ایجاد نظام علوم آزمایشگاهی، خواسته نیروهای این حوزه در استان یزد است

یزد- ایرنا- تست و آزمایش روی خون‌های آلوده، ویروس‌های کشنده، ادرار و مدفوع، میکروب، قارچ، انگل، مواد شیمیایی و پرتوهای مختلف، کار نیروهای آزمایشگاهی است، کاری که عملا ماهیت سخت و زیان‌آور دارد، ولی تا امروز از حقوق و مزایای کارهای سخت و زیان‌آور محروم بوده‌اند.

نیروهای آزمایشگاهی تشخیص طب، ساعت‌ها در اتاق‌های دربسته با نمونه‌های حاوی بیماری‌های خطرناک سروکار دارند، یک لحظه غفلت یا خستگی کافی است تا به بیماری ناعلاجی دچار شوند؛گمنامانی که هر ساله تعدادی از آنها به بیماری‌های مختلف و خطرناکی چون سل و هپاتیت مبتلا می‌شوند و حتی برخی از آنها جانشان را از دست می‌دهند، درحالی‌که هیچ حمایتی از آنها صورت نمی‌گیرد.

شاغلین و پرسنل آزمایشگاه‌های طبی به‌عنوان یکی از گروه‌های فعال و تأثیرگذار حوزه سلامت، حالا چند سالی می‌شود که علاوه بر مخاطراتی که سلامتی و جانشان را تهدید می‌کند، با مشکلات دیگری هم دست به گریبانند.

رشته آزمایشگاهی در اوایل دهه ٦٠ به منظور گسترش علوم آزمایشگاهی در کشور راه‌اندازی شد؛این رشته هرچند عمر کوتاهی داشت اما در همان زمان کوتاه موفق شد، ‌یکهزار و ٥٠٠ نفر دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی را برای نظام سلامت کشور تربیت کند؛ افرادی که بیشتر آنها درحال حاضر مسئول فنی آزمایشگاه‌های طبی هستند و البته نگران آینده شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته.

آنها برای بهبود شرایط این حرفه خواسته‌هایی دارند؛ درخواست‌هایی که برخی از آنها ‌به‌رغم حمایت و تأیید مسوولان ذیربط تاکنون به نتیجه نرسیده است.

در استان یزد هم نیروهای آزمایشگاهی گله هایی دارند، گله از اینکه در بخش بهداشت و درمان استان، کمتر دیده می شوند؛ به بهانه ۳۰ فروردین ماه روز علوم آزمایشگاهی پای درد دل تعدادی از این عزیزان نشستیم تا از مشکلات این حرفه و خواسته های خود بگویند.

مسوول آزمایشگاه بیمارستان شهید رهنمون یزد از ایجاد نظام علوم آزمایشگاهی همچون دیگر بخش هایی که از این نظام برخوردار هستند بعنوان یکی از خواسته های اصلی نیروهای آزمایشگاهی یاد کرد.

"سید منصور سالار" به ایرنا گفت: ایجاد نظام ازمایشگاهی می تواند بسیاری از مشکلات این حوزه را رفع و خواسته های نیروهای آن را محقق سازد.

وی تاکید کرد: ایجاد دکترای علوم آزمایشگاهی از دیگر خواسته های نیروهای این حوزه در استان است، رشته ای که قبلا دایر بود اما اکنون خبری از آن نیست.

وی گنجاندن روز علوم آزمایشگاهی در تقویم رسمی کشور را دیگر خواسته همکاران خود اعلام کرد.

دیگر نیروی آزمایشگاهی یزد هم به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه در روز علوم ازمایشگاهی، آن طور که شایسته است از نیروهای این حوزه تجلیل نمی شود.

امید رضا قزوینی افزود: در روزهایی مانند روز پزشک و پرستار و حتی ماما، از نیروهای فعال در این حوزه ها به نحو احسن تجلیل می شود اما در حوزه کاری ما از این خبرها نیست.

وی از سختی کار آزمایشگاهی هم گفت و اضافه کرد: بچه های این بخش امیدوارند بتوانند با ۲۵ سال خدمت، بازنشسته شوند.

یکی دیگر از نیروهای آزمایشگاهی استان هم به وضعیت نیروهای شرکتی علوم آزمایشگاهی اشاره کرد و گفت: مزایایی مثل فوق العاده های ویژه به این گروه تعلق نمی گیرد.

فاطمه ملک ثابت اضافه کرد: نیروهای شرکتی منتظر مشخص شدن تکلیف وضعیت خود هستند و امیدوارند شرایطی فراهم شود تا بتوانند پیمانی شوند.

وی کم بودن حقوق و مزایا نیروهای ازمایشگاهی در بخش های خصوصی را دیگر مشکلات این نیروها در استان اعلام کرد که خواستار افزایش مزایا و حقوق خود هستند.

مدیر اداره امور آزمایشگاه‌های معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد هم در گفت و گو با ایرنا از وجود دانش آموختگان بیکار بعنوان یکی از مشکلات اصلی حوزه آزمایشگاههای تشخیص طبی در این استان یاد کرد.

دکتر "جواد زوار رضا" بدون اشاره به تعداد دانش آموختگان بیکار این بخش افزود: در حال حاضر جذب این افراد در مراکز آزمایشگاهی دولتی و خصوصی امکان پذیر نیست.

وی اظهار داشـت: سال گذشته حدود ۶۰ نفر نیرو در آزمایشگاههای استان جذب شدند که ۴۰ نفر  آنها استخدام رسمی و ۲۰ نفر هم به صورت قراردادی مشغول به کار شدند. 

وی از دیگر درخواست های این حوزه را ایجاد نظام آزمایشگاهی همچون نظام پرستاری اعلام کرد و گفت: لازم است روز علوم ازمایشگاهی در تقویم رسمی کشور هم گنجانده شود.

وی مجموع تعداد آزمایشگاههای استان را ۱۶۲ مورد بیان کرد که ۹۲ مورد آن در حوزه درمان و ۷۰ آزمایشگاه هم در مراکز بهداشتی فعالیت می کنند، ۵۳ مورد آنها خصوصی و هشت آزمایشگاه هم متعلق به ارگان ها است.

زوار رضا اضافه کرد: ۶۵۶ نیرو در آزمایشگاههای تشخیص طبی استان یزد فعالیت دارند که ۳۳۰ نفر در بخش خصوصی، ۲۶۲ نفر در بخش های دولتی  و ۶۳ نفر هم در حوزه تامین اجتماعی هستند.

وی افزود: ۲۰ تا ۳۰ درصد از ۲۶۲ نیروی دولتی این بخش قراردادی هستند که تلاش می کنیم آنها را هم تغییر وضعیت کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha