۲۷ درصد گونه‌های دوزیستان ایران در کردستان شناسایی شده است

سنندج- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: ۶ گونه از ۲۲ گونه دوزیستان ایران و به عبارتی معادل ۲۷ درصد از انواع دوزیستان کشور در این استان هم شناسایی شده است.

فریبا رضائی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه اقلیم استان کردستان دارای ۲ نوع آب وهوای مرطوب در سمت غرب وسرد و خشک در شرق استان است، اظهار داشت: بنابراین ۲ جامعه جنگلی و استپی و نیمه استپی در این استان شکل یافته و بر همین اساس تنوع گونه‌ای چشمگیری داشته و اکوسیستم‌های متنوعی در آن بوجود آمده است.

وی اضافه کرد: این استان به دلیل قرار گیری در بخش شمالی رشته کوه زاگرس و مجاورت با بخش‌های اکوزون آناتولی یکی از مطلوبترین و متنوع‌ترین زیستگاه‌های دوزیستان ایران به شمار می‌رود.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان با اعلام اینکه ۶ گونه از ۲۲ گونه دوزیستان ایران در این ناحیه رویشی تا کنون شناسایی شده است، گفت: سمندر خال زرد کردستانی و سمندر آتشین از مهمترین گونه های شناسایی شده در این استان  محسوب می‌شود.

رضائی با اعلام اینکه در استان بیش از ۲۸۲ گونه پرنده، ۳۱ گونه پستاندار، ۲۳ گونه خزنده، ۱۵ گونه ماهی، ۶ گونه دوزیست تا کنون شناسایی شده است،اضافه کرد: در این میان گونه‌هایی مانند خرس قهوه ای،پلنگ ،  سمندر خال‌زرد، سمندر آتشین  کردستانی و میش مرغ در زمره گونه‌های حمایت شده هستند و سیاه گوش در زمره گونه در خطر انقراض قرار دارند. 

۲۶ درصد تنوع گونه‌های گیاهی ایران در کردستان است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان به تنوع گونه های گیاهی استان اشاره کرد و گفت: با ۱۱۵ خانواده، ۶۶۰ جنس و تعداد یک هزار و ۷۵۰گونه حدود ۲۶ درصد از کل تنوع گونه های گیاهی ایران را به خود اختصاص داده است.

رضائی با بیان اینکه تعداد گونه­‌های گیاهی شناسایی شده اندمیک(بومی) استان ۳۵۰ گونه است، اضافه کرد: حدود ۲۰ درصد کل گونه های بومی ایران را به خود اختصاص داده است و از این تعداد ۶۰ گونه به عنوان رکورد در استان شناسایی شده و در هیچ جای دیگری از دنیا گزارش نشده است.

وی تاکید کرد: تعداد ۶۲۰ گونه از گیاهان استان دارای ارزش داروئی هستند که از این میان ۲۸۰ گونه در گروه گیاهان آسیب پذیر و در معرض خطر کاهش و نابودی هستند.

به گزارش ایرنا سمندر کردستانی از راسته دوزیستان دم دار و خانواده سالاماندریده (سمندرها) بوده که از این جنس (Neurergus) سه گونه در ایران وجود دارد و این گونه در لیست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در دسته به شدت در معرض خطر انقراض طبقه بندی شده است.

این گونه دارای سر پهن، طول سر با عرض آن تقریباً برابر، پوزه گرد، چشم‌های برجسته، بدن و دم قوی، فاقد تاج پشتی و به رنگ سیاه براق همراه با لکه‌های زرد رنگ روشن به اشکال حلقه ایی، قلابی و نیم دایره است و خال های زرد این گونه به طور غیر منظم در پشت بدن قرار دارند.

در سال‌های اخیر عمده‌ترین تهدیدها شامل خشکسالی، گرمایش جهانی، آلودگی آب توسط کودهای شیمیایی، سموم کشاورزی، تخریب و تغییر وضعیت چشمه‌ها و برکه‌هایی است که برای مصارف کشاورزی و دامداری توسط روستاییان، کشاورزان و دامداران صورت می‌گیرد.

استان کردستان دارای چهار منطقه حفاظت شده و یک پناهگاه حیات وحش شامل منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار، پناهگاه حیات وحش زریبار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصر به فردترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =