۳۰۰ طرح مرمتی تا پایان دولت دوازدهم آماده بهره‌برداری می‌شود

تهران- ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از پایان طرح مرمت و بهره‌برداری ۳۰۰ بنا و افتتاح آن‌ها تا پایان دولت دوازدهم خبر داد.

به‌ گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، محمدحسن طالبیان در نشست مجازی با معاونان میراث‌فرهنگی استان‌های سراسر کشور به‌مناسبت بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی و با حضور مدیرکل بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی و معاونان میراث فرهنگی استان ها، به تشریح موضوع انتخابی امسال ایکوموس (شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی) با عنوان گذشته های پیچیده، آینده‌های گوناگون پرداخت و گفت: در این شعار ارزش‌های دوران مختلف، تنوع و گوناگونی میراث‌فرهنگی، حفاظت از آن با بررسی نقادانه گذشته به میزانی که ساختن آینده به آن وابسته بوده مورد تأکید قرار گرفته است.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به این‌که توجه و اهمیت به موضوع انتخابی ایکوموس با تأکید بر ارزش‌های دوران مختلف طی سال‌های اخیر و با تنوع ثبت در فهرست آثار ملی کشور در قالب میراث صنعتی، میراث معاصر مدرن، میراث دفاع مقدس، میراث ناملموس خوراک، آداب، سنت‌های شفاهی، هنرهای اجرایی و نمایشی خود را نشان داده است، افزود: تنوع آثار ثبت شده بیانگر ثروت و غنای بی‌نظیر هویتی فرهنگی ایران اسلامی از جنبه‌های گوناگون است که نیازمند توجه بیشتر و حفاظت و صیانت آنها با مشارکت آحاد جامعه است.

معاون میراث‌فرهنگی کشور با تأکید بر این‌که تمام بناها و یادمان‌های تاریخی فارغ از پیشینه و تفاسیر گوناگون دارای اهمیت حفاظت و نگهداری برای آیندگان است به حضور ارزیابان ایکوموس برای بازدید میدانی از پرونده کاروانسراهای ایرانی اشاره و اظهار کرد: ۲۴ استان در پرونده ۵۶ کاروانسرای ایران که به یونسکو برای ثبت جهانی ارائه شده، مشارکت دارند و ضروری است استان‌های یاد شده در سامان‌دهی مسیرهای منتهی به این آثار و معرفی آن نهایت تلاش را داشته باشند.

او رویکرد و مشارکت رو به افزایش بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در امر مرمت را مهم توصیف کرد و ادامه داد: با حضور آگاهانه هر چه بیشتر مردم حفاظت از آثار تاریخی در سطح گسترده‌تری و با حضور آحاد مردم امکان‌پذیر خواهد بود.

اختصاص بیش از ۵ هزار میلیارد ریال از اعتبارات ناکارآمد شهری به بافت‌های تاریخی

سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی کشور در این نشست با توجه به موضوع کمبود اعتبار بافت‌های تاریخی که از سوی معاونان میراث‌فرهنگی مطرح شد، گفت: مبلغ ۵هزار میلیارد ریال در بودجه کشور از اعتبارات ناکارآمد شهری به بافت‌های تاریخی با اولویت‌گذاری و نظارت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اختصاص پیدا کرده که مدیران‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌هایی که دارای بافت‌های تاریخی هستند، می‌توانند با مکاتبه با استانداری‌ها، ستاد بازآفرینی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گنجاندن اعتبار برای بافت‌های تاریخی در بودجه ۱۴۰۰ را درخواست کنند.

در این نشست معاونان میراث فرهنگی ۳۱ استان با بیان اقدامات و فعالیت‌های انجام شده و تشریح نقاط ضعف و قوت چالش‌ها و مشکلات موجود در استان را با مدیرکل بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی در میان گذاشتند.

مشارکت بخش خصوصی، کارگاه‌های فعال مرمتی، دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها، تعیین حرایم، جلسات هم‌اندیشی و اقدامات مشترک برخی استان‌ها با شهرداری‌ها و ادارات‌کل اوقاف، کمبود اعتبارات، کمبود نیروی متخصص مرمت در برخی استان‌ها، کمبود نیروی یگان حفاظت، مشکلات وجود محوطه‌های تاریخی در دل روستاها و محل سکونت روستاییان، نبود ضوابط اختصاصی برخی بافت‌های تاریخی، مشکلات عمل به ماده ۹۸ از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی، کمبود پیمانکاران متخصص مرمت و ... از جمله موارد اعلامی از سوی معاونان میراث‌فرهنگی در این نشست مجازی بود.

به گزارش ایرنا، هجدهم آوریل برابر با ۲۹ فروردین‌ به عنوان روز جهانی بناها و یادمان‌ها نام‌گذاری شده است. انتخاب این روز بنا به پیشنهاد شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی ( ایکوموس) در سال ۱۹۸۲ از سوی یونسکو مورد تایید قرار گرفته است.
هدف از گرامیداشت روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی، تشویق افراد و جوامع محلی به آگاهی افزایی در مورد اهمیت و گوناگونی میراث‌فرهنگی و جلب مساعی همگان در حمایت، حفاظت و جلب توجه نسبت به آسیب‌پذیری این یادگاران با ارزش گذشته است که نقش اساسی در هویت فرهنگی‌تاریخی هر جامعه و کشوری ایفا می‌کند.
این شورا همه ساله موضوع محوری مورد اتفاق کمیته‌های ملی را به منظور ترغیب ملت‌ها در شناخت و گسترش مفاهیم موجود در میراث‌فرهنگی انتخاب می‌کند که موضوع گذشته‌های پیچیده: آینده‌های گوناگون شعار انتخابی سال ۲۰۲۱ این شوراست، در راستای اهداف این شعار با توجه به پاندمی کرونا بر برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های مجازی تاکید شده است.
در سال ۲۰۲۱ و با توجه به توصیه ایکوموس و پیچیدگی محور انتخابی، نشست‌های مختلفی در سراسر جهان برگزار خواهد شد. در ایران نیز کارشناسان میراث‌فرهنگی، سمن‌ها، دانشگاه‌های معماری و مرمت برنامه‌های مختلفی همچون نشست معاونان میراث‌فرهنگی کشور با کارشناسان ستادی، سخنرانی و نشست‌های مجازی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha