در استان قزوین بوده ایم به طوری که  بیشترین میزان تولید گندم در استان تا پیش از سال ۹۲، ۲۴۵ هزار تن بود که این رقم پارسال به ۳۴۰ هزار تن افزایش یافت.

کار خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان نیز معمولا از نیمه دوم خرداد ماه آغاز و تا شهریور ماه ادامه دارد.

در خصوص محصول جو نیز سال گذشته با توجه به وضعیت قیمتی، کشاورزان ترجیخ دادند تا محصول خود را در بازار آزاد به فروش برسانند اما آمادگی برای خرید این محصول در صورت ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی به استان وجود دارد.

ایرنا: در خصوص کشت، تولید و برنامه خرید چغندر از کشاورزان قزوینی برای امسال بگویید.

امسال ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی زراعی استان قزوین به کشت چغندر اختصاص یافته و پیش بینی می شود از این سطح زیر کشت ۱۱۰ هزار تن محصول برداشت و تولید شود.

کارخانه قند قزوین به عنوان عاملیت خرید چغندر تاکنون برای خرید محصول در سطح هزار و ۶۲ هکتار با کشاورزان قرارداد منعقد کرده است و پیش بینی می شود این رقم تا هزار و ۶۰۰ هکتار افزایش یابد.

قیمت تعیین شده برای هرکیلو چعندر ۱۲ هزار و ۴۷۶ ریال تعیین شده و به ازای هرکیلو بار نیز ۵۰۰ ریال سوبسید هزینه حمل و نقل به کشاورزان تعلق خواهد گرفت.

مقرر شده امسال کارخانه قند قزوین حداقل عیار پایه ۱۴ واحد را برای محصول چغندر کشاورزان استان لحاظ کند و همچنین طی ۲ نوبت به میزان ۵۰ میلیون ریال مساعده به کشاورزان به منظور تامین هزنیه های بذر، کود و سموم مورد نیاز پرداخت کند که در مرحله نهایی از حساب کشاورزان کسر و تسویه می شود.

ایرنا: تولید کلزا با توجه به اینکه بخش زیادی از نیاز کشور به روغن خوراکی از خارج تامین می شود از اهمیت بالایی برخوردار است، وضعیت کشت و تولید این محصول برای سال جاری در استان قزوین چکونه است؟

گسترش کشت و تولید کلزا یکی از برنامه های مهم وزارت جهاد کشاورزی در راستای کاهش واردات دانه های روغنی به شمار می رود.

امسال پنج هزار و ۴۸۴ هکتار از مزارع استان قزوین به کشت این دانه روغنی اختصاص پیدا کرده است.

پیش بینی می شود بیش از هشت هزار تن کلزا امسال از مزارع استان برداشت و به تولید برسد که آمادگی لازم وجود دارد تا تمامی این مقدار به عنوان خرید تضمینی از کشاورزان کلزا کار قزوینی خریداری و دریافت شود.

ناگفته نماند استان قزوین در تولید بذر و محصول کلزا جزو استان های برتر کشور به شمار می رود.

ایرنا: قزوین قطب تولید زیتون در ایران است، وضعیت تولید این محصول باغی استراتژیک در استان برای سال جاری چگونه پیش بینی می شود؟

در استان قزوین ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ زیتون وجود دارد که از این مقدار هفت هزار و ۱۰۰ هکتار بارور هستند.

از آنجا که امسال سال آور برای باغات زیتون استان قزوین به شمار می رود، پیش بینی می کنیم باغداران حدود ۳۰ هزار تن محصول از باغ های خود برداشت کنند.

استان قزوین رتبه دوم تولید زیتون در کشور را داراست و در سال های اخیر تلاش شده تا با توسعه باغات این محصول در اراضی شیب دار منطقه طارم سفلی در کنار اصلاح و جوان سازی باغات و ایجاد باغات متراکم و فوق تراکم تولید این محصول استراتژیک که از فواید بالای غذایی نیز برخوردار است را افزایش دهیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha