۳۰ فروردین‌ماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

استانها- ایرنا - طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اغلب شهرهای کشورمان با موج سهمگین ویروس کرونا مواجه شده و بر اساس آخرین آمار اعلام شده با فوت ۳۹۸ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۷ هزار و ۱۳۰ نفر رسید.

این ویروس هزار چهره علاوه بر ایجاد مشکلات متعدد و تاثیر نامطلوب در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، بسیاری از خانواده ها را داغدار کرده است و اینک تا واکسیناسیون عمومی تنها راه مقابله و پیشگیری از ابتلا به این ویروس، رعایت پروتکل های بهداشتی، به خصوص پرهیز از تجمعات و دورهمی ها، رعایت فاصله های اجتماعی و زدن ماسک است. 

موج چهارم کرونا بار دیگر در سایه بی‌توجهی و نادیده گرفتن پروتکل‌های بهداشتی اتفاق افتاده و سبب شده است تا بیشتر استانها و شهرهای مختلف کشور از نظر رنگ‌بندی قرمز شوند و محدودیت‌هایی را برای مردم، کسب و کارها ، فعالیت‌های فرهنگی به دنبال داشته باشد.

 ابر سیاه کرونا همچنان با استفاده از فرصت عادی انگاری شرایط از سوی مردم، بر آسمان شهر خوش رقصی می‌کند و آمار ابتلا و مرگ و میر کرونایی را روزانه با شیب تندی رشد می دهد بطوریکه متولیان بهداشت و درمان با نگرانی، تداوم این روند را موجب خارج شدن شرایط از کنترل و بروز بحران اعلام می‌کنند.

آغاز تزریق یک میلیون دوز واکسن کرونا از امروز

امروز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد : یک میلیون دوز واکسن کرونا را که قرار بود قبل از عید برسد، اما با تاخیر در نیمه دوم فروردین ۱۴۰۰ دریافت کردیم، به سرعت توزیع کرده و از امروز به صورت گسترده این واکسیناسیون انجام می‌شود و تا آخر هفته و اوایل هفته آینده یک میلیون نفر را واکسینه خواهیم کرد.

 سعید نمکی روز دوشنبه در حاشیه نشست بلند پایه مجمع سیاستگذاری هلسینکی با محوریت تقویت همکاری‌های کشورهای اروپایی، خلیج فارس، مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در حوزه پاندمی کووید ۱۹ و در یک ارتباط زنده تلویزیونی افزود: بحث واکسن کووید ۱۹ امروز در جهان یک بحث جدی است و خوشبختانه ما از روز اولی که بحث ساخت واکسن در جهان مطرح شد، گام‌های موثری را در این زمینه برداشتیم. می‌دانستیم که واکسن فقط یک کالای بهداشتی و پیشگیرانه  نیست، بلکه واکسن کووید ۱۹ برای جهان یک حربه سیاسی است.

به گفته وی توزیع ناعادلانه واکسن‌های کووید ۱۹ روی زشت دنیای ناعادلانه ما را نشان داد، به طوری که تقریباً ۸۰ درصد واکسن‌های تزریقی در ۱۰ کشور پیشرفته است، در حالی که ۱۸ کشور با درآمد پایین و متوسط هنوز واکسنی دریافت نکرده‌اند.

وی ادامه داد: امروز من با خشنودی اعلام می دارم که با وجود همه محدودیت ها، تحریم های یک جانبه غیرقانونی علیه مردم من و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها، ما موفق به تولید ملی همه نیازها برای مبارزه با کووید ۱۹ از جمله لوازم حفاظت شخصی، کیت های آزمایش، تجهیزات، دستگاه های پزشکی، داروها و از همه مهمتر شش پلتفرم واکسن کاملاً بومی، چهار قرارداد تولید و تولید مشترک، شدیم و این محصولات بومی در واکسیناسیون انبوه در ماه های آینده استفاده خواهند شد.

آخرین وضعیت بیماران کرونایی در استان‌ها

درباره آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان‌ها، شیوع کرونا در استان اردبیل همچنان در مسیر فزاینده قرار دارد به طوری که در شبانه روز گذشته، ۹ نفر به علت ابتلا به کووید ۱۹ جان باختند و مجموع فوتی‌های کرونا در این استان نیز به یک هزار و ۵۲۸ نفر رسید.

 با وجود افزایش شمار جان‌باختگان پس از پنج ماه به ۹ نفر، آمار مبتلایان و بستری‌های همزمان در چند روز اخیر به صورت جزئی در حال کاهش بوده و همزمان شمار افراد بهبود یافته نیز در حال افزایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: در شبانه روز گذشته با ترخیص ۹۵ نفر از مبتلایان بستری، مجموع افراد تحت درمان در مراکز درمانی استان با کاهش ۳۵ نفری نسبت به بالاترین آمار در سه روز پیش، به ۵۵۰ نفر رسید.

دکتر شهرام حبیب‌زاده با اشاره به بستری شدن ۹۰ فرد جدید مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی استان اردبیل افزود: این آمار نیز نسبت به بالاترین رکورد ثبت شده در استان در سه روز پیش ۳۰ نفر کاهش داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل سرعت و سطح موج چهارم شیوع کرونا در این استان را نسبت به موج‌های اول، دوم و سوم بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: در یک هفته اخیر آمار مبتلایان جدید و شمار بستری همزمان افراد مبتلا به کرونا در این استان بیش از چهار برابر شده و رکوردهای جدیدی به ثبت رسیده است.

وی همچنین افزایش شمار مبتلایان کرونای بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان به ۸۳ نفر را نگران کننده خواند و گفت: هم‌اکنون حدود ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی استان در بخش دولتی و خصوصی به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.

دکتر حبیب زاده همچنین، بستری شدن دو برابری و سرعت انتقال و سرایت بالا را شاخصه اصلی ویروس کرونای انگلیسی شایع شده در استان اردبیل عنوان و اظهار کرد: به علت گسترده بودن حجم مراجعه بیماران به مراکز درمانی، وضعیت استان حاد و نگران کننده است.

خبر دیگر اینکه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به سیر صعودی ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن در آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: شمار فوتی‌های رورانه کرونا در استان از ۲۰ نفر فراتر رفته است.

عباسعلی درستی افزود: تعداد بستری های کرونا در آذربایجان شرقی از حدود ۴۰۰ نفر در اوایل امسال به یکهزارو ۵۰۰ نفر افزایش یافته که نشان دهنده افزایش حدود چهار برابری است

وی یادآوری کرد: اوایل سال جاری تعداد فوتی های کرونا در آذربایجان شرقی نیز یکی دو نفر بود نفر بود که وضعیت فعلی نشان دهنده افزایش ۱۰ برابری این رقم است.

وی با بیان اینکه آمار کرونا در بخش ابتلا، بستری و فوتی در آذربایجان شرقی همچنان صعودی است، اضافه کرد: تعداد بستری های بد حال کرونایی استان به ۱۳۰ نفر رسیده که فوق العاده خطرناک بوده و احتمال فوت این عزیزان بالاست.

از زاهدان خبر رسیده که رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۱۴۳ مورد جدید، تعداد مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان به ۳۰ هزار و ۴۵۰ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهارداشت: هم‌اینک ۱۳۸ بیمار حاد تنفسی و ۶۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

وی شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان را یکهزار و ۲۱۹ نفر اعلام کرد.

هاشمی گفت: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان نیز در حال افزایش است و این نوع از ویروس تقریبا جایگزین نوع قبلی شده بطوری که ۷۰ درصد موارد ابتلا در سطح استان را شامل می‌شود.

از سوی دیگر معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه ظرفیت تخت‌های آی سی یو بیمارستان های این استان کاملا پر شده است گفـت: افزون بر ۲ هزار بیمار کرونایی در بیمارستان‌های خوزستان بستری هستند.

دکتر فرهاد سلطانی اظهار داشت: در حال حاضر یک هزار و ۵۶۰ بیمار در بخش های عادی و ۴۶۰ بیمار در بخش آی سی یو بیمارستان های خوزستان تحت مراقبت می باشند.

وی افزود: در حال حاضر با شرایط بحرانی و نگران کننده ای خصوصا در برخی از شهرستان های شمالی خوزستان رو به رو هستیم لذا انتظار داریم مردم رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: روند بیماری در اهواز در چند روز گذشته ثابت بوده ولی در سایر شهرستان ها شرایط خوبی نداریم و در وضعیت قرمز به سر می بریم.

در حال حاضر ۱۶ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی و هشت شهرستان نارنجی هستند.

همچنین سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در مراکز درمانی گفت: در حال حاضر ۶۰۰ فرد مبتلا به این ویروس در بیمارستان های ۱۰ شهرستان استان بستری هستند.

سید ابراهیم سلمانی افزود: همچنان پذیرش بیماران در بیمارستان های استان در یک شبانه روز سه رقمی است  و در حال حاضر ، ۹۴ نفر به دلیل وخامت حال در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند. 

سلمانی بدون اشاره به تعداد افراد متوفی در ۲۴ ساعت گذشته اظهارکرد: در شبانه روز گذشته، ۱۶۴ فرد  مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان پذیرش شدند.

هم اکنون وضعیت هشت شهرستان از ۱۰ شهرستان استان یزد در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد. 

طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان میزان بستری‌های کرونایی استان ۱۰ برابر شده است که این آمار شدت بیماری را نشان می‌دهد بطوریکه در موج‌های قبلی چنین شرایطی را تجربه نکرده بودیم.

فتح الله حقیقی با اشاره به وضعیت کرونایی استان افزود: در زمان حاضر به تدریج عوارض عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و عادی انگاری زنجانی ها در بستری و موارد سرپایی نمود یافته که این روند طی روزهای آینده شدت بیشتری خواهد داشت.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نتیجه اعمال محدودیت‌ها ۱۰ تا ۱۴ روز بعد مشخص می‌شود و در زمان حاضر در بهترین شرایط رعایت پروتکل‌ها در استان ۷۵ تا ۸۰ درصد است که برای عبور از پیک چهارم کرونا باید این مهم به بالای ۹۰ درصد برسد.

دکتر پرویز قزلباش با اشاره  به روند افزایشی تعداد بیماران در بخش های بستری‌ و سرپایی افزود: این روند با شیب بالا ادامه دارد درحدی که فقط ۲۴ ساعته ۱۷۳ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری شدند که از زمان شروع بیماری، بالاترین رکورد بستری‌ها را به خود اختصاص داده است.

در شهرستان ملایر نیز فرماندار ویژه ملایر گفت: با توجه به افزایش صعودی موارد مثبت و بستری کرونا در این شهرستان، ظرفیت سه بیمارستان امام حسین(ع)، مهر و تامین اجتماعی دکتر غرضی کاملا پر شده و نگران تداوم روند افزایشی تعداد مبتلایان و بیماران بستری در این شهرستان هستیم.

«قدرت الله ولدی» اظهار داشت: تکمیل ۱۰۰ درصد ظرفیت تخت‌های بیمارستانی ملایر زنگ هشدار است که باید شهروندان ملایری نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجرای دقیق محدودیت‌های کرونایی دقت نظر و حساسیت بالایی داشته باشند.

وی افزود: با وجود تکمیل ظرفیت تخت‌های بیمارستانی ملایر، کمبود امکانات و تجهیزات در حوزه بهداشت و درمان و به‌ویژه دستگاه‌های اکسیژن‌ساز در مراکز درمانی شهرستان نداریم.

فرماندار ویژه ملایر با اشاره به قرار گرفتن این شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی، تصریح کرد: در شرایط خطرناک و سختی که امروز از نظر شیوع ویروس کرونا در پیک چهارم قرار گرفته‌ایم، نیاز به همراهی بیشتر مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک داریم.

تمامی شهرستان های استان همدان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، روز گذشته ۱۸ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در استان همدان جان خود را از دست دادند.

در مراغه هم رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مراغه با اشاره به افزایش روزافزون تعداد بیماران کرونایی بدحال، گفت: ۱۲۷ بیمار کرونایی در بیمارستان امیرالمومنین(ع) مراغه بستری هستند که از این تعداد ۲۱ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند و وضعیت هفت نفر از آنان وخیم است.

اصغر تنومند به روند افزایشی تعداد بستری‌ها در مراغه اشاره کرد و اظهار داشت: تقریبا ظرفیت بخش‌های بیمارستان امیرالمومنین(ع) تکمیل شده و هر لحظه به تعداد بیماران بدحال و مبتلا به کووید ۱۹ افزوده می‌شود.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت افزایش آمار بیماران شناسایی، بستری و فوتی کووید ۱۹ در شهرستان، بیان کرد: پیش‌بینی‌های لازم برای پذیرش بیماران در سایر بیمارستان‌های شهرستان انجام شده و علاوه بر ۱۶۰ تخت بیمارستان امیرالمومنین(ع)، ۶۰ تخت در بیمارستان سینا و ۳۰ تخت در بیمارستان شهید دکتربهشتی در نظر گرفته شده است.

از استان بوشهر خبر رسیده که دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر گفت: در یک هفته اخیر فروردین ماه ۲۸ نفر در این استان براثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که در مقایسه با آمار مرگ و میر در اسفند ماه سال گذشته افزایش چهار برابری نشان می‌دهد.

 دکتر سعید کشمیری افزود: در اسفند سال گذشته در مجموع یکماه  ۲۹ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. همچنین شمار روزانه بیماران مبتلا به ویروس کرونا در استان بوشهر در یک هفته اخیر به ۲هزار و ۷۴۱ نفر رسیده این درحالی است که تعداد موارد مثبت در کل اسفند ماه سال گذشته یکهزار و ۹۸۶ نفر بوده است.

کشمیری با اشاره به جان باختن هشت نفر در روز گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا گفت: کل مبتلایان به ویروس کرونا در استان بوشهر تاکنون ۳۰ هزار نفر و شمار جان باختگان ناشی از این ویروس در این استان به ۹۵۲ نفر رسیده‌است.

خبر دیگر اینکه رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که با مرگ ۲۷ بیمار بدحال کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته، موج چهارم کرونا در این استان رکورد تازه ثبت کرد.

موج چهارم کرونا از حدود ۲۰ روز پیش در البرز آغاز شده که طی این مدت شمار فوتی های روزانه کمتر از ۲۰ نفر بوده است.

دکتر محمد فتحی گفت: با مرگ ۲۷ بیمار دیگر کووید ۱۹ شمار کل جانباختگان این بیماری در استان البرز به سه هزارو۲۰۳ نفر رسیده است.

اکنون استان البرز در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و بنا به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان روزانه بیش از چهار هزار بیمار کووید ۱۹ به صورت سرپایی به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

با توجه به شدت ابتلا به کووید ۱۹ بیش از ۵۰۰ تخت نقاهتگاهی و تعدادی مراکز درمانی صحرایی در استان البرز پیش بینی شده است.

بنا به گفته شاهدان عینی بیمارستان های استان البرز این روزها مملو از بیماران کووید ۱۹ بوده و ظرفیت تخت های بستری در حال تکمیل است.

از اصفهان خبر رسیده که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از پنج برابر شدن مرگ و میر ناشی از کرونا در این استان خبر داد و گفت: تعداد موارد فوتی کرونا روز دوشنبه به ۴۶ نفر رسید درحالیکه در یک ماه گذشته ۹ نفر بود.

آرش نجیمی افزود: آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان اصفهان با افزایش ناگهانی مواجه شد و از ۳۰ نفر در روز گذشته به ۴۶ نفر رسید و در یک روز ۵۰ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه از ۴۶ مورد فوت شده در استان اصفهان در شبانه روز گذشته ۲۶ مورد ابتلای قطعی به کرونا بود، اظهار داشت: تعداد موارد بستری بیماران دارای علائم کرونا در بیمارستان های استان نیز در روزهای اخیر افزایش چشمگیری یافته و به مرز آستانه تحمل بخش درمان نزدیک شده است.

بر اساس آخرین رنگ بندی همه گیری بیماری کووید ۱۹ همه شهرستان های استان اصفهان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند.

همچنین به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار شمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ واسعی سبزوار به ۲۱۰ نفر رسیده که به تناسب جمعیت این میزان ۲ برابر بیشتر از میانگین خراسان رضوی است.

دکتر علیرضا مسلم افزود: روند بستری بیماران کرونایی سبزوار همچنان صعودی است و به طور میانگین روزانه ۲۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بستری می شوند.

وی اضافه کرد: شمار بیماران کرونایی بستری سبزوار در دوره اوجگیری موج سوم حدود ۲۴۰ بیمار بود که هم اینک با بستری ۲۱۰ بیمار و ۳۰ بیمار مبتلا در مرحله درمان سرپایی، وضعیت شهرستان سبزوار مشابه آبان ماه سال گذشته شده است.

براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت کرونا اکنون در کرمانشاه اسلام آبادغرب، کنگاور، پاوه، سرپل ذهاب، گیلانغرب، صحنه، سنقر و کلیایی، هرسین، دالاهو و قصرشیرین در وضعیت قرمز، شهرهای جوانرود و روانسر در وضعیت نارنجی و ثلاث باباجانی نیز در وضعیت زرد قرار دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه روز دوشنبه از وارد شدن ۱۵ هزار و ۴۸۰ دوز واکسن جدید کرونا به استان خبر داد و گفت: در این دوره واکسیناسیون، اولویت تزریق با کادر بهداشت و درمان، سالمندان و جانبازان بالای ۵۰ درصد است که با دقت و صحت برای گروه‌های هدف انجام می شود.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه هم‌ اکنون ۸۴۵ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند، گفت: این تعداد نسبت به روز گذشته ۴۱ نفر افزایش یافته است.

همچنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مرکز درمان سرپایی بیماران کووید۱۹ استان از چهارشنبه هفته جاری در بیمارستان ارتش بجنورد راه‌اندازی می‌شود.

دکتر قاسم بیانی با بیان اینکه در روزهای اخیر برای ارائه خدمات درمانی بهتر، ظرفیت تخت ها افزایش یافته است، اظهار داشت: با توجه به افزایش بستری های مبتلایان به ویروس کرونا در استان برنامه ریزی های لازم برای درمان سرپایی بخشی از بیماران بستری که وضعیت بهتری را دارند، انجام شده است.

تزریق واکسن کرونا

خبر خوب اینکه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از وارد شدن ۱۵ هزار و ۴۸۰ دوز واکسن جدید کرونا به استان خبر داد و گفت: در این دوره واکسیناسیون، اولویت تزریق با کادر بهداشت و درمان، سالمندان و جانبازان بالای ۵۰ درصد است که با دقت و صحت برای گروه‌های هدف انجام می شود.

 دکتر «ابراهیم شکیبا» در نشست ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با دستور کار اصلی پوشش واکسیناسیون افزود: این واکسن تنها برای گروه‌های هدف براساس ابلاغ وزارت بهداشت تزریق می‌شود و با برنامه‌ریزی انجام شده کل واکسن های دریافتی تا پایان روز چهارشنبه این هفته تزریق خواهد شد.

وی گفت: تقسیم بندی توزیع سهمیه واکسن شهرستانها نیز انجام شده و برای ۱۴ شهرستان استان از فردا سه شنبه ۳۱ فروردین واکسن کرونا ارسال می شود و تزریق واکسن به پرسنل بیمارستان ها را نیز از فردا آغاز می کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پیشتر از ورود بیش از ۱۰ هزار دُز واکسن در پنج مرحله به استان خبر داده بود و اعلام کرد: این میزان واکسن به کادر درمان، پاکبانان، سالمندان در معرض آسیب و جانبازان تزریق شده است.

وی با بیان اینکه محموله اخیر وارد شده ساخت کشورهای هند و چین است، افزود: تاکنون در مجموع بیش از ۱۰ هزار دوز واکسن کرونا وارد استان شده است.

دکتر شکیبا ادامه داد: طبق برنامه ریزی های انجام شده واکسن کرونا در استان تا پایان امسال به همه افراد واجد شرایط نظیر پرسنل و کادر درمان، سالمندان، افراد در معرض آسیب و سایر اقشار تزریق می شود.

از قشم خبر رسیده که مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم اعلام کرد : همه کادر درمان قشم شامل بخش‌های دولتی و خصوصی ظرف ۲ هفته آینده واکسن کرونا را دریافت می‌کنند.

دکتر حمیدرضا بهزادی افزود: تاکنون ۶۰ درصد از کادر درمان شامل افرادی که با بیماران درگیر ویروس کرونا تماس مستقیم داشتند واکسن را دریافت کرده‌اند که طبق دستورالعمل ارسالی از ستاد مقابله با بیماری کرونا، در مرحله بعد باقی‌مانده کادر درمان نیز تزریق واکسن را انجام می‌دهند.

در همین رابطه نیز فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه بر اساس اعلام مسئولان بهداشتی از این هفته تعداد دوزهای واکسن کرونا برای ورود به استان گیلان به نسبت ماه های گذشته افزایش می یابد، گفت: بر این اساس جامعه هدف ما برای تزریق واکسن کرونا گسترده تر می شود.

 علی فتح اللهی افزود : به این ترتیب شیوه کار، مکان و مخاطبان برای تزریق واکسن کرونا نیز گسترده تر می شود لذا ضروری است تا همکاری های مناسب در این راستا انجام گیرد.

وی با تاکید بر اینکه سلامتی همکاران در ادارات برای ما مهم است، تصریح کرد: گزارش هایی مبنی بر عدم رعایت دستورالعمل های ستاد ملی کرونا در ادارات شهرستان رشت دریافت می شود از اینرو اکیپ هایی به ادارات اعزام می شوند.

بر اساس آخرین آمار  یک هزار  و ۶۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان گیلان بستری هستند و جزء رضوانشهر که در وضعیت نارنجی بیماری کووید ۱۹ قرار دارد، بقیه شهرستان های استان گیلان قرمز هستند.

بر اساس آخرین اطلاعات، تاکنون ۱۴ هزار و ۶۸۴ دوز واکسن کرونا در این استان به کادر درمان، سالمندان، پزشکان عضو سازمان نظام پزشکی، پاکبانان و معلولان در مراکز تحت نظارت بهزیستی استان تزریق شده است.

در مرحله بعد، ١٨ هزار و  ٣٣٠ دوز واکسن به زودی دریافت و برای کادر درمان بهداشت و درمان، جانبازان بالای ۵۰ درصد، اعضای نظام پزشکی و اورژانس استان تزریق می شود.

در تهران  مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران با بیان اینکه تزویق واکسن کرونا برای جانبازان ۵۰ تا٧٠درصد در حال انجام است، گفت: در مرحله اول واکسیناسیون برای جانبازان دوچشم نابینا، قطع دو عضو، قطع نخاع وپدر ومادر دوشهید به بالا انجام شد.

عبدالله مرتضوی افزود: از ١٥اسفندماه حدود ٢٥٣واکسن کرونا به بنیاد شهید شهرستانهای استان تهران - جدا از کلانشهر تهران- تعلق گرفت که در اختیار شبکه های بهداشت هر شهرستان گذاشته شد و تاکنون بیشتر جانبازان جامعه هدف واکسینه شده اند. درمرحله دوم حدود ۵۵۰ نفر که شامل گروه صعب العلاج هستند واکسینه می شوند.

به گفته مرتضوی بسته های بهداشتی که از طرق مختلف مانند بیمه دی، شرکت متد و سپاه پاسداران تهیه شده بود در بین تمامی جانبازان ۷۰ درصد، جانبازان شیمیایی و دارای مشکلات و بیماری های حاد و بعضی از والدین شهدا توزیع شده است.

در همین رابطه مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تحویل ۳۳ هزار دوز واکسن کرونا به این دانشگاه در قالب چهارمین محموله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد به نقل از دکتر محمد جعفر صادقی گزارش داد: در هر مرحله از ورود واکسن بنا بر اولویت بندیهای از پیش تعیین شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دوزهای واکسن توزیع می شود.

وی اضافه کرد: در این مرحله، واکسن کرونا بین همکاران نظام پزشکی، پزشکان بخش خصوصی، همکاران بهداشت و درمان، اورژانس و جانبازان بالای ۵۰ درصد توزیع می شود.

خبر دیگر اینکه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت:سه مرکز واکسیناسیون کرونا در شهر شیراز راه اندازی شد که به این ترتیب، ظرفیت واکسیناسیون پنج تا هفت هزار نفری در شیراز فراهم شده است.

 عبدالرسول همتی گفت: استان فارس از ابتدای امسال با واکسینه کردن گروه ‌های هدف از پیش تعیین شده، به عنوان استانی پیشرو در این زمینه مطرح شد و نشان داد که فارس نه تنها در امر درمان پیشرو است، بلکه توانسته در شرایط بحرانی علیه بیماری کووید۱۹، اقدامات خوبی انجام دهد.

وی با تاکید بر لزوم  سرعت بخشیدن به فرایند واکسیناسیون کووید۱۹، اضافه  کرد: واکسیناسیون باید با سرعت بالا، دقت زیاد و در نهایت تکریم و احترام برای گروه های هدف شامل کارکنان مراکز بهداشتی درمانی، کارکنان و کادر درمان بیمارستان ها، جانبازان، سالمندان و بیماران خاص انجام شود.

گزارش کرونایی استان‌ها

تاخت و تاز کرونا در مشهد در سایه نادیده گرفتن محدودیتها

عادی انگاری شرایط و ماندگاری ابر سیاه کرونا بر آسمان زنجان

بحران کرونا و هشدارهایی که اثر نمی‌کند

آخرین وضعیت کرونایی در کشور

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: ۲۴ هزار و ۳۴۶ بیمار جدید کرونا در شبانه روز گذشته شناسایی شد و با فوت ۳۹۸ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۷ هزار و ۱۳۰ نفر رسید.

براساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از دیروز تا امروز (۳۰ فروردین ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۴ هزار و ۳۴۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۹۰۱ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۲۶۱ هزار و ۴۳۵ نفر رسید. 

وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تا کنون یک میلیون و ۷۹۷ هزار و  ۳۱۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. چهار هزار و ۸۴۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و تا کنون ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۵۱۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش، هم اکنون ۲۵۷ شهرستان قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تا کنون ۴۱۶ هزار و ۸۴ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۳۴ هزار و ۴۷ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۵۵۰ هزار و ۱۳۱ دوز رسید.

به گزارش ایرنا، واکسیناسیون کرونا در کشورهایی که تزریق واکسن به شهروندان خود را به سرعت انجام داده اند، موثر بوده به طوری که انگلستان با سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون کرونا توانسته است آمار مرگ های بالای هزار نفر را به حدود ۳۰ نفر در روز کاهش دهد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۴۲ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha