۳۰ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۶:۴۰
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 84300153
۰ نفر

برچسب‌ها

جنجال بر سر اعتراضات یک گروه مذهبی در پاکستان بالا گرفت

اسلام‌آباد - ایرنا - با گذشت چند روز از پایان اعتراضات خشونت آمیز یک گروه مذهبی ضدفرانسوی در پاکستان که چند کشته و صدها زخمی برجای گذاشت، تداوم تحصن هواداران این گروه عملیات نیروهای امنیتی را درپی داشت و همزمان چند شهر از جمله پایتخت پاکستان به حالت آماده باش درآمد.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های پاکستانی، درپی اعتراضات خشونت آمیز گروه "تحریک لبیک" در شهرهای مختلف پاکستان به ویژه لاهور، اسلام‌آباد و راولپندی دولت این کشور فعالیت این گروه را ممنوع و مطابق با قانون مبارزه با تروریسم، آن را در فهرست گروه‌های غیرقانونی قرار داد.

درگیری هواداران گروه غیرقانونی تحریک لبیک با نیروی امنیتی طی ۳ روز تحصن و اعتراضات پیاپی، جان ۶ پلیس را گرفت و دست کم ۶۰۰ نفر از نیروها نیز زخمی شدند.

هرچند دولت پاکستان پوشش رسانه‌ای درباره گروه تحریک لبیک از سوی شبکه‌های تلویزیونی و خبری این کشور را ممنوع کرده اما گزارش پایگاه‌های اینترنتی مطبوعات این کشور از تداوم تجمع هواداران گروه مذکور در شهر "لاهور" و درگیری با نیروهای امنیتی حکایت دارد.

به گزارش این منابع خبری، معترضان خشمگین در اعتراض به تداوم بازداشت رهبر گروه غیرقانونی تحریک لبیک و پذیرش مطالبه اصلی خود یعنی اخراج سفیر فرانسه از پاکستان (در اعتراض به بی‌حرمتی به مقدسات اسلامی در پاریس)، در شهر لاهور دست به تجمع زده و با یورش به پاسگاه پلیس چند نفر از نیروهای امنیتی از جمله یک رئیس پلیس را به گروگان گرفتند.

این حادثه واکنش نیروهای امنیتی در محل را درپی داشت و مطابق آنچه در منابع خبری اعلام شده، در جریان عملیات علیه اغتشاشگران ۳ نفر از آنان کشته و چندین نفر زخمی شدند و از آخر نیروهای گروگان گرفته شده نیز آزاد شدند.

در همین حال شبکه‌های خبری پاکستان گزارش دادند: تدابیر امنیتی در اسلام‌آباد پایتخت و چند شهر دیگر برای جلوگیری از هرگونه تجمع و یا حادثه غیرمنتظره تشدید شده و نهادهای مجری قانون به حالت آماده باش درآمده‌اند.

برخی از گروه‌های مذهبی در پاکستان در اعتراض به آنچه آنان آنان عملیات پلیس علیه معترضان بی دفاع، غیرمسلح و مسالمت آمیز در شهر لاهور خواندند، فراخوان به اعتصاب سراسری داده و قرار است امروز (دوشنبه) در شهرهای مختلف حمل و نقل و دیگر فعالیت تجاری تعطیل شود.

وزیر اطلاع رسانی پاکستان در واکنش به حوادث اخیر مربوط به اعتراض گروه ضدفرانسوی به ویژه درگیری‌های شهر لاهور، گفت: دولت این کشور معتقد به مذاکره و حل مسالمت آمیز تنش‌ها است اما هرگز تسلیم فشار و تهدیدها نخواهد شد.

نخست وزیر پاکستان روز گذشته اعلام کرد که دولت این کشور مطابق با قانون مبارزه با تروریسم فعالیت گروه تحریک لبیک را ممنوع کرد زیرا این گروه امنیت ملی را به چالش کشیده و زندگی مردم را مختل کرده بودند.

"عمران‌خان" ضمن انتقاد شدید از تداوم اسلام‌هراسی در کشورهای غربی و رویکرد تبعیض‌آمیز حاکمان این کشورها در برخورد با توهین کنندگان به مقدسات اسلامی، افزود: هیچ فرد یا گروهی بر قانون و عدالت مقدم نیست و دولت با اغتشاشگران با قاطعیت برخورد می‌کند.

"شیخ رشید احمد" وزیر کشور پاکستان ساعاتی پیش طی پیامی از آغاز مذاکرات میان دولت و گروه تحریک لبیک در لاهور خبر داد و گفت: دور اول مذاکرات موفقیت آمیز بوده و معترضان ۱۱ پلیس را که به گروگان گرفته بودند را رها کردند. دور دوم مذاکرات صبح امروز انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha