کرمانشاه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها آماده می‌شود

کرمانشاه - ایرنا - دبیر ستاد انتخابات کرمانشاه با اشاره به اعلام برنامه روز شمار انتخابات ریاست جمهوری و شوراها از سوی وزارت کشور، گفت: در حال فراهم کردن شرایط برگزاری این رخداد بزرگ سیاسی در استان هستیم.

به گزارش ایرنا، «جلیل بالایی» روز دوشنبه در نشستی خبری که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: ۲۱ اردیبهشت نام نویسی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به صورت رسمی آغاز می‌شود و افراد متقاضی باید به صورت حضوری در محل وزارت کشور حاضر شوند.

وی با بیان اینکه اسامی نامزدها از پنجم خرداد به صورت رسمی اعلام می‌شود، افزود: در انتخابات ریاست جمهوری امسال ۲۰ روز بازه زمانی برای تبلیغات در نظر گرفته شده که از هفتم خرداد تا ۲۴ ساعت قبل از روز برگزاری انتخابات (۲۸ خرداد) ادامه دارد.

شوراهای شهر و روستا

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه در بخش دیگری به نام نویسی ۱۰ هزار و ۵۴ نفر برای حضور در شوراهای شهر و روستا در این استان اشاره کرد و گفت: از این آمار یک هزار و ۱۱۰ نفر داوطلب حضور در شوراهای شهر شدند.

بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان کرمانشاه این دوره از انتخابات در ۳۴ حوزه شهری و یک هزار و ۷۷۷ روستا و تیره عشایری استان برگزار می‌شود.

بالایی در رابطه با انتخابات شوراهای شهر در استان تاکید کرد: هیات‌های اجرایی انتخابات کار تایید صلاحیت داوطلبان نام نویسی کرده برای شوراهای شهر را به پایان رساندند و لیست افراد رد و تایید صلاحیت شده را در اختیار هیات های نظارت قرار دادند.

وی یادآور شد: در مجموع یک هزار و ۱۱۰ نفر برای حضور در ششمین دوره شورای شهرهای استان نام نویسی کردند که از این تعداد ۳۶ نفر انصراف دادند و ۶ درصد نیز رد صلاحیت شدند.

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه افزود: هیات‌های نظارت در نهایت روز هشتم اردیبهشت ماه نتیجه نهایی را به نامزدها اعلام می‌کنند و پس از آن نیز داوطلبان رد صلاحیت شده چهار روز برای اعتراض زمان دارند.

بالایی همچنین با اشاره به اینکه هشت هزار و ۹۴۴ نفر برای حضور در شوراهای روستا و تیره‌های عشایری نامزد شده‌اند، گفت: از این آمار ۵۴۴ نفر زن هستند که نسبت به دور قبل رشد ۲ برابری را نشان می‌دهد.

به گفته وی، بیش از ۲۰ درصد داوطلبان شوراهای روستاها دارای مدرک ‌تحصیلی متوسطه به بالا هستند و ۷۴ درصد کمتر از ۵۰ سال سن دارند.

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه توضیح داد: هیات‌های اجرایی انتخابات شوراهای روستا برای تایید صلاحیت داوطلبان، به غیر از موارد خاص نیازی به استعلام از مراجعه چهارگانه ندارند.

به گفته بالایی، هیات‌های اجرایی انتخابات شوراهای روستاها دوم خرداد نتیجه نهایی تایید صلاحیت ها را به داوطلبان اعلام خواهند کرد.

انتخابات تمام الکترونیک در شهر کرمانشاه

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه اعلام کرد: بر اساس تصمیم وزارت کشور انتخابات شورای اسلامی شهر کرمانشاه همزمان با هشت کلانشهر دیگر به صورت کاملا الکترونیک برگزار می‌شود.

بالایی ادامه داد: در این روش افراد زمان ورود به شعب اخذ رای از طریق کد ملی خود احراض هویت شده سپس از طریق دستگاهی که در شعب قرار دارد داوطلب مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند.

به گزارش ایرنا، بر اساس برآوردهایی که تاکنون انجام شده است، یک هزار و ۲۸۰ شعبه ثابت و ۸۵۸ شعبه سیار در سطح استان آرای مردم برای انتخابات ریاست جمهوری را جمع آوری می کنند.

۲ هزار و ۳۲۶ صندوق رای نیز کار جمع آوری آرای مردم برای انتخابات شوراهای شهر و روستا را بر عهده دارند که از این آمار یک هزار و ۴۵۸ شعبه ثابت و مابقی سیار هستند.

این استان ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha