ضرورت حفظ فاصله فیزیکی با وجود استفاده از ماسک

تهران - ایرنا - فوق تخصص ریه با اشاره به تشدید شیوع کرونا در کشور تاکید کرد: فاصله فیزیکی دو متری علیرغم استفاده اشخاص از ماسک استاندارد همچنان باید حفظ شود.

حمید سهراب‌پور روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: با بروز علائم بیماری کووید۱۹ همچون تب، تنگی نفس و سرفه باید تست پی سی آر انجام شود. نتیجه مثبت آزمایش نیز مستلزم اسکن از ریه و آغاز درمان است.

وی ادامه داد: اغلب بیماران کووید۱۹ با درگیری ریه مواجه می‌شوند، اما بیماران با وضعیت شدید بیماری باید برای بستری به مراکز بهداشت و درمان مراجعه کنند.

سهراب‌پور تصریح کرد: بیماران خفیف اما با مصرف دارو، مایعات و استراحت در منزل بیماری را کنترل کرده و درمان خواهند شد.

فوق تخصص ریه و متخصص داخلی یادآور شد: در انتقال این بیماری تنفسی کیفیت ماسک از اهمیت بالایی برخوردار است، اما فاصله فیزیکی هم باید حفظ شود. به هنگام گفت وگو علیرغم استفاده از ماسک، عطسه و سرفه ناگهانی احتمال انتقال آلودگی را افزایش می‌دهد.

۵ درصد از بهبودیافتگان کرونا به فیبروز ریه (سخت شدن ریه) مبتلا می‌شوند

وی با اشاره به بهبودیافتگان کرونا نیز گفت: برخی بهبودیافتگان کرونا که مشکلات ریوی شدیدی را تجربه می‌کنند، به فیبروز ریه (سخت شدن و سفت شدن ریه) مبتلا می‌شوند که براساس مشاهدات تقریبا معادل پنج درصد بیماران است.

(فیبروز ریه به مفهوم تشکیل بافت فیبروز در ریه است که با علائم بالینی کوتاهی تنفس، سرفه مزمن، تنگی نفس، خستگی، بی‌اشتهایی و کاهش وزن، کاهش توان تأمین اکسیژن بدن، تغییرات کدورتی در عکس رادیوگرافی و تغییرات عملکرد در تست‌های ریوی همراه است.)

وی خاطرنشان کرد: ریه اغلب بیماران کرونا پس از بهبود به حالت عادی بازگشته، اما شماری از بیماران در درازمدت احساس خستگی، کمبود اکسیژن و تنگی نفس را تجربه می‌کنند.

سهراب‌پور همچنین با بیان اینکه استنشاق هوای پاک، عدم مصرف دخانیات و الکل نیز برای تقویت ریه در این ایام ضروری است، گفت: تسریع در روند واکسیناسیون هم از شدت شیوع بیماری جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا از ابتدای شیوع (اسفند ۹۸) تاکنون حدود ۱۳۲ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۸۶۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است که بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به این ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش این ویروس نیز در انگلستان، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

ویروس جهش یافته کرونا اوایل بهمن سال گذشته در انگلیس مشاهده شد و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۶ بهمن ماه از شناسایی اولین مورد ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران خبر داد.

وی همچنین ۲۵ بهمن سال گذشته با بیان اینکه ویروس کرونای انگلیسی در کشور چرخیده است، گفت: ‌روزهای سختی در انتظار ما بوده و باید خود را آماده کنیم.

با وجود افت محسوس تلفات کرونا در پی رعایت پروتکل های بهداشتی پیش از آغاز سال جدید، اما سفرهای نوروزی که برخلاف توصیه های ستاد ملی مقابله با کرونا صورت پذیرفت، و موج چهارم کرونا بار دیگر وضعیت کشور را به شرایط قرمز کرونایی بازگرداند و از اوایل هفته دوم فروردین تلفات کرونا سه رقمی شد.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران ۶۷ هزار و ۱۳۰ نفر از هموطنان جان خود را از دست داد ه اند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۴۰ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.  

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت،  بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha